جوانان

بساط موادفروشان مقابل مدارس

معضل اعتیاد به مواد مخدر یکی از مشکلات جدی در کشور ما و به‌ویژه نسل جوان است که بنا بر آمار خود رژیم، تعداد افراد معتاد روندی افزایشی داشته است، هم‌زمان با آن ولی سن اعتیاد کاهش یافته و کودکان و جوانان بیش‌تر از گذشته به اعتیاد کشانده شده‌اند….

ایسنا نوشت: روانشناس و استاد ممتاز دانشگاه تهران ضمن هشدار نسبت به مصرف مواد اعتیاد آور نظیر گل، حشیش و کراک در بین دانش آموز دبیرستانی گفت: مکان فروش برخی از فروشنده‌های مواد مخدر و اعتیادآور نظیر گل، حشیش و کراک مقابل دبیرستان‌هاست و برخی از دکه‌ها و مغازه‌ها در کنار کاسبی خود گل، حشیش و … می فروشند که نشان از سود این مواد برایشان دارد.

دکتر غلامعلی افروز در آستانه روز جهانی مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه نظارت ما در این حوزه ضعیف است، در عین حال تاکید کرد: باید بازرسی انجام شود اما نمی‌توان تمام دکه‌های کل کشور را نظارت کرد. نظارت اصلی بر دوش معلمان و والدین است. معلمان و والدین باید از حالات چهره و تمرکز بچه‌ها، مصرف مواد اعتیادآور را تشخیص دهند.

این روانشناس علائمی نظیر بیقراری، اضطراب، افسردگی، افت تحصیلی، بی نظمی، تیرگی پوست، بی حوصلگی و تندخویی را از جمله نشانه‌های مصرف مواد مخدر و اعتیادآور در نوجوانان عنوان کرد و به والدین و معلمان هشدار داد: معلمان و والدین باید این علائم را بهتر بدانند و از دانش آموزان مراقبت کنند. برای مثال ممکن است نوجوانی تندخو باشد و دائما برای مصرف مواد مخدر و اعتیادآور به سرویس بهداشتی برود و پس از آن حالش بهتر شود که والدین و معلمان باید به این علائم توجه کنند. در این شرایط فرار از مدرسه زیاد می شود چراکه این دانش آموزان در مدرسه تمرکز ندارند و به زور خود را در مدرسه نگه می دارند و اگر مواد نکشند احساس نا امنی می کنند.

وی با بیان اینکه برخی سودجویان، مواد مخدر و اعتیادآور را در قالب دمنوش، قرص تقویتی و شیوه های مختلف دیگر می‌فروشند نسبت به عادی سازی مصرف حشیش در بین دانش آموزان و دانشجویان هشدار داد.

سوپرایز “حشیش” در مهمانی ها برای “سرخوشی”
این استاد ممتاز دانشگاه تهران با اشاره به کاهش سن مصرف مواد مخدر و اعتیاد آور گفت که برخی نوجوانان با اهدافی نظیر سرخوش شدن این مواد را مصرف کرده و یکدیگر را به مصرف آن ترغیب و تشویق می کنند.

این روانشناس همچنین این را هم گفت که بعضا نوجوانان و جوانان حاضر در مهمانی‌هایی نظیر جشن تولد همراه با دوستان خود، مواد اعتیادآوری نظیر حشیش را به عنوان سوپرایز آن مهمانی مصرف می کنند و یا این مواد را در قالب قرص به یکدیگر تعارف می کنند تا به سرخوشی برسند، حال آنکه این سرخوشی محدود است و پس از مدتی دچار کسالت می شوند.

افروز معتقد است که اعتیاد به وسایل الکترونیکی و اعتیاد به مواد مخدر دو اعتیاد خطرناک در کشور محسوب می شوند.

این استاد ممتاز دانشگاه به پدیده “دیپلم ردی” و بی اشتهایی تحصیلی و ارتباط آن با مصرف مواد اعتیادآور در بین دانش آموزان نیز اشاره کرد و توضیح داد: دیپلم ردی در کشور ما به نسبت دیگر کشورها بیشتر است. ورودی دانش آموزان پسر به مدارس در مناطق شهری و روستایی ایران ۴ تا ۵ درصد از دخترها بیشتر است اما خروجی دخترها ۲۵ درصد از پسرها بیشتر است. درواقع حدود ۳۰ درصد پسرها دیپلم نگرفته و دچار دیپلم ردی می‌شوند که یکی از دلایل آن می تواند بی اشتهایی تحصیلی در پی مصرف مواد اعتیادآور باشد.

وی از فروش مواد مخدر با عنوان “تجارت اعتیاد مرگ آور” یاد و تاکید کرد: یکی از تجارت‌های مهم و مرگ آور جهانی همین تجارت اعتیاد است. مافیای مشروبات الکی، سیگار و مواد مخدر فوق العاده پیچیده و گسترده است و تجارت مواد اعتیادآوری نظیر گل، حشیش، دراگ و… در کنار تجارت اسلحه و مشروبات الکلی یکی از بزرگترین تجارت های جهانی است. به طوری که سرمایه برخی کشورها از طریق مواد مخدر می گردد و مبارزه با قاچاقچیان آنها از سخت ترین مبارزه ها است. این در حالیست که ایران نیز در راه مبارزه با موادمخدر چندین هزار شهید داشته است.

این استاد ممتاز دانشگاه تهران باند قاچاقچیان مواد مخدر در دنیا را بسیار خطرناک و “تجارت اعتیاد مرگ آور” در سطج جهان را بسیار سودآور دانست و با بیان اینکه شبکه این قاچاقچیان بسیار گسترده است، تصریح کرد: “شیوه های شارژ و مصرف این مواد نیز جدید شده است به طوریکه شاهد خرید اینترنتی موادمخدر و حتی قلم‌هایی شبیه به خودکار هستیم که برای استنشاق مواد مخدر از آنها استفاده می شود.”

این واقعیت تلخ و فاجعه‌بار زندگی مردم کشورمان در حاکمیت رژیم ولایت فقیه است. شرایطی که امید و آرزوها بی‌معنا و آینده نامعلوم و تاریک است. در این میان جوانان و دانشجویان هرروز بیش از گذشته امیدشان را برای دست‌یابی به آرزوهای‌شان یا داشتن زندگی‌ای انسانی از دست می‌دهند. جوانان ما در چند دهه اخیر بیش‌ از گذشته از دسترسی به نیازهایی اساسی همچون داشتن کار، امکانات ورزشی و تفریحی، داشتن روابط اجتماعی‌ای آزادانه (به‌ویژه دختران)، امکان تشکیل خانواده، و بهره‌مندی از حداقل‌های زندگی محروم بوده‌اند. دانشجویان و جویندگان آگاهی و علم نیز به‌دلیل فقر آموزشی توأم با آموزش خرافه‌های واپس‌مانده که در تضاد با علوم‌اند، از منابعی به‌منظور یادگیری شیوه‌های درست‌اندیشی و حقیقت‌پژوهشی محروم شده‌اند که در کنار فقر اقتصادی‌ای که گریبانگیر بسیاری از دانشجویان است و در مواردی بسیار آنان حتی از دسترسی به خوراک کافی ناتوانند، زمینه‌های ناامیدی، پوچی‌گرایی، و ناخرسندی را در روان‌شان به‌وجود می‌آورد و برای به‌فراموشی سپردن وضعیت بدشان به داروهای روان‌گردان روی می‌آورند که در شرایط حاکمیت کنونی دسترسی به آن‌ها سهل‌تر از دسترسی به غذا و دیگر نیازهای حیاتی‌شان است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا