ورزشی

چه کسی بی‌تجربه است؟ تیم یا مربی؟

نتایج ضعیف تیم ملی والیبال ادامه دارد. شکست های پی در پی این پرسش را مطرح می کند: آیا مربی و برخی از اعضای کادر فنی  با برخورداری از رانت و مداخله نهادهای امنیتی برگمارده شده اند؟

نتایج ناامیدکننده تیم ملی والیبال ایران

اعتماد – تیم ملی والیبال ایران هفته دوم رقابت‌های لیگ ملت‌ها را با شکستی دیگر آغاز کرد. شاگردان بهروز عطایی در صوفیه بلغارستان مقابل میزبان که به همراه استرالیا تنها تیم بدون برد هفته نخست بود قرار گرفتند و با نتیجه ناامیدکننده سه بر صفر شکست خوردند. این باخت انتقادات از کادرفنی و ملی‌پوشان را به اوج رسانده است.

والیبالیست‌های کشورمان در بازی با بلغارها عملکرد بهتری نسبت به بازی با ژاپن ارایه دادند و دست‌کم می‌توان گفت از لحاظ جنگندگی شرایط بهتری را به نمایش گذاشتند. با این وجود تیم همچنان از مجموعه اشتباهات بچگانه چه از جانب کادرفنی و چه از جانب بازیکنان رنج می‌برد. اشتباهاتی که قاعدتا نباید در چنین سطحی وجود داشته باشد اما به وفور در تیم ایران به چشم می‌آید. اشتباهاتی ساده در دریافت و عبور توپ و زدن آبشار. اشتباهاتی در ارنج تیم و تعویض‌ها و استفاده از تایم استراحت.

در بازی با بلغارستان ایران در ست دوم ۲۳ بر ۲۰ از حریف جلو بود و بلغارستان با ۵ سرویس پیاپی به بازی برگشت و برنده شد. در طول این امتیاز از دست دادن‌ها عطایی هیچ تمهیدی برای از جریان انداختن زمان بازی انجام نداد. کاری که مربیان بین‌المللی با زیرکی انجام می‌دهند و حتی اگر وقت استراحت و درخواست بازبینی نداشته باشند با تعویض یا صحبت با داور یا به هر شکلی که شده وقفه‌ای ایجاد می‌کنند تا روند امتیازگیری حریف تخریب شود. برای نمونه می‌توان به بازی ایران و برزیل در لیگ ملت‌های سال ۹۹ رجوع کرد که چطور سرمربی حریف با جنجال بی‌دلیل و بازی روانی کنار زمین بازی برده را از چنگ ملی‌پوشان کشورمان خارج کرد.

بهروز عطایی سرمربی تیم ملی که این روزها به‌شدت تحت فشار رسانه‌ها و هواداران قرار گرفته بعد از باخت مقابل تیم بدون برد بلغارستان اظهار داشت تیم در حال تاوان دادن بابت کم‌تجربگی‌ است. در عین حال به نظر می‌رسد این بی‌تجربگی در وهله اول متوجه سرمربی تیم ملی است تا بازیکنان. نوع عملکرد عطایی و تقدیم برد به تیم‌هایی که تا قبل از بازی با ایران برنده هیچ مسابقه‌ای نشده‌اند نشان‌دهنده همین مساله است.

تیم ملی والیبال ایران از ۶ مسابقه خود در لیگ ملت‌ها ۴ باخت داشته است. باخت‌های ایران در مقابل تیم‌هایی به دست آمده که معمولا جزو حریفان راحت ما به حساب می‌آمدند. تیم‌هایی نظیر هلند و ژاپن و بلغارستان. قسمت ترسناک ماجرا اینجاست که از امشب و بازی مقابل ایالات متحده بازی‌های سخت تیم ملی شروع می‌شود. بعد از آن ملی‌پوشان باید مقابل برزیل قرار بگیرند و سپس مقابل کانادا به میدان بروند…

با این حال واکنش‌ها به شکست‌های متوالی تیم ملی نشان می‌دهد هواداران کاملا به نتایج مسابقات و مهم‌تر از آن شکل بازی ملی‌پوشان اهمیت می‌دهند. بالاخره بحث پرچم کشور و نتایجی است که پای والیبال مملکت نوشته می‌شود. از دست دادن جایگاه و اعتبار تیم ملی به قیمت کسب تجربه آن‌هم در شرایطی که بسیاری از تیم‌ها شرایطی مشابه ایران دارند و در حال پوست‌اندازی و کسب تجربه هستند چندان قابل قبول نیست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا