ورزشی

زنگ خطری برای کشتی ایران

پیکارهای کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی نوجوانان آسیا در قرقیزستان  به پایان رسید که نتایج نشان داد کشورهای آسیایی سرمایه‌گذاری زیادی در کشتی به خصوص در رده پایه انجام داده‌اند وایران فاقد برنامه ریزی علمی در این رشته ورزشی است.

به گزارش ایرنا، آنچه که بیش از همه موجب حیرت همه علاقمندان و کشتی دوستان در چند روز اخیر شد، گاف و اشتباه عجیب کادر فنی تیم کشتی آزاد نوجوانان و در راس آن مجید ترکان مربی کارکشته که تجربه حضور در میادین مختلف بین‌المللی را دارد، است.

در شرایطی که فدراسیون‌ها و به خصوص کشتی شرایط مالی خوبی را به دلیل اعزام‌های متعدد تیم‌های مختلف به رقابت‌های بین المللی ندارند، سر وزن نرسیدن ۲ آزادکار کشورمان آن هم در رده سنی نوجوانان نمی‌تواند هیچ توجیهی داشته باشد به خصوص آنکه شرایط روحی و روانی از دست دادن مسابقات برای ۲ نماینده نوجوان کشورمان تا سال‌ها در ذهن و یاد آنان باقی خواهد ماند و شاید زندگی ورزشی آنان را تحت الشعاع این اشتباه قرار دهد.

طبق برنامه قرار بود در روز نخست مسابقات کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان قهرمانی یعنی ۳۱ خرداد، کشتی‌گیران وزن‌های ۶۵، ۷۱ و ۸۰ کیلوگرم پس از انجام مراسم وزن کشی به‌روی تشک بروند اما اشتباه کادرفنی تیم ملی سبب شد محمدمهدی ممیوند در ۶۵ و رضا سلیمانیان در وزن ۸۰ کیلوگرم، به سر وزن نرسند و از جدول مسابقات کنار گذاشته شوند.

به‌نظر می‌رسد که کادرفنی در حالی که از چند هفته قبل و با وجود اعلام برنامه مسابقات از سوی اتحادیه جهانی کشتی و همچنین ارائه برنامه مسابقات از سوی روابط بین‌المللی فدراسیون به کادر فنی برای کنترل وزن هیچ توجه و دقتی به برنامه مسابقات نداشتند و به خیال آنکه برنامه رقابت‌های کشتی آزاد نیز مانند کشتی فرنگی است و قرار است در روز نخست مسابقات ۷ وزن برگزار شود، مرتکب چنین اشتباه مهلکی شدند. کادر فنی تصور داشت که مسابقات ممیوند و سلیمانیان در روز دوم قرار است برگزار شود و برای ۷ کشتی‌گیری که قرار بود طبق برنامه روز دوم به روی تشک بروند برنامه سر وزن رسیدن را به اجرا گذاشته بود.

پیکارهای کشتی قهرمانی سال ۲۰۲۲ آسیا در حالی برگزار شد که به دلیل کرونا این پیکارها در ۲ سال گذشته برگزار نگردید و تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی کشورمان در سال ۲۰۱۹ قهرمان آسیا شده بودند. با این وجود و با توجه به کسب عنوان چهارمی تیم کشتی آزاد ایران در قهرمانی سال ۲۰۲۲ آسیا با کسب ۱۲۶ امتیاز و البته عنوان نازل پنجمی قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۱ در مجارستان نشان می‌دهد که کشورهای آسیایی سرمایه‌گذاری خوبی در کشتی و به خصوص رده‌های پایه انجام داده‌اند. کشورهایی همچون هند، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، ژاپن، مغولستان و سایر کشورها از این پس حریفان جدی برای کشتی کشورمان خواهند بود…توجه به رده‌های سنی پایه به عنوان پشتوانه رده‌های جوانان، امیدها و در نهایت بزرگسالان از اهمیت زیادی برخوردار است و غفلت و توجه به کشتی پایه و به خصوص باشگاه‌ها و مربیان سازنده صدمات جبران ناپذیری را وارد خواهد کرد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا