اخبار

سفر بورل به تهران؛ مذاکرات هسته‌ای با ایران «طی روزهای آینده» از سر گرفته می‌شود

اتحادیه اروپا و رژیم جمهوری اسلامی روز شنبه اعلام کردند که مذاکرات هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی «طی روزهای‌ آینده» از سر گرفته خواهد شد….

به گزارش یورو نیوز،این گفتگوها از بیش از سه ماه پیش تاکنون به حالت تعلیق درآمده بود. خبر از سرگیری مذاکرات هسته‌ای همزمان با سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران اعلام شد.

او  که شامگاه جمعه ۲۴ ژوئن وارد تهران شده بود صبح شنبه در محل وزارت خارجه ایران مورد استقبال حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه رژیم “ولایی” قرار گرفت. این اولین سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران از زمان آغاز به کار ابراهیم رئیسی گمارده شده به مسند ریاست جمهوری است.

پیش تر وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه ای از مسئولان ایران خواسته بود از فرصت ایجاد شده بدلیل سفر عالیترین مقام دیپلماسی اتحادیه اروپا برای نهایی کردن توافق هسته ای استفاده کنند.

جوزپ بورل پنجشنبه شب در بروکسل به همراه انریکه مورا، معاون خود با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار کرده بود. گفتگوهای روز شنبه جوزپ بورل با حسین امیر عبداللهیان دو ساعت طول کشید. دو طرف پس از این مذاکرات در نشستی خبری شرکت کردند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنان خود در این نشست خبری گفت که هدف از سفرش به تهران «توقف روند تنش‌زای کنونی» است. جوزپ بورل درباره زمان از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: «وقتی از روزهای آینده صحبت می‌کنم منظورم به سرعت و فوری است.»

وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی نیز گفت که دو طرف «گفتگوهایی طولانی اما مثبت» درباره همکاری‌های کلی بین تهران و بروکسل داشتند.

رابرت مالی روز جمعه در صفحه توئیتر خود از انریکه مورا و جوزپ بورل بابت «هماهنگی تنگاتنگ» با واشنگتن تشکر کرده بود. نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در ادامه تاکید کرده بود که کشورش به مسیر «دیپلماسی معنادار» در چهارچوب مشورت با شرکای اروپایی خود متعهد است.

از درخواست ایران مبنی بر لغو تحریم سپاه پاسداران و حذف نام آن از فهرست سازمان‌های تروریستی در وزارت خارجه آمریکا به عنوان مانع اصلی در راستای دستیابی به توافق برای احیای برجام یاد می‌شود.

سران رژیم “ولایت فقیه”در سه ماه گذشته بارها دولت آمریکا را مقصر تاخیر در دستیابی به احیای توافق هسته‌ای برجام معرفی کرده و اعلام کرده بودند، جمهوری اسلامی “برای حصول یک توافق خوب، پایدار و موثر” آمادگی دارد.

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که در وین، پایتخت اتریش در جریان بود، از فروردین سال جاری بدون رسیدن به نتیجه، متوقف شد و در این مدت تنش‌ها بر سر پرونده هسته‌ای ایران نیز افزایش یافت.

صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه تهران به دلیل عدم همکاری با آژانس و واکنش ایران در غیرفعال کردن دوربین‌های نظارتی آژانس از پیامد این تنش‌ها بود.

در حالی که در کنفرانس مطبوعاتی امروز در تهران، وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هیچ کدام به تغییر موضع احتمالی آمریکا اشاره‌ای نکرده‌اند اما جوزپ بورل اظهار داشت: «پس از سفر من، مذاکرات وین آغاز می‌شود و تیم من در آنجا خواهند بود. رسیدن به توافق برای کل دنیا و جهان مهم است چرا که ما از ماه فوریه در دنیای دیگری زندگی می‌کنیم. جنگ بین روسیه و اوکراین ادامه دارد و اگر در چنین فضایی توافق به نتیجه برسد، بسیار مهم است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا