فرهنگی

فیلم سینمایی «برادران لیلا» توقیف شد

سازمان سینمایی ایران اعلام کرد که پروانه نمایش فیلم سینمایی «برادران لیلا» به کارگردانی سعید روستایی، به دلیل تخلفات و سرپیچی از مقررات از سوی تهیه‌کننده و کارگردان آن صادر نمی‌شود…..

اداره نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی، روز دوشنبه ۳٠ خرداد، با صدور اطلاعیه‌ای، از توقیف فیلم سینمایی «برادران لیلا» به دلیل تخلفات و سرپیچی از مقررات سوی تهیه کننده و کارگردان آن خبر داد.

در متن اطلاعیۀ ادارۀ کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم در این زمینه آمده است: «فیلم سینمایی “برادران لیلا” به کارگردانی سعید روستایی بدون طی کردن تشریفات و روند قانونی، برای جشنواره فیلم کن ارسال شده بود».

این اطلاعیه در ادامه می افزاید: «از آن جایی که این فیلم بدون اخذ پروانه نمایش و بی‌توجه به مقررات و برخلاف آئین نامۀ حضور آثار در محافل و جشنواره‌های بین‌المللی و علیرغم تأکید مسئولین سازمان سینمایی مبنی بر ضرورت تبعیت از قوانین و مقررات، به جشنواره کن ارسال شده بود، معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با هدف تسهیل و تصحیح حضور و حل مشکل فیلم از تهیه‌کننده و کارگردان آن خواست تا طی جلساتی وضعیت و شرایط فیلم و فرایند آن را بررسی نمایند».

در ادامۀ این اطلاعیه آمده است: «فیلم “برادران لیلا” در سازمان سینمایی مورد بازبینی قرار گرفت و با ملحوظ داشتن اهمیت حضور بین‌المللی محصولی از سینمای ایران، تصمیم و توافق بر این شد که تهیه‌کننده و کارگردان برای دریافت پروانه نمایش جهت ارائه نسخه نهایی در جشنواره کن، موارد و اصلاحات لازم را که بخشی از آنها حتی در فیلمنامه مصوب شورای پروانه ساخت نیز وجود نداشته اعمال نمایند اما این امر حتی در یک مورد از موارد اعلامی محقق نشد».

این اطلاعیه می افزاید: «به رغم تأکید و تذکرات لازم برای رعایت قانون و با علم و آگاهی تهیه‌کننده و کارگردان نسبت به تبعات هرگونه تخلف، متأسفانه این فیلم بدون هیچگونه همکاری و انجام اصلاحاتی در جشنواره کن به نمایش در آمد».

اداره نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی، در این اطلاعیه مدعی شده است: «عوامل اصلی فیلم با اصرار و ابرام بر ادامۀ مسیر اشتباه، نشان دادند که اکران فیلم در جشنواره کن را بر نمایش در سالن‌های سینما و مخاطبان داخلی ترجیح می‌دهند».

این اطلاعیه در ادامه تأکید می کند: «فیلم “برادران لیلا” به تأسی از اصل قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری و به دلیل تخلفات آگاهانه و رفتار مغایر با قوانین و مقرراتی چون: شرکت در جشنواره های خارجی بدون عبور از مجرای قانونی و اخذ پروانه نمایش، سرپیچی از مقررات و اصرار بر ارائه نسخۀ اصلاح نشده به رغم تعهدات صورت گرفته و استمرار بر تخلف و مداومت بر آن حتی بعد از جشنواره کن و شرکت در جشنواره مونیخ و در نهایت اعلام رسمی کارگردان مبنی بر عدم پذیرش اصلاح فیلم، تا اطلاع ثانوی و تا رفع موانع ایجاد شده، صلاحیت اخذ پروانه نمایش را نخواهد داشت.»

در همین حال، یک مقام ارشد در سازمان سینمایی در گفتگو با روزنامۀ جام جم متعلق به صدا و سیما، گفت: «تا این لحظه هیچ‌کدام از اعضای شورای پروانه نمایش، برادران لیلا را ندیده‌اند».

وی افزود: «فیلم برادران لیلا بدون دریافت مجوز از شورای پروانه نمایش به جشنواره کن ورود کرده و دیگر بعید است اعضای شورای پروانه نمایش مجاب به تماشای این فیلم شوند؛ حق هم دارند، اعتراض‌شان به این است که به چه دلیل الان باید فیلمی‌که دور دنیا را چرخیده، ببینیم».

جدیدترین فیلم سعید روستایی با بازی سعید پورصمیمی، ترانه علیدوستی، پیمان معادی، نوید محمدزاده و فرهاد اصلانی، در هفتاد و پنجمین دورۀ جشنواره کن حضور یافته و جایزه ویژۀ منتقدان فیپرشی را دریافت کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا