گوناگون

آیا تورم کاهش می‌یابد؟

در حالیکه سخنگوی دولت ادعا می‌کند با اجرای طرح اصلاح اقتصادی بخشی از تورم سالانه کاهش می‌یابد؛ برآوردها نشان می دهد سیر صعودی نرخ تورم ادامه دارد. بالاترین تورم ماهانه  خرداد با ۱۹.۵ درصد مربوط به پایین‌ترین دهک هزینه‌ای است.

طرح اصلاح اقتصادی یا  دستبرد به دارایی مردم

سخنگوی دولت با بیان اینکه قطعا با اجرای طرح اصلاح اقتصادی بخشی از تورم سالانه کاهش می یابد ، گفت: دولت طرح اصلاح اقتصادی را برای کاهش تورم اجرا کرد تا امیدوار باشیم در بلندمدت بخشی از تورم کاهش یابد.

علی بهادری جهرمی در گفت وگو با ایسنا درباره افزایش قیمت کالاهای مختلف در بازار، اظهار کرد: ما دو مساله داریم یکی تورم سالانه و دیگری افزایش قیمت ها ناشی از اجرای طرح اصلاح اقتصادی دولت… یکی از اهداف اصلاحات اقتصادی دولت، از بین بردن ریشه همین تورمی است که سال هاست با آن مواجه ایم…. قیمت ۴ کالای پایه ای اصلاح شد و در نتیجه کالاهایی که متاثر از این ۴ کالای پایه ای بودند مثل لبنیات یا محصولاتی که از روغن ، مرغ و تخم مرغ تهیه می شدند هم افزایش یافت. قطعا با اجرای طرح اصلاح اقتصادی بخشی از تورم سالانه کاهش می یابد نه اینکه صفر شود.

” ثمرات”  اجرای طرح اصلاح اقتصادی

هزینه خانوارها به طور متوسط ۵۲.۵ درصد افزایش داشته است

با اعلام گزارش تورم، مشخص شد که هزینه خانوارها به طور متوسط ۵۲.۵ درصد افزایش داشته است. این تغییر تحت تاثیر تحولات قیمتی ناشی از اصلاح نرخ ارز واردات که از اردیبهشت ماه آغاز شد، قرار دارد و اقلام مرتبط با آن در صدر تورم ایستادند.به گزارش ایسنا، براورد مرکز آمار نشان می‌دهد که در خرداد نسبت به اردیبهشت، قیمت کالاها و خدمات مصرفی به‌طور متوسط ۱۲.۲ درصد افزایش داشته است. تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ۲۵.۹ درصد و خوراکی‌ها ۲۶.۹ درصد بوده است.

بالاترین تورم ماهانه برای گروه روغن و چربی‌ها با ۱۹۹.۸ درصد ثبت شده و بعد از آن گروه شیر، پنیر و تخم مرغ با ۴۷.۳ درصد، گوشت قرمز و ماکیان ۱۹.۷ و نان و غلات با ۱۹.۳ درصد قرار دارد. کمترین تورم ماهانه نیز به آموزش با ۱.۱ درصد ارتباطات ۱.۳ و مسکن و اجاره هر یک با ۲.۳ درصد بوده است….

قیمت مسکن در تهران طی ۱۶ سال، ۵۲ برابر شد

به گزارش اقتصاد آنلاین، داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران از سال۸۴ تا بهار ۱۴۰۰، بیشترین افزایش را داشته است؛ یعنی در این ۱۶سال قیمت مسکن در تهران ۵۲برابر شده‌است. پس از آن قم در رتبه دوم افزایش قیمت مسکن در این ۱۶سال قرار داشت؛ قیمت مسکن در قم طی مدت مذکور، چیزی حدود ۴۵برابر شد. پس از قم اراک در رتبه سوم افزایش قیمت مسکن قرار دارد؛ قیمت مسکن در اراک طی زمان یادشده، ۳۹برابر شده است.

در بین شهرهای کشور، ۱۱شهر، افزایشی بیش از ۳۰۰۰درصدی داشتند. کرمانشاه، زنجان، گرگان، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، اراک، قم و تهران در بین این شهرها قرار دارد.۱۰شهر نیز افزایشی بین ۲هزار تا ۳هزار درصد داشته است؛ این شهرها عبارت است از؛ بندرعباس، ارومیه، یزد، کرمان، زاهدان، اردبیل، قزوین، بوشهر، شهرکرد و اهواز…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا