گوناگون

نامزدی عضویت اوکراین و مولداوی در اتحادیه اروپا پذیرفته شد

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست خود در بروکسل با نامزدی عضویت دو کشور اوکراین و مولداوی در این اتحادیه موافقت کردند. تصمیم درباره کشورهای حوزه بالتیک به دلیل اختلاف نظر به تعویق افتاد….

ماه‌هاست که اوکراین هر روز تأکید بر دریافت موقعیت نامزدی در اتحادیه اروپا را دارد. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در سفری که یک هفته پیش به کی‌یف داشتند، موافقت خود را با نامزدی دو کشور اوکراین و مولداوی برای عضویت در اتحادیه اروپا اعلام کردند و گفتند که در نشست بعدی سران اتحادیه اروپا در راستای پذیرش نامزدی این دو کشور تلاش خواهند کرد.

حال سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۲۳ ژوئن (دوم تیرماه) در نشست خود در بروکسل با دریافت موقعیت نامزدی عضویت اوکراین و مولداوی در این اتحادیه موافقت کردند.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در آستانه برگزاری نشست سران این اتحادیه یک بار دیگر کشورهای عضو را فراخواند با نامزدی اوکراین موافقت کنند.

این سیاستمدار سوسیال دموکرات، خواستار اصلاحات در اتحادیه اروپا در مورد روند پذیرش اعضای جدید شد.

موقعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به معنای پذیرش سریع در این اتحادیه نیست. حال اتحادیه اروپا باید وارد مرحله مذاکرات با کشورهای اوکراین و مولداوی شود تا اصلاحات لازم در این کشورهای صورت پذیرند.

این تغییرات شامل اصلاحات در نظام قضایی در کشور است.

ترکیه از سال ۱۹۹۹ نامزد عضویت در اتحادیه اروپاست. مذاکراتی که با دولت ترکیه در سال ۲۰۰۵ برای اجرای اصلاحات آغاز شد، هم‌اکنون سال‌هاست که مسکوت گذارده شده است.

این نشست سران در مورد گرجستان گفته است که این کشور ۳،۷ میلیونی زمانی موقعیت نامزدی به دست خواهد آورد که دست به اجرای یک رشته اصلاحات زده باشد. از نظر سران کشورهای اتحادیه اروپا، موقعیت گرجستان بسیار بی‌ثبات‌تر از کشور ۲،۶ میلیونی مولداوی است.

در نشست امروز، پنج‌شنبه سران اتحادیه اروپا، وضعیت کشورهای بالکان که سال‌هاست موقعیت نامزدی دارند نیز بررسی شد و بدون نتیجه خاتمه یافت و در پی آن شماری نمایندگان این کشورها جلسه را ترک کردند.

برای نمونه، بلغارستان بیش از یک سال است که مخالف آغاز مذاکرات عضویت مقدونیه شمالی و آلبانی در اتحادیه اروپا است، زیرا از نظر بلغارستان، مقدونیه شمالی باید بپذیرد که زبان این کشور ریشه بلغاری دارد و در تاریخ‌نگاری این کشور باید تغییراتی صورت گیرد.

سران کشورهای اتحادیه اروپا بررسی وضعیت کشورهای نامزد از حوزه بالکان را به زمانی دیگر موکول کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا