گوناگون

آیا بورل حامل پیام آمریکاست؟

سفر  بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران بلافاصه پس از دیدارلاوروف  از تهران انجام می شود. برخی گزارش ها حاکی از آن است که در این سفر بورل حامل پیام واشنگتن به رهبران جمهوری اسلامی است.

 هماهنگ‌کننده برجام با چه پیامی راهی تهران شده است؟

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام در حالی امروز با وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد که از آنچه سال ۲۰۱۵ میان ایران و ۶ قدرت جهانی به امضا رسید تنها یک نام، یا در بهترین حالت توافقی در اغما باقیمانده است.به گزارش ایلنا، روز چهارشنبه و در نشست خبری مشترک با همتای روس، وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین تحولات مرتبط با برجام گفت که قطار مذاکره برای لغو تحریم‌ها به ایستگاه‌های سخت و نزدیک به نقطه پایان خودش رسیده است و گاهی اوقات ایجاب می‌کند که توقف چند روزه یا توقف در یک ایستگاه خاص را در نظر بگیریم. وی در همین راستا از گفت‌وگوی تلفنی خود با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد.

انتشار تصویری از شام کاری مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، معاونش و فرستاده ویژه ایالات متحده در موضوع ایران در ساعات پایانی روز پنجشنبه نیز مهر تائیدی بر این گمانه بود که تحول جدیدی به وقوع پیوسته است. انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار این تصویر در حساب توئیتر خود نوشت: « گفت‌وگوی عمیق در مورد برجام و چشم اندازهای منطقه‌ای در خاورمیانه به طور وسیع‌ انجام شد. راب مالی بر تعهد قاطع آمریکا برای بازگشت به توافق تاکید کرده است.»رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در موضوع ایران نیز در توئیتی نوشت: « ما در مشورت با شرکای اروپایی خود به مسیر دیپلماسی معنادار متعهد هستیم.

جوزپ بوررل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خود در ساعات نخست روز جمعه خبر سفرش به ایران را اعلام کرد و در توئیتی نوشت: به عنوان هماهنگ کننده برجام برای دیدار با همتای خود حسین امیرعبداللهیان و دیگر مقامات ذیربط ایرانی به تهران سفر می‌کنم.

همچنین به گزارش رویداد۲۴؛ وزرات خارجه فرانسه با اشاره به سفر «جوسپ بوررل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران، طی بیانیه‌ای از تهران خواست از این فرصت برای دستیابی به توافق هسته‌ای استفاده کند…العربی الجدید پیش از این نوشته بود که با توجه به این‌که بوررل و «انریکه مورا» معاون وی به‌ویژه طی ماه‌های اخیر پیام‌هایی را میان تهران و واشنگتن رد و بدل کرده‌اند، احتمال می‌رود در این سفر نیز حامل پیام آمریکا باشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا