حقوق بشر

فیروز موسی‌لو، زندانی سیاسی زندان ارومیه اعدام شد

«سپاه بدنبال پرونده سازی علیه فیروز بود. مبنی بر اینکه او در عملیات مسلحانه شرکت داشته، درحالیکه او هرگونه عملیات مسلحانه‌ای را رد کرده و سپاه پاسداران خانواده او را فریب داده تا بتوانند پرونده‌ای علیه او تشکیل دهند»

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۳۱ خرداد ۱۴۰۱: حکم فیروز موسی‌لو، زندانی سیاسی کرد زندان مرکزی ارومیه که به اتهام «محاربه “قیام مسلحانه”» به اعدام محکوم شده بود، به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز دوشنبه، ۳۰ خرداد ماه، حکم اعدام یک زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه (دریا) به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش فیروز موسی‌لو، اهل روستای قطور از توابع شهرستان خوی احراز شده، با اتهام «محاربه “قیام مسلحانه”» به اعدام محکوم شده بود.

اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی بدون اطلاع قبلی و انجام ملاقات آخر با بستگانش صورت گرفته است. وی روز شنبه ۲۸ خرداد ماه، از بند عمومی زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

یکی از نزدیکان فیروز موسی‌لو پیشتر به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «او به اتهام محاربه “قیام مسلحانه” از طریق عضویت در حزب کارگران کردستان پ‌ک‌ک بعد از حدود ۳۲ ماه بلاتکلیفی از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد».

فیروز موسی‌لو، تیر ماه ۱۳۹۸ پس از آنکه خود را به سپاه پاسداران معرفی کرد، بازداشت شده بود. پس از مدتی، این زندانی سیاسی را از اطلاعات سردشت به اطلاعات ارومیه تحویل می‌دهند و او مدت ۸ ماه را در بازداشتگاه اطلاعات سپاه و به گفته نزدیکانش، «زیر شکنجه و بازجویی» بوده است.

در ساعات پایانی روز دوشنبه، خبرگزاری فارسی نزدیک به نهادهایی امنیتی، در طی گزارشی بدون اشاره به نام و مشخصات و جزییات پرونده و به نقل از رئیس دادگستری آذربایجان غربی مدعی شد امروز متهم به قتل دو نیروی مرزبان در این استان اعدام شده است. به‌نظر میرسد این گزارش به اعدام فیروز موسی‌لو اشاره داشته است.

پیشتر یکی از نزدیکان فیروز موسی‌لو به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «سپاه بدنبال پرونده سازی علیه فیروز بود. مبنی بر اینکه او در عملیات مسلحانه شرکت داشته، درحالیکه او هرگونه عملیات مسلحانه‌ای را رد کرده و سپاه پاسداران خانواده او را فریب داده تا بتوانند پرونده‌ای علیه او تشکیل دهند».

طی سه هفته گذشته، ۶۹ نفر در شهرهای مختلف ایران اعدام شدند. سازمان حقوق بشر ایران روز ۱۸ خرداد ماه نسبت به افزایش اعدام‌ها در ماه جاری هشدار داده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا