از هر دری سخنی

تورم و سرقت ۴ برابر شد!

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران و گزارش‌های قوه قضاییه و … میزان سرقت و تورم در کشور در پنج سال گذشته چهار برابر شده است!. افزایش سرقت با تورم رابطه معناداری دارد. به‌طوری‌که در بازه پنج‌ساله ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ نرخ تورم سالانه حدود ۴.۴ برابر و میزان سرقت نیز ۴ برابر شده است….

متأسفانه بر اساس اعلام سازمان زندان‌های کشور حدود ۶۸ درصد زندانی‌ها به دلیل جرائم مواد مخدر و سرقت در زندان به سر می‌برند بدتر اینکه نیمی از سارقان، سرقت اولی هستند. ایران یکی از ۱۰ کشور جهان با بیشترین نرخ تورم و یکی از هشت کشور دنیا با بیشترین نرخ فلاکت است. روز گذشته محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه به این موضوع اشاره کرد و گفت: با قوی شدن اقتصاد و تولید ملی و به‌تبع آن افزایش ثروت ملی و توزیع درست و صحیح آن، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مرتفع خواهد شد. نگاه رئیس قوه قضائیه به ناهنجاری های جامعه واقعی و درست است. انتظار این است که مجلس و دولت در سیاست های داخلی و خارجی به گونه‌ای عمل کنند که اقتصاد کشور قوی و اشتغال ایجاد شود تا از بزه در جامعه کاسته شود. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است که اگر نرخ رشد ماهانه تورم از ۱.۵ درصد فراتر برود، وضعیت هشداردهنده است و حالا گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم خرداد ۱۴۰۱ نسبت به اردیبهشت همین سال حدود ۱۲.۲ درصد رشد داشته و رشد تورم ماهانه مواد غذایی ۲۵.۹ درصد بوده است.
به گزارش آفتاب نیوز؛ میزان رشد ماهانه تورم برخی اقلام خوراکی مانند روغن هم تا حدود ۲۰۰ درصد گزارش‌شده است.
گزارش مرکز آمار ایران در حالی منتشر می‌شود که در ۲۵ سال گذشته میانگین رشد ماهانه نرخ تورم بین صفرتا چهار درصد و در بدترین حالت تا حدود هفت درصد بوده است.
حالا به نظر می‌رسد وضعیت دشوار اقتصادی منجر به افزایش سرقت در ایران شده است. پیش‌ازاین در سال ۹۹ علیرضا لطفی، رئیس وقت پلیس آگاهی تهران بزرگ به ایلنا گفته بود ۵۰ درصد سرقت‌های ایران سرقت اولی هستند و به عبارتی سارقان برای اولین بار دست به سرقت زده‌اند. او تأکید کرده که شرایط اقتصادی روی رشد سرقت‌ها تأثیر گذاشته و این «حرفی بیهوده» است که گفته شود شرایط اقتصادی بر میزان جرم و جنایت بی‌تأثیر است. حالا گزارش‌های آماری نشان می‌دهد که ارتباط معناداری بین افزایش نرخ تورم و شمار سرقت‌ها در ایران وجود دارد. بر اساس گزارش بانک مرکزی نرخ تورم در سال ۹۵ تک‌رقمی و ۹ درصد اعلام شد و مرکز آمار ایران نرخ تورم سال ۱۴۰۰ را ۴۰.۲ درصد دانست. درواقع در بازه زمانی پنج سال نرخ تورم حدود ۴.۴ برابر شده و میزان سرقت در این بازه زمانی حدود چهار برابر افزایش داشته است. گزارش سالنامه آماری مرکز آمار ایران حاکی از آن است که شمار سرقت‌های سال ۹۵ حدود ۳۴۳ هزار و ۴۲۵ فقره بوده که در سال گذشته و بنا به اعلام قوه قضائیه شمار سرقت‌ها به حدود یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار فقره رسیده است. عبور سرقت‌های ایران از یک‌میلیون فقره در سال در حالی است که حدود ۱۵ سال پیش شمار سرقت‌ها فقط حدود یک‌دهم میزان فعلی بوده است. بر اساس گزارش سالنامه آماری مرکز آمار ایران در سال ۸۵ شمار سرقت‌ها حدود ۱۳۰ هزار و ۴۹۵ فقره بوده که ظرف یک دهه یعنی تا سال ۹۵ به ۳۴۳ هزار و ۴۲۵ فقره رسیده است. به‌این‌ترتیب تعداد سرقت‌ها در یک دهه یعنی در بازه زمانی سال ۸۵ تا ۹۵ حدود ۲.۶ برابر شده، اما در سال‌های بعد شمار سرقت‌ها با شیب بیشتری رشد کرده است. رضا مسعودی فر، قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به تسنیم گفته که شمار سرقت‌ها در سال گذشته به یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار فقره رسیده است. این به آن معناست که فقط ظرف پنج سال یعنی از سال ۹۵ تا سال ۱۴۰۰ شمار سرقت‌ها بیشتر از چهار برابر شده است.

سرقت‌های کوچک در صدر
سرقت‌های خرد در صدر بیشترین سرقت‌ها در ایران هستند. سرقت‌هایی که حالا به دریچه فاضلاب و سیم برق رسیده است. فعالان بازار فلزات می‌گویند که هر کیلوگرم سیم برق تنها حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان از سارقان خریداری می‌شود، اما بسیاری از سارقان بدون توجه به ریسک برق‌گرفتگی و مرگ برای همین رقم اندک دست به سرقت می‌زنند. تعداد زیادی از اخبار حاکی از برق‌گرفتگی و مرگ سارقان سیم‌های برق است. بااین‌حال به نظر می‌رسد انگیزه‌های اقتصادی موجب افزایش سرقت‌های خردشده است. گزارش سالنامه آماری ایران نشان می‌دهد که بیشترین سرقت در ایران مربوط به سرقت لوازم خودرو است و البته مطابق این گزارش شمار سرقت‌های خرد با شتاب تندی افزایش داشته، به‌طوری‌که در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۷ میزان سرقت از اماکن خصوصی حدود ۲۰ برابر شده است. بر اساس این گزارش از سال ۸۵ تا ۹۷ یعنی در ۱۲ سال‌شمار سرقت از اماکن خصوصی تقریباً ۲۰ برابر، سرقت احشام و چهارپایان ۷.۶ برابر و سرقت لوازم خودرو ۶.۴ برابر شده است. این گزارش همچنین نشان می‌دهد که سرقت اتومبیل در این بازه زمانی ۵.۲ برابر، سرقت از منزل ۴.۴ برابر، سرقت از اماکن دولتی حدود ۳.۶ برابر و سرقت از مغازه سه برابر شده است. همچنین سرقت موتورسیکلت افزایش ۱.۷ برابری داشته است. نکته قابل‌توجه اینکه در میان اخبار سرقت خبر‌هایی از سرقت باهدف تأمین پول برای مهاجرت از ایران هم دیده می‌شود.

۵۵ میلیارد تومان وسایل شهری تهران سرقت شد
افزایش سرقت از باغ‌های میوه و افزایش سرقت مبلمان شهری هم جدیدترین اخباری هستند که این روز‌ها منعکس‌شده است.
اتحادیه بارفروشان میوه اخیراً به تحلیل بازار خبر داده که شمار سرقت از باغ‌های میوه زیاد شده و سارقان معمولاً میوه‌ها را با نرخ ارزان‌تر و با وانت‌بار‌ها کنار جاده می‌فروشند. همچنین به گزارش ایسنا شهرداری تهران اعلام کرده که سال گذشته حدود ۵۵ میلیارد تومان از تجهیزات ترافیکی پایتخت به سرقت رفته است؛ از گاردریل و پایه تابلو‌های خطرنما و مسیر نما تا دوربین‌ها، نرده پل‌های عابر پیاده و تجهیزات الکترونیکی ایستگاه‌های اتوبوس موارد سرقت شده از مبلمان شهری بوده‌اند. همچنین زمستان پارسال سرقت عجیب پایه پل فلزی چیتگر باعث شد بخشی از بزرگراه شهید همدانی بیشتر از ۲۰ روز بسته شود تا پل آسیب‌دیده برای شهروندان مخاطره ایجاد نکند. افزایش سرقت‌های خرد مانند کیف‌قاپی و موبایل هم حالا بسیاری از ایرانی‌ها را نگران کرده است. جرائمی که معمولاً به شیوه خشن انجام می‌شود و برای شهروندان دلهره ایجاد کرده است. در این میان شمار زندانیان با جرائم مواد مخدر و سرقت در ایران قابل‌توجه است و فرضیه تأثیر شرایط اقتصادی بر وقوع جرم و جنایت را قوت می‌بخشد. در ۲۴ خرداد ۹۹ ایرنا نوشته است که اصغر جهانگیر، رئیس سابق سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی ایران در مراسم تودیع خود گفته که ۳۸ درصد زندانیان ایران به دلیل جرائم مواد مخدر و ۳۰ درصد به دلیل سرقت در زندان به سر می‌برند. با این حساب باید گفت که ۶۸ درصد زندانیان ایران به دلیل جرائم مواد مخدر و سرقت در زندان هستند.
ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا