اجتماعی

به جوانان فکر کنید

روزی فرزند‌آوری، معضل اجتماعی محسوب می‌شد و تلاش دولتمردان، کاهش جمعیت و شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» در همه رسانه‌ها شنیده می‌شد. امروز کاهش فرزندآوری، بالا رفتن سن ازدواج و پیری جمعیت مشکلی بزرگ شده، آن‌هم با عوض شدن دو نسل!

آرمان ملی،کریم بخش کردی تمندانی کارشناس آموزشی؛ در دهه شصت و هفتاد رشد جمعیت زیاد شد تا جایی‌که مدارس چند شیفت شدند و اکنون همان نسل به سن ازدواج رسیده و نداشتن کار، اشتغال، مسکن و تورم افسارگسیخته مانع اصلی ازدواج و فرزند‌آوری آنان شده است. دولتمردان، خطر پیری جمعیت را احساس و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را مشتمل بر ۷۳ماده و ۸۱تبصره بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب و ابلاغ کردند. دولت مشوق‌های زیادی در نظر گرفت‌؛ امتیاز در جذب و استخدام، دادن زمین و وام، فرزند‌آوری و ازدواج، افزایش مرخصی زایمان و رایگان نمودن هزینه‌های بیمارستانی، دادن خودروی داخلی بدون نوبت، افزایش عائله‌مندی و حق اولاد باز‌نشستگانی که تجدید فراش و فرزند‌آوری کنند و… نمایندگان مردم به این هم اکتفا نکردند و حتی ازدواج بین‌المللی را مطرح نمودند، شاید برخی نمایندگان ریشه اصلی کاهش جمعیت و فرزندآوری و افزایش طلاق و بالا رفتن سن ازدواج را خوب نمی‌دانند یا اینکه می‌دانند و راه نادرست را انتخاب کرده‌اند؟!

اما سیستان و بلوچستان در این معضل بزرگ، به‌دلیل مسائل خاص فرهنگی و اجتماعی وضعیتی متفاوت دارد. پایین‌ترین سن ازدواج، بیشترین فرزند‌آوری و کمترین طلاق. جوان‌ترین استان کشور که در بیشتر شاخص‌های توسعه از دیگر استان‌ها عقب مانده است و از تبعیض گلایه داشت، در جوانی جمعیت در صدر قرار دارد.

در نهمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور( سال ۱۴۰۰) بر اساس بند «ت» تبصره یک ماده یک قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، بیان می‌دارد که اعطای کلیه امتیازات این قانون مشروط بر آن است که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند بالای ۲۵ نباشد و استان محروم سیستان و بلوچستان تنها استان در کشور است که از امتیاز ماده ۱۵ و ۵۹ این قانون محروم مانده است.

قانونگذاران و دولتمردانی که نگران پیری جمعیت و آینده کشور هستید، بدانند که سیاست‌های اشتباه برخی مدیران موجب کاهش فرزندآوری، بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق شده است. به‌جای اینکه بازنشستگان را تشویق به ازدواج و فرزندآوری می‌کنید، برای فرزندان آنان امکان اشتغال‌، مسکن، ازدواج فراهم نمایید، به‌جای طرح ازدواج بین‌المللی ، به جوانان ایرانی فکر کنید و موانع ازدواج و فرزندآوری را بردارید، به‌جای مشوق‌های مادی کم اهمیت، اقتصاد کشور را سر و سامان دهید، تورم را کنترل کنید، با فساد و رانت و اختلاس مبارزه کنید تا موجب پویایی، بالندگی، جوانی جمعیت، افزایش نرخ باروری، کاهش طلاق و سن ازدواج شود. ریشه پیری جمعیت و کاهش فرزندآوری، بالا رفتن سن ازدواج و افزایش طلاق را پیدا کنید تا آینده این کشور ساخته شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا