فرهنگی

ادامه نگرانی های عمومی از مصوبه های خلاف مصالح کشور و منافع مردم

تصمیم نمایندگان مبنی بر مستثنی کردن شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی از صلاحیت رسیدگی دیوان عدالت اداری باعث نگرانی‌های زیای شده است….
حقوقدانان و فعالان سیاسی وارد میدان شده و می‌گویند مجلس یازدهم عملاً برخلاف مصالح عمومی و قانون اساسی قوانینی را تصویب می‌کند که حتی با مخالفت شدید شورای نگهبان هم مواجه می‌شود. مصوباتی که برخلاف نظر منفی شورای نگهبان همچنان بر آن اصرار می‌کنند. طی این روزها فعالان سیاسی و حقوقدانان وارد عمل شده و دراین‌باره روشنگری کرده‌اند.

به گزارش همدلی،مجید انصاری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز دراین‌باره صحبت کرده است. او می‌گوید: «مستثنی کردن شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی از صلاحیت رسیدگی دیوان عدالت اشکالات متعددی از حیث مغایرت با قانون اساسی، سیاست‌های کلی و مصالح عمومی مردم دارد. در حقیقت این مصوبه علاوه بر اینکه خلاف قانون اساسی هست، برخلاف منافع و مصالح موکلینی است که نمایندگان را به مجلس فرستاده‌اند. چون بر اساس این مصوبه مردم نمی‌توانند از عملکرد و مصوبات این دو شورا به دیوان عدالت شکایت کنند.» انصاری تصریح می‌کند: «این مسئله با اصل ۳۴ قانون اساسی مغایرت دارد.

ازاین‌جهت که این اصل دادخواهی را حق مسلم هر فرد دانسته و طبق این اصل هرکس می‌تواند به‌منظور دادخواهی به دادگاه صالح مراجع کند. به‌هرحال دیوان عدالت زیرمجموعه قوه قضائیه است و شعب و واحدهایی برای دادخواهی مردم دارد. مستثنی کردن این دو شورا از صلاحیت دیوان به این معنا خواهد بود که اگر به افرادی از رهگذر مصوبات این دو شورا ظلم شود، عملاً حق دادخواهی از آن‌ها سلب شده است. مرجع دیگری برای رسیدگی به تظلمات مردم از شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی ندارد.»

«مستثنی کردن دیوان از صلاحیت رسیدگی به این دو شورا خلاف اصل ۱۷۳ هم هست؛ اما شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی برای خودشان شأن قانون‌گذاری هم قائل هستند و در موارد متعدد مردم ما شاهد چنین وضعی بوده‌اند. وقتی این دو شورا قانون‌گذاری می‌کردند دیوان عدالت وارد می‌شد و این مصوبه را لغو می‌کرد. ولی بر اساس این مصوبه می‌توانند قانون‌گذاری کنند و هیچ نظارتی هم بر آن نباشد. بر این اساس می‌توان گفت مجلس قانون‌گذاری در این موارد را از خودش سلب کرده و به این دو شورا داده است؟»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا