جوانان

ویدیوی تجمع جوانان شیرازی؛ شماری بازداشت شدند

در پی انتشار ویدئویی از تجمع تفریحی شماری از دختران و پسران نوجوان در یکی از خیابان‌های شیراز، مقام‌های استان فارس از صدور دستور برخورد با “عوامل اصلی” برگزارکننده این تجمع خبر داده‌اند. شماری نیز بازداشت شده‌اند….

روز پنج‌شنبه ۲ تیرماه (۲۳ ژوئن) ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن شماری از دختران و پسران نوجوان در بلوار چمران شیراز در حال پیاده‌روی و گفت‌وگو هستند و اغلب دختران حاضر در این تجمع، حجاب بر سر ندارند.

این ویدئو به سرعت در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد و واکنش‌ مقام‌های مسئول در استان فارس را به همراه داشت.

ساعاتی پس از انتشار این ویدئو، فرماندار شیراز، این تجمع را ”با برنامه‌ریزی قبلی” و فاقد مجوز دانست و گفت: «۱۰ نفر از عوامل اصلی بازداشت شدند.»

 

لطف‌الله شیبانی که با خبرگزاری ایرنا سخن می‌گفت، ادعا کرد که ”عوامل برگزارکننده این تجمع، برنامه مستمری هم برای آینده داشته‌اند.”

رئیس کل دادگستری استان فارس نیز دستور بررسی و برخورد با عوامل برگزاری این تجمع را صادر کرد و از دادستان این شهر خواست تا تمامی عوامل اصلی برگزاری و هماهنگ‌کنندگان این برنامه تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

مصطفی بحرینی، دادستان شیراز اما در آماری متفاوت نسبت به فرماندار این شهر، گفت که ”پنج نفر از عوامل اصلی این تجمع، شناسایی و بازداشت شدند.”

او در عین حال گفته که “هیچ‌کدام از نوجوانان شرکت‌کننده در این مراسم در بازداشت نیستند”.

انتشار خبر بازداشت و تعقیب قضایی شرکت‌کنندگان در تجمعی که به نوشته برخی سایت‌های داخلی “میانگین سنی‌شان ۱۵، ۱۶ سالی بیشتر نیست”، واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است. در یکی از این واکنش‌ها، عباس عبدی، روزنامه‌نگار می‌نویسد: «”عوامل” و “سرتیم” یعنی ماجرا را امنیتی می‌بینند و نه فرهنگی. پس قطعا مسئله حل نخواهد شد.»

راهپیمایی ”حامیان حریم حیا، غیرت و حجاب”

خبرگزاری ایرنا، انتشار این ویدئو را موجب ”جریحه‌دار شدن احساسات متدینین” شهر شیراز دانسته و افزوده که به همین دلیل قرار است تا امروز، جمعه ۳ تیرماه، پس از نماز جمعه، یک راهپیمایی توسط کسانی که این خبرگزاری آنها را ”حامیان حریم حیا، غیرت و حجاب” نامیده، برگزار شود.

بر پایه این گزارش، این ویدئوی بحث‌برانگیز مربوط به عصر روز جمعه، ۳۱ خردادماه بوده است.

مدیرکل حوزه اجتماعی و فرهنگی استاندار فارس هم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با لحنی هشدارآمیز گفت: «بی‌تفاوتی‌های گذشته سبب بروز این بیماری ریشه‌ای در تن جامعه شده است که مداوای آن کار یک روز و دو روز نیست.»

حسین حقایقی با بیان اینکه ”در جامعه اسلامی کسی نمی‌تواند این قبح‌شکنی‌ها و این ناهنجاری‌ها را تحمل کند”، یادآور شد که ”بر اساس قانون، کشف حجاب جرم آشکار است و باید با آن برخورد شود”.

گفتنی است این ویدئو در حالی منتشر شده که جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته با انتشار نماهنگ موسوم به ”سلام فرمانده” همراه با تبلیغ‌های گسترده و برگزاری تجمع‌های همخوانی پرشمار در شهرهای مختلف ایران تلاش کرد تا نوجوانان متولد دهه هشتاد و نود را هوادار جمهوری اسلامی به ویژه پیرو علی خامنه‌ای نشان دهد.

شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی بارها نگرانی خود را نسبت به وفاداری نوجوانان به این حکومت ابراز داشته‌اند. از جمله نشریه صبح صادق، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اسفندماه سال ۱۳۹۹ در گزارشی از متولدین دهه ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ شمسی به عنوان ”نسل Z” یاد کرد و نوشت که ”حکمرانی بر این نسل به راحتی نسل‌های قبل نخواهد بود و این نسل بر خلاف نسل‌های قبل از خود عمدتاً طبعی معترض نسب به وضع موجود دارند.”

صبح صادق، بخش قابل توجهی از فضای تربیتی نوجوانان ایران را ”در دست دشمن” دانسته و تاکید کرده بود: «باید از هم اکنون تدبیری برای رفع و مقابله با تهدید پیش‌رو داشت.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا