حقوق بشر

در پانزدهمین سال حبس؛ استمداد خانواده محمدعلی منصوری در خصوص وضعیت سلامت وی

محمدعلی (پیروز) منصوری، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، علیرغم تایید پزشکی قانونی مبنی بر نیاز جدی به اقدامات درمانی، در پانزدهمین سال حبس از رسیدگی پزشکی تخصصی و مرخصی درمانی محروم مانده است. ایران منصوری، فرزند او با نوشتن نامه‌ای سرگشاده در خصوص وضعیت سلامت پدرش ابراز نگرانی کرده و از مدافعان حقوق بشر در این مورد استمداد خواست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمدعلی (پیروز) منصوری، زندانی سیاسی علیرغم نیاز مبرم به رسیدگی مناسب پزشکی، پانزدهمین سال از دوران محکومیت خود را در زندان رجایی شهر کرج سپری میکند.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “آقای منصوری سال گذشته در زندان سکته قلبی کرد. پزشکی قانونی نیز تایید کرده که او باید در مراکز درمانی تحت نظر پزشک باشد. با این وجود مسئولان زندان کماکان با درخواست مرخصی درمانی وی مخالفت میکنند.”

این منبع در ادامه افزود: دوران محکومیت پیشین این زندانی سیاسی به پایان رسیده است. وی هم اکنون از بابت پرونده ای که در دوران حبس علیه وی گشوده شده بود در زندان بسر میبرد.

ایران منصوری، فرزند این زندانی سیاسی اخیرا با نوشتن نامه‌ای سرگشاده در خصوص وضعیت سلامت پدرش ابراز نگرانی کرده است.

در بخشی از این نامه آمده است: «علی رغم توصیه پزشکان معالج، رئیس بهداری و دکتر حسین اردبیلی پزشک مخصوص که بعد از جراحی سال گذشته ادامه زندان را برای پدرم منع کرده اند، دستگاه قضائیه و وزارت اطلاعات مانع اعطای مرخصی درمانی به وی میشوند. همچنین حکم پانزده سال وی به پایان رسیده (حکمی که بر مبنای ماده ۱۸۶ محارب تشخیص داده شد) لازم به توضیح است که ماده ۱۸۶ اساسا از سال ۱۳۹۳ منسوخ شده بنابرین پدرم مدت بیش از ۸ سال برای حکمی که وجود خارجی ندارد در زندان است. از تاریخ اوایل ۱۴۰۱ وی تحمل حکم ساختگی منتصب به خود اجتماع و تبانی در زندان را شروع کرد. مضحک اینجاست که این حکم در امنیتی ترین زندان کشور با وجود صدها دروبین حتی در حمام و سرویس بهداشتی و غیره در طول ۲۴ ساعت توسط دستگاهای ذیربط رصد میشود صادر شد. در پایان بار دیگر از تمامی وجدان های بیدار و مدافعین حقوق بشر هرگونه مساعدتی در زمینه نجات پدرم میتوانند انجام دهند.»

خانم منصوری اخیرا نیز با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، سازمان عفو بین الملل و شورای حقوق بشر سازمان ملل از عدم رسیدگی مناسب پزشکی و مخالفت با اعزام پدرش به مرخصی استعلاجی خبر داده و در خصوص وضعیت سلامت او ابراز نگرانی کرده بود.

محمدعلی (پیروز) منصوری در شهریورماه ۱۳۸۶ پس از شرکت در مراسم نوزدهمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی سال ۶۷ بازداشت شد.

او سپس توسط شعبه‌ ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام “ارتباط و همکاری با سازمان مجاهدین خلق” به ۱۷ سال حبس، تبعید به زندان رجایی شهر کرج و ۱۵۰ هزار تومان جریمه‌ی نقدی محکوم و حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر عینا تأیید شد. پیشتر در مردادماه سال ۹۴ ایران منصوری، دختر این زندانی سیاسی در گفتگو با هرانا از کاهش دو سال از حکم حبس پدر خود در یکی از اعیاد فطر خبر داده بود.

آقای منصوری در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ به بهانه «فعالیت‌هایی که در داخل زندان داشته»، در پرونده‌ای به اتهام “اجتماع و تبانی علیه نظام” با مصادیقی نظیر “اقدام به اعتصاب غذا و تحریک زندانیان، اعلام حمایت از محمدعلی طاهری، صدور بیانیه در خصوص محکومیت اعدام زندانیان اهل سنت” به ۵ سال حبس تعزیری جدید محکوم شد. وی در آبان‌ماه همان سال طی نامه‌ای سرگشاده این حکم را نتیجه یک پرونده‌سازی دانسته و از جزئیات آن پرده برداشت.

شهریورماه ۱۴۰۰ محمدعلی منصوری در پی سکته قلبی به بیمارستان رجائی کرج منتقل شده و علیرغم وخامت حال با پابند به تخت بسته شده بود. وی در تاریخ ۱۸ شهریورماه برای نخستین بار از زندان به مرخصی اعزام شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا