حقوق بشر

گزارش ماهانه سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از نقض حقوق بشر در کُردستان (خرداد ١۴٠١)

طی ماه گذشته دست‌کم ۱۲۸ مورد نقض حقوق بشر در کُردستان ثبت شده است.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه خرداد ١۴٠١ خورشیدی دست‌کم ۱۲۸ مورد نقض حقوق بشر در کُردستان ثبت شده است که به شرح زیر می‌باشد؛

کشته و زخمی شدن کولبران (۱۸ مورد)

طی ماه گذشته دست‌کم ۱۸ کولبر و کاسبکار در مرزهای کُردستان کشته و یا زخمی شده‌اند که ۳ نفر از آن‌ها جانش را از دست داده‌اند. این سع کولبر یکی در اثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح و دو کاسبکار نیز در ار آتش‌سوزی جانشان را از دست داده‌اند.

همچنین، از مجموع ۱۵ کولبری که زخمی شده‌اند ۱۱ کولبر با شلیک مستقیم نیروهای مسلح، ۱ کولبر در اثر ضرب و شتم توسط نیروهای مسلح و ۳ کولبر نیز در اثر سوانح طبیعی زخمی شده‌اند.

اعدام و مرگ در زندان (۱۳ مورد)

طی خرداد ماه امسال، دست‌کم حکم اعدام ۱۲ شهروند کُرد و اهل شهرهای ملکشاهی، ایلام، ارومیه، هرسین، قطور و ایوانغرب به اجرا در آمده است. ۸ زندانی به اتهام قتل عمد، ۳ زندانی به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر و فیروز موسی‌لو به اتهام فعالیت سیاسی به اعدام محکوم شده بودند.

همچنین، در این بازه زمانی یک زندانی سیاسی اهل کرمانشاه با هویت سیاوش بهرامی پس از آزادی از زندان به طرز مشکوکی جانش را از دست داده است.

کشته و زخمی شدن شهروندان مدنی و انفجار مین (۲ مورد)

در خردادماه امسال یک شهروند سرباز در مرز سردشت بر اثر انفجار مین جانش را از دست داده است.

همچنین، یک شهروند اهل اقلیم کُردستان در مرز پیرانشهر با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به قتل رسیده است.

بازداشت و حکم (۸۵ مورد)

با استناد به آمار هه‌نگاو، طی خرداد ماه امسال دست‌کم بازداشت ۷۹ شهروند کُرد از جمله ۲ زن و ۲ نوجوان زیر ۱۸ در شهرهای مختلف کُردستان به اتهام فعالیت سیاسی، عقیدتی و مدنی توسط نهادهای امنیتی ثبت شده است.

همچنین، ۶ فعال کُرد نیز به اتهام فعالیت سیاسی توسط دستگاه قضایی جمعاً به ۲ سال و ۱۱ ماه و ۱۰ روز حبس محکوم شده‌اند.

کارگری (۱۰ مورد)

در این بازه زمانی دست‌کم ۱۰ کارگر اهل شهرهای کرمانشاه، قطور، سلماس و ارومیه در حین کار و به دلیل سوانح کاری جانشان را از دست داده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا