گوناگون

نقش شیخ نشین قطر در تقویت مناسبات واشنگتن وتهران

با توجه به این که قطر با حمایت دولت بایدن در ماه های اخیر نقش بسیار مهمی در نزدیک کردن روابط  ایران و کشورهای غربی و نیز تهران و واشنگتن ایفا کرده است، طرفین به این تصمیم رسیده اند که  امتیاز میزبانی مذاکرات ایران و امریکا  را به قطر بدهند.

 چرا دوحه؟

روز گذشته بعد از اعلام از سرگیری مجدد مذاکرات احیای برجام و رفع تحریم های آمریکا، از سوی جوزپ بورل و حسین امیر عبداللهیان و در حالی که بسیاری فکر می کردند که این دور از مذکرات هم به مانند دورهای قبلی در وین برگزار می شود، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این بار مذاکرات احتمالا در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار می‌شود.به گزارش ایسنا، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر روز شنبه بعد از دیدارهای خود با مقامات ایران (حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی) در گفت‌وگو با رسانه های خارجی در تهران گفت که دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین برگزار نخواهد شد، چرا که این مذاکرات در چارچوب برجام و گروه چهار به علاوه یک برگزار نمی‌شود.

بورل ادامه داد: از آنجایی که چنین گفت وگوهایی در چارچوب تماس‌های دوجانبه بین ایران و آمریکا برگزار می‌شود، ترجیح می‌دهیم در مکان دیگر آنها را انجام دهیم که سردرگمی ایجاد نکند. مذاکرات در وین مربوط به همه اعضای برجام است. فکر می‌کنم این (مذاکرات) در جایی نزدیک‌تر به خلیج فارس یا بگذار بگویم مثلاً در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس انجام می‌شود.

بورل در ادامه در خصوص زمان برگزاری این مذاکرات که اتحادیه اروپا به ریاست انریکه مورا قرار است تسهیل‌گر آن باشد بار دیگر صحبت های خود در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امیر عبداللهیان را تکرار کرد و گفت: «چه زمان؟ زود. زودتر از آن که تصور کنید…به نظر می رسد انتخاب قطر به عنوان مکان دور بعدی مذاکرات بر اساس توافق صورت گرفته بین طرفین مذاکره کننده به دور از هیاهوی معمول در وین، از نظر ایران و آمریکا چند مزیت عمده می تواند به همراه داشته باشد.

در همان زمان سفر امیر قطر به ایران برخی از رسانه های غربی و عربی در گزارش هایی با مضمون “پشت پرده سفر امیر قطر به تهران” عنوان کردند که با توجه به وفقه پیش آمده در برگزاری حضوری مذاکرات وین و باقی ماندن برخی چالش ها بین ایران و آمریکا در جریان برگزاری این مذاکرات، امیر قطر در این سفر با توجه رابطه خوبی که با مقامات دو کشور ایران و آمریکا دارد، تلاش خواهد کرد که به تسهیل ازسرگیری این مذاکرات کمک کند.

بر اساس اعلام این رسانه ها، محور اصلی گفت‌وگوها در تهران  “پر کردن حفره” مذاکرات هسته‌ای بود که از ماه مارس به حالت تعلیق درآمده است چنان که رویترز نیز در همان مقطع نوشت هدف سفر تمیم این است که طرفین توافق هسته‌ای با ایران را “به حد وسط جدیدی” برسانند.

به نظر می رسد با توجه به این که قطر در ماه های اخیر نقش بسیار مهمی در نزدیک کردن دیدگاه‌های ایران و کشورهای غربی و نیز تهران و واشنگتن ایفا کرده است از جمله گفت وگوها مکرر وزیر امور خارجه این کشور با همتایان ایرانی و امریکایی خود و از دیگر سو وجود ارتباط نزدیک بین  شیخ تمیم بن حمد آل ثانی  امیر قطر و جو بایدن رییس جمهور امریکا، طرفین مذاکره به این تصمیم رسیده اند که به دور از هیاهوی وین امتیاز میزبانی این دور از مذاکرات را به قطر بدهند تا به نوعی به تحقق هدف قطر در نقش‌آفرینی جدی تری در عرصه سیاست خارجی منطقه ای و بین المللی نیز کمک کرده باشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا