اجتماعی

موج جدید کووید آغاز شد؟

«کرونا تمام شده است؟» این سوالی است که مردم از خبرهای رسمی وزارت بهداشت پیگیر آن هستند و در شرایطی که آمار کرونا و مرگ و میر در کشور به‌شدت کاهش پیدا کرده است، حدود ۵۹ درصد مردم ماسک را از چهره برداشته‌اند.

آرمان ملی: طبق آمار وزارت بهداشت از پنج‌شنبه تا جمعه (سوم تیر) ۲ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و ۲۳۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۳۰ نفر از آنها بستری شدند. ۱۰۶ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۴۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. در این شرایط کارشناسان نسبت به بروز موج جدید کرونا در کشور و در فصل زمستان ابراز نگرانی می‌کنند، کما اینکه در برخی از کشورها، این موج آغاز شده و اتکا مسئولان به واکسن، بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی نمی‌تواند موثر باشد. اگر میزان بستری و کشندگی کرونا در ماه‌های اخیر کاهش یافته بخشی از این موضوع به این برمی‌گردد که سویه‌ای که درحاضر در کشور شایع است، کم‌خطرتر از سویه‌های قبلی محسوب می‌شود.

افزایش کرونا در دو شهر

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تایید غیر پیش‌بینی بودن وضع ویروس کرونا در جهان و ایران می‌گوید: اخبار رسیده از مسافران و افرادی که طی این روزها از خارج از کشور به داخل می‌آیند نشان می‌دهد تست اغلب آنها مثبت است، این موضوع نشان می‌دهد که باید مراقبت‌ها تشدید شود. سوری به افزایش آمار کرونا در برخی از استان‌های کشور اشاره و ادامه می‌دهد: در حال حاضر دو استان مازندران و خوزستان با افزایش تعداد مبتلایان روبه‌رو است، تهران نیز تغییرات اندکی داشته اما برای نتیجه‌گیری و قضاوت نهایی هنوز زود است. اگر میزان بستری و کشندگی کرونا در ماه‌های اخیر کاهش یافته بخشی از این موضوع به این برمی‌گردد که سویه‌ای که در حال حاضر در کشور شایع است، کم‌خطرتر از سویه‌های قبلی محسوب می‌شود.

این متخصص از کم بودن تست‌های کرونا در کشور انتقاد و اظهار می‌کند: درحال حاضر وزارت بهداشت اطلاعات دقیق و درستی از وضعیت کرونا در کشور در اختیار متخصصان قرار نمی‌دهد، از طرفی رنگ‌بندی شهرهایی هم که پیش از این هم گفته بودیم، چندان شفاف نیست، ‌پس در واقع تحلیل‌ها از وضعیت کرونا در فضایی غبارآلود و تاریک انجام می‌شود و این جای نگرانی دارد. او در پاسخ به این سوال که چرا کمیته کشوری کرونا این انتقادات را به وزارت بهداشت منتقل نمی‌کند، می‌گوید: ما این درخواست‌ها را مطرح می‌کنیم اما وزارت بهداشت ترتیب عمل نمی‌دهد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا