اخبار

فرمانده سپاه از “خرابکاری صنعتی” در سایت پارچین خبر داد

“خرابکاری صنعتی” در مرکز صنایع نظامی پارچین باعث کشته شدن احسان قدبیگی، مهندس این سایت شده است. پیش از این رسانه‌ها از حمله پهپادی به مرکز تحقیقات موشکی و پهپادی ایران خبر داده بودند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سرتیپ پاسدار حسنی آهنگر، فرمانده دانشگاه امام حسین با اشاره حمله پهپادی که ۴ خردادماه (۲۵ مه) به تأسیسات صنایع نظامی پارچین صورت گرفت و منجر به کشته شدن احسان قدبیگی مهندس مرکز تحقیقات دفاعی شد، گفت که این متخصص “خودش مورد هدف نبود، اما تحت تأثیر یک خرابکاری صنعتی قرار گرفت”. او افزود، “نوع جنگ و تهدیدها تغییر کرده و جنگ‌ها ترکیبی و پیچیده شده‌اند”.

روزنامه نیویورک تایمز اما پیش از این، از حمله پهپادهای موسوم به کوادکوپتر به مجتمع نظامی پارچین در شامگاه چهارشنبه ۴ خرداد (۲۵ مه) خبر داده بود.

وزرات دفاع ایران روز پنج‌شنبه ۵ خرداد از بروز “سانحه‌ای” در یکی از واحدهای تحقیقاتی این تأسیسات فناوری موشکی، هسته‌ای و پهپادی خود خبر داد و تأیید کرد که “این سانحه” منجر به کشته شدن یک مهندس به نام احسان قدبیگی و زخمی شدن یکی از همکاران او شده است.

نیویورک تایمز روز جمعه ۶ خرداد با تکیه بر اظهارات سه منبع ایرانی که نامشان فاش نشده نوشت که حمله به این مرکز فوق حساس در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت ایران با پهپادهای انتحاری کوادکوپتر انجام شده است. این روزنامه افزود، تا کنون کسی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته، اما الگوی این حمله یادآور حملات پیشین اسرائیل به تاسیسات ایران و لبنان در کارزاری مخفیانه در سال‌های گذشته بوده است.

به گزارش رویترز، پارچین یک سایت نظامی حساس است که چندین واحد صنعتی و تحقیقاتی را در خود جای داده است. دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی غربی معتقدند ایران از بیش از یک دهه پیش آزمایش‌های مربوط به انفجار بمب هسته‌ای را در این سایت انجام می‌دهد.

ایران اتهامات غرب مبنی بر تلاش برای ساخت بمب اتمی را رد می کند و می‌گوید که برنامه هسته‌ای این کشور صرفا برای اهداف صلح‌آمیز است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا