حقوق بشر

ارومیه؛ سعدا خدیرزاده یک روز بعد از زایمان به زندان منتقل شد

سعدا خدیرزاده، شهروند بازداشتی اهل شهرستان پیرانشهر روز دوشنبه ۳۰ خرداد، تنها یک روز پس از زایمان و عمل سزارین، به زندان ارومیه بازگردانده شد.

خبرگزاری هرانا – در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: خانم خدیرزاده روز دوشنبه فرزندش را در یکی از بیمارستانهای ارومیه به دنیا آورد و یک روز بعد به زندان ارومیه منتقل شد، هم اکنون پانسمان زخم عمل سزارین او توسط زندانیان هم بند وی تعویض می شود و حتی به خانواده او اجازه ملاقات نداده و از وضعیت سلامت او مطلع نیستند.

این منبع مطلع افزود: ثبت کارهای اداری و صدور شناسامە فرزند سعدا خدیرزاده بە بعد از آزادی او از‌ زندان موکول شدە است.

براساس این گزارش مسئولین زندان تنها یکی از زندانیان زن را برای همراهی او به بیمارستان فرستادند.

سعدا خدیر‌زاده در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه سال جاری، در اعتراض به بلاتکلیفی‌اش در بند نسوان زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا و دارو زده  و پس از ۱۲ روز با وعده مسئولان زندان ارومیه مبنی بر آزادی موقت با تودیع قرار وثیقه به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

تا لحظه‌ی تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دسترس نیست. وی طی مدت بازداشت از “ملاقات با خانواده” و “دسترسی به وکیل” محروم بوده است.

خانم خدیرزاده روز پنجشنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل شد. گفته می‌شود این شهروند زن در زمان بازداشت باردار بوده است. وی نهایتا در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۰، با پایان مراحل بازجویی از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه به زندان ارومیه منتقل شد.

پیشتر این شهروند طی دو نامه از دادستان پیرانشهر درخواست تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار وثیقه کرده بود، اما دادستان و بازپرس پرونده با درخواست وی مخالفت کرده بودند. سعدا خدیرزاده در درخواستش اعلام کرده بود که در حال حاضر در شرایط نامساعدی در زندان به سر می‌برد و به دلیل بارداری، فشار خون، ناراحتی کلیوی و دیسک کمر و ناراحتی قلبی و عصبی تحمل حبس برای وی سخت است.

سعدا خدیرزاده متأهل و مادر دو فرزند است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا