گوناگون

افکار عمومی با سخنان رئیسی قانع نمی‌شود!

مواضع و سخنان ابراهیم رئیسی در مصاحبه با  صدا و سیما در میان مردم با واکنش منفی روبرو شد.رئیسی به‌جای قبول مسئولیت تصمیمات دولت خود تنها به دنبال فرافکنی است و به مردم دروغ می گوید.

سخنرانی یک‌ طرفه و دروغ پردازی رئیسی

همدلی در گزارشی نوشت : براهیم رئیسی رئیس‌جمهوری شنبه‌شب با مردم از طریق تلویزیون صحبت کرد. سخنرانی یک‌طرفه رئیسی برای چندمین بار است که در دوران ریاست جمهوری او رخ می‌دهد. او در حالی این سخنرانی را انجام داد که تابه‌حال حاضر نشده است با خبرنگاران یک نشست خبری برگزار کند. بااین‌حال رئیسی و دیگر همکارانش در دولت مدعی هستند که رئیس‌جمهوری می‌خواهد از این طریق به افکار عمومی درباره شرایط کشور توضیح دهد.

اما به نظر می‌آید که سخنان او نه‌تنها موردقبول افکار عمومی قرار نگرفته بلکه واکنش‌های منفی زیادی را هم در پی داشته است، چرا که رئیسی در این سخنرانی خود بیشتر تأکید داشت که مشکلات فعلی نتیجه اقدامات دولت گذشته و عدم همکاری مجلس یازدهم است. نکته اینجاست که حتی رئیسی مجلس حامی خود را نیز در مظان اتهام قرار داد. به نظر می‌رسد نقدهای اخیر نمایندگان نسبت به کم‌کاری‌های دولت به مذاق رئیس‌جمهوری خوش نیامده است و او در این سخنرانی خواست تا انتقادات نمایندگان را جبران کند. به هر ترتیب سخنان رئیسی واکنش‌های منفی را هم در میان کارشناسان سیاسی و هم در بین نمایندگان مجلس ایجاد کرده است. بسیاری می‌گویند رئیسی به‌جای قبول مسئولیت تصمیمات دولت خود تنها به دنبال فرافکنی است. این ششمین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیسی بود. چارچوب این مصاحبه هم مانند مصاحبه‌های قبلی از طرف مجری‌ها به‌گونه‌ای اجرا شد که هیچ سؤال چالشی از رئیسی پرسیده نشود. بیشتر سؤالات در این مصاحبه نیز مانند مصاحبه‌های قبلی تنها تأییدکننده ادعاهای رئیسی بود…

دیروز در صحن علنی مجلس حسن شجاعی علی‌آبادی نماینده ابهر، خرمدره و سلطانیه خطاب به رئیس‌جمهوری گفت: «وضعیت گرانی، بازنشستگان، دامداران، کشاورزان، افزایش تبعیض‌آمیز، حقوق، وضعیت رتبه‌بندی فرهنگیان، وضعیت مسکن و وضعیت اجاره‌نشینان پذیرفتنی نیست؛ لطفاً چاره‌ای بیندیشید. همچنین تشتت در تیم اقتصادی دولت، برخی ناکارآمدی‌ها در وزارتخانه‌ها نظیر کوتاژ سوری در واردات نهاده‌ها و بقای برخی مدیران غرب‌گرا از دولت سابق در وزارتخانه‌ها و استان‌ها پذیرفتنی نیست.» شجاعی علی‌آبادی تأکید کرد: «مسئولیت گرانی‌ها بر عهده همه ما است؛ نه دولت مجلس را مقصر جلوه دهد و نه مجلس، دولت را مقصر بداند؛ چراکه مردم تحت‌فشار گرانی فرقی میان مجلس و دولت نمی‌بینند؛ با اعصاب مردم بازی نکنید.»

حاشیه‌ها به نحوه انعکاس سخنان رئیسی هم کشیده شد.او  در ششمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود گفت: «ولی ما میز مذاکرات را رها نخواهیم کرد.» این سخنان رئیسی جمهور را همه تماشاگران گفت‌وگو دیدند و در رسانه‌ها نیز عیناً، بازتاب یافت و حتی در برخی رسانه‌ها به‌عنوان تیتر یا یکی از تیترهای اصلی خبر منتشر شد؛ اما سه رسانه پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، خبرگزاری ایرنا و پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در نشر متن گفت‌وگو، این جمله را تغییر داده‌اند:

در سه پایگاه مذکور، جمله رئیسی به شرح زیر منتشرشده است: «پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری: آیت‌الله رئیسی در ارتباط با سفر آقای بورل با اشاره به اینکه بنای بر تعطیلی مذاکرات نداریم، تصریح کرد: «بارها گفتیم که این قطعنامه‌ها نمی‌تواند ایران را نسبت به مواضعش وادار به عقب‌نشینی کند. مواضع عزتمندانه و مذاکرات عزتمندانه برای پیگیری خواست ملت بزرگ ایران که استفاده از حقوق حقه خودش است، از سوی دولت پیگیری می‌شود و در نشست‌هایی که با آقای بورل داشتند هم مورد تأکید قرار گرفت.» عین همین عبارت را نیز پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر کرد. خبرگزاری دولتی ایرنا نیز این‌گونه به نقل از رئیسی نوشت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۵بار تأیید کرده بود که انحرافی در فعالیت هسته‌ای ایران وجود ندارد. مجموعاً در سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، کار مذاکرات دنبال می‌شود. ما بنای تعطیلی مذاکره را نداریم اما از مواضع خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا