احزاب و شخصیت‌هاچرخان

پیام رئیس‌جمهور شیلی، گابریل بوریک فونت به مناسبت صدو دهمین سالگرد حزب کمونیست شیلی

برگردان: ایرج زارع

در طول این چند ماه کار در دولت، توانسته‌ام در کار روزانه مفهوم جمعی، وفاداری، روشنی و اراده‌ای را که مبارزان حزب کمونیست با آن کار می‌کنند، ببینم.

رفقای حزب کمونیست شیلی!

امروز ۱۱۰ سال از زمانی که لوئیس امیلیو رکابارن (Luis Emilio Recabarren) حزب کارگران سوسیالیستی را تأسیس کرد، می‌گذرد، سازمانی که چند سال بعد به حزب کمونیست شیلی تبدیل شد.

فاصلۀ زمانی به ما اجازه می‌دهد تا تأیید کنیم که آن لحظه در تاریخ جنبش مردمی شیلی کلیدی بود. این نه یک تصادف بود و نه ایدۀ یک فرد: این بیان تداوم جنبشی بود که کم‌کم کارگران را حول این ایده متحد کرد که فقط سازمان‌یافته می‌توان شرایط زندگی را تغییر داد و با استثمار مبارزه کرد. رکابارن یکی از بسیار مبارزانی بود که همه‌چیز را برای آن برنامۀ جمعی دادند.

بیش از صد سال می‌گذرد و آن وظیفه برای کار جمعی هنوز در حزب شما وجود دارد. در طول این چند ماه کار در دولت، توانسته‌ام در کار روزانه مفهوم جمعی، وفاداری، روشنی و اراده‌ای را که مبارزان حزب کمونیست با آن کار می‌کنند، ببینم. من معتقدم که این تاریخ بیش از صد سالۀ پر از تجربه در مبارزات سیاسی است که به شما امکان داده است تراکم تاریخی روندی را که ما در آن غوطه‌ور هستیم درک کنید و مطابق با آن عمل کنید. شما متحدان بزرگی بوده‌اید و خواهید بود. من شک ندارم.

رفقای کمونیست!

سرچشمۀ ما سنت‌های مختلف است. با این حال ما یک افق آرمان‌شهری مشترک داریم که راه مشترک ما را هدایت می‌کند: ما آرزوی جامعه‌ای را داریم که در آن هر یک از اعضای آن وفادارانه با توجه به توانایی‌هایش کمک کند و بر اساس نیازهایش دریافت نماید. این امروز به این معناست که اراده‌هایمان را یکی کنیم تا شیلی به کشوری عادل تبدیل شود، کشوری که همه در آن جایی داشته باشند، کشوری که ثمرۀ کار جمعی به امتیازهایی برای عده‌ای معدود تبدیل نشود. امروز وظیفه این است که پایه‌های استقرار یک میثاق اجتماعی جدید را بگذاریم، میثاقی که مرکز آن منزلت مردم باشد نه سود شماری معدود.‌ این مایۀ رضایت و اعتماد به نفس است که بدانیم ما در این وظیفۀ عظیم با هم گام برمی‌داریم.

من شما را در آغوش می‌گیرم و برای شما آرزوی طول عمر دارم و تحسین عمیق خود را برای راه طولانی و صد سالۀ مبارزۀ شما ابراز می‌دارم.

شما را در آغوش می‌گیرم، پسران و دختران رکابارن.

ما ادامه می‌دهیم.

منبع: سایت حزب کمونیست شیلی

برگردان: ایرج زارع

مطلب اختصاصی برای انتشار در صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا