گوناگون

فاجعه در افغانستان

وقوع  زمین لرزه  به قدرت ۶.۱  ریشتری در شرق افغانستان نزدیک به سه هزار کشته و مجروح برجای گذاشت….
وضعیت در افغانستان هر لحظه وخیم تر می شود. مردم فاقد هر گونه امکاناتی با دست آوارها را جابجا می کنند تا قربانیان این زلزله را از زیر خاک بیرون بکشند. حداقل ۱۰۰۰ کشته و ۱۵۰۰ زخمی، آماری است که تا به حال اعلام شده است.

به گزارش اسوشیتدپرس در ولسوالی گایان ولایت پکتیکا، روستاییان بر سر آجرهای گلی  که زمانی خانه‌ای بود.نشسته اند. مردم با احتیاط از میان کوچه های خاکی عبور می کنند و با تیرهای چوبی می کوشند آوارها را کنار بزنند و راه خود را باز کنند.

این زمین لرزه مرگبارترین زمین لرزه افغانستان در دو دهه اخیر بوده است و مقامات گفته اند که تلفات ممکن است افزایش یابد.

فاجعه ناشی از زلزله ۶ ریشتری، مصیبت های بیشتری را بر سر کشوری که میلیون ها نفر در آن با گرسنگی و فقر روزافزون روبرو هستند و سیستم بهداشتی آن از ده ماه پیش زمانی که طالبان قدرت را در حدود ۱۰ ماه پیش به دست گرفت، تقریبا متلاشی شده، وارد آورده است. خروج آمریکا و تصرف کشور توسط طالبان به قطع کمک های مالی حیاتی بین المللی انجامیده است و بیشتر کشورهای جهان مسئولیت خود را در قبال مردمان این کشورفراموش کرده اند.

کمک رسانی با وجود حاکمیت طالبان دشوار و زیر سوال است و امدادگران بدون تجهیزات سنگین و با دست خالی آوارها را جابجا می کنند.

یکی از بازماندگان این فاجعه که حکیم الله نام دارد، می گوید: «ما از امارت اسلامی و کل کشور می خواهیم که به ما کمک کنند. هیچ کس به فکر ما نیست و هیچ چیز نداریم، حتی یک چادر برای زندگی کردن»

وسعت کامل ویرانی در میان روستاهای کوهستانی به کندی آشکار می شود. جاده‌هایی که در بهترین شرایط تردد در آن‌ها سخت است، آسیب زیادی دیده اند و رانش زمین ناشی از بارندگی‌های اخیر دسترسی به مناطق دوردست را دشوارتر کرده است.

امدادگران می کوشند با هلیکوپتر خود را به مناطق آسیب دیده برسانند، اما تلاش های امدادی با خروج بسیاری از آژانس های کمک های بین المللی از افغانستان پس از تسلط طالبان در ماه اوت گذشته، بسیار دشوار شده است. علاوه بر این، بیشتر دولت ها از ارتباط مستقیم با طالبان پرهیز می کنند و این وضع کمک رسانی را دشوارتر کرده است.

به دلیل رابطه ی متشنج طالبان و سایر جهان، طالبان رسماً از سازمان ملل درخواست کمک نکرده است. اما مقامات چندین آژانس سازمان ملل گفته اند که طالبان به آنها اجازه دسترسی کامل به منطقه ویران شده را داده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتر نوشت که هشت کامیون مواد غذایی و سایر مایحتاج از پاکستان وارد پکتیکا شده است. وی همچنین گفت که دو فروند هواپیمای ایرانی و یک فروند هواپیما از قطر کمک های بشر دوستانه ارائه کرده اند.

دریافت کمک های مستقیم بین المللی دشوارتر است. بسیاری از کشورها، از جمله ایالات متحده، کمک های بشردوستانه را از طریق سازمان ملل و سایر سازمان های مشابه به افغانستان ارسال می کنند تا از قرار گرفتن آن ها در دست طالبان جلوگیری کنند.

به گفته اداره هواشناسی پاکستان، مرکز این زمین لرزه در استان پکتیکا در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر خوست بوده است. کارشناسان عمق آن را تنها ۱۰ کیلومتر اعلام کرده اند.  زمین لرزه های کم عمق باعث آسیب بیشتر می شوند.

تعداد تلفات گزارش شده توسط خبرگزاری باختر برابر با زلزله سال ۲۰۰۲ در شمال افغانستان است.  این مرگبارترین زلزله از سال ۱۹۹۸،  زمانی که زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر و لرزش های بعدی آن در شمال شرقی دوردست دست کم ۴۵۰۰ کشته بر جای گذاشت، بوده است.

زمین لرزه روز چهارشنبه در منطقه ای رخ داد که مستعد رانش زمین بود و ساختمان های قدیمی تر و ضعیف تری در آن وجود داشته است.

دبیرکل سازمان ملل خواستار حمایت جامعه جهانی از زلزله‌زدگان افغانستان شد

دبیرکل سازمان ملل با ابراز همدری با مردم افغانستان به دلیل زلزله روز چهارشنبه خواستار حمایت جامعه بین‌المللی به منظور کمک به خانواده های آسیب‌دیده در این فاجعه شد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد: از شنیدن خبر تلفات جانی ناشی از زمین لرزه ای که اوایل امروز به وقت محلی نزدیکی شهر خوست افغانستان را لرزاند، متأسف شدم.

دبیرکل سازمان ملل افزود: بنا به گزارش‌ها، در این زلزله صدها نفر کشته و زخمی شده‌اند و این تلفات غم‌انگیز ممکن است افزایش یابد.

گوترش با مردم افغانستان ابراز همدردی کرد و گفت: آنها  در حال حاضر از تاثیر سال ها درگیری، مشکلات اقتصادی و گرسنگی رنج می برند. به خانواده های قربانیان عمیقا تسلیت می گویم و خواهان بهبودی سریع مجروحان هستم.

وی تصریح کرد: سازمان ملل متحد در افغانستان کاملاً بسیج شده است. تیم‌های ما در حال حاضر در محل حضور دارند و نیازها را ارزیابی کرده و پشتیبانی اولیه را ارائه می دهند.

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد ما به حمایت جامعه بین‌المللی جهت کمک به صدها خانواده ای که در این فاجعه آسیب دیده اند، امیدوار هستیم. اکنون زمان همبستگی است.

محدودیت‌ها در ارسال کمک‌های جهانی به افغانستان

یک مقام سازمان ملل با اشاره به اینکه این سازمان ظرفیت‌های لازم برای اعزام گروه‌های امداد و نجات در افغانستان را در اختیار ندارد گفت ترکیه بهترین کشوری است که می‌تواند این شرایط را فراهم آورد. رامز علی‌اکبروف، قائم مقام فرستاده سازمان ملل در افغانستان گفت که ما با سفارت ترکیه در اینجا حرف زدیم و ولی آن‌ها منتظر درخواست رسمی هستند.

آقای علی‌اکبروف گفت با اینکه مقامات طالبان از جامعه جهانی درخواست رسمی برای کمک‌رسانی نکرده‌اند ولی سازمان ملل از سایر کشورها درخواست دارد که ظرفیت‌های امدادرسانی خود را ارسال کنند. وی افزود: «گروه‌های ما توانایی و تجهیزات برای بیرون آوردن مردم از زیر آوار را ندارند.»

او در عین حال گفت که سازمان ملل حدود ۱۰ تن تجهیزات پزشکی ضروری را به منطقه ارسال کرده و ۲۰ تیم بهداشتی پزشکی مستقر کرده است، وی با بیان این‌که «ارزیابی سریع وضعیت در حال انجام است» تاکید کرد که حداقل ۱۵ میلیون دلار «فورا» مورد نیاز است.

با روی کار آمدن طالبان، بسیاری از کشورها روابط دیپلماتیک خود را با امارات اسلامی افغانستان قطع کرده‌اند، از این روی امدادرسانی به این کشور با مشکل مواجه شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا