حقوق بشر

امیر سالار داوودی، وکیل و مدافع حقوق بشر، به زندان منتقل شد

امیر سالار داودی، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر، امروز هنگامی که همراه امیر رئیسیان، وکیل خود به دادسرای اوین مراجعه کرده بود، به طور غیرمنتظره‌ای با دستور قاضی شعبه یک واحد اجرای احکام، بازداشت و به بند چهار زندان اوین منتقل شده است.

طناز کلاهچیان، وکیل دادگستری و همسر امیر سالار داوودی درباره نحوه انتقال همسرش به زندان، به سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید: «روز چهارشنبه، یک تیرماه، امیرحسین تاریان، قاضی شعبه یک اجرای احکام، به امیر رئیسیان وکیل پرونده امیر سالار داوودی، اعلام کرده بود که روز شنبه، چهارم تیرماه، به همراه موکل خود، برای بررسی پرونده به محل واحد اجرای احکام، واقع در دادسرای اوین بیاید».

به‌گفته کلاهچیان، امیر رئیسیان در ماه‌های گذشته لایحه‌ای مفصل درباره نواقص پرونده داوودی، مانند مسایل مربوط به دوره بازجویی، تنظیم کرده بود و قرار بود در طی یک جلسه با قاضی شعبه یک واحد اجرای احکام، این نواقص را بررسی کنند.

او می‌گوید: «حتی، روز شنبه، چهارم تیرماه، پس از مراجعه امیر سالار داوودی و وکیل او به واحد اجرای احکام، قاضی، نه تنها هیچ اشاره‌ای به اجرای حکم حبس امیر سالار داوودی نکرده بلکه احضاریه‌ای که باید طبق روال قانونی برای یک زندانی صادر شود هم برای او صادر نشده است. فقط به آنها اعلام شده، داوودی و وکیل او، روز یک‌شنبه، پنجم تیرماه برای بررسی بیشتر، بار دیگر به واحد اجرای احکام زندان اوین مراجعه کنند».

احکام پیشین صادره علیه امیرسالار داوودی

امیر سالار داوودی در ۲۹ آبان‌ماه ۱۳۹۷ در تهران بازداشت و به بند امنیتی بند ۲۴۱ اوین، متعلق به حفاظت اطلاعات قوه قضائیه منتقل شد. طبق گزارش‌های منتشر شده، این مدافع حقوق بشر بابت اتهامات «توهین به رهبر جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا» و «تشکیل گروه برای براندازی نظام» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، به ۳۰ سال حبس و ۱۱۱ ضربه شلاق محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۵ سال آن قابلیت اجرا داشت.

در خرداد ۱۴۰۰ دیوان عالی کشور حکم به توقف حبس و بررسی مجدد پرونده داد و این وکیل مدافع حقوق بشر از تاریخ ۲۳ خردادماه ۱۴۰۰، با قرار توقف اجرای حکم تا تعیین تکلیف پرونده، به قید وثیقه آزاد شد. با این حال، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست محمدرضا عموزاد، حکم صادر شده از سوی دیوان عالی کشور را «اشتباه» دانست و مجددا حکم دادگاه بدوی را عینا تایید کرد. پس از آن، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر، برخی از اتهام‌ها مانند توهین به مقامات را رد کرد اما حکمی که بر مبنای آن ۱۵ سال زندان صادر شده بود، تبدیل به ۱۲ سال و لازم‌الاجرا شد.

انتقال به زندان بدون اطلاع قبلی

طناز کلاهچیان درباره چگونگی انتقال همسرش در روز یک‌شنبه پنجم تیرماه، به زندان می‌گوید: «امروز (یک‌شنبه) قرار بر این بوده، لایحه‌ای را که وکیل همسرم پیش‌تر تنظیم کرده، در شعبه یک اجرای احکام بررسی شده تا مشخص شود در پروسه بازجویی از همسرم و روند رسیدگی به پرونده، چه مواردی از قانون آیین دادرسی کیفری درباره او محقق نشده است».

به‌گفته او، روز یک‌شنبه، پنجم تیرماه، جلسه‌ای بین قاضی و امیر سالار داوودی و امیر رئیسیان تشکیل شده و تا ساعت ۱۰ صبح هم روند بررسی نواقص پرونده به‌خوبی پیش رفته است:

«آقای نصیری پور، سرپرست دادسرای اوین، حدود ساعت ۱۰:۳۰ وارد اتاق قاضی اجرای احکام (تاریان) شده و جداگانه جلسه‌ای تا ساعت ۱۲:۳۰ با این قاضی داشته است. آقای نصیری پور با وجود اینکه سرپرست دادسرا هستند و واحد اجرای احکام زیر نظر او اداره می‌شود، بعد از این جلسه، از اتاق خارج شده و اعلام کرده، نتوانسته قاضی اجرای احکام را راضی کند».

به‌گفته کلاهچیان، یکباره حدود ۱۲:۳۰ ظهر امروز (یک‌شنبه، پنجم تیرماه)، به امیر سالار داوودی اعلام شده که حکم حبس او باید اجرا شود.

طناز کلاهچیان در پیوند با محکومیت مجدد امیرسالار داوودی در دادگاه انقلاب می‌گوید: «طبق روال قضایی، مقام مادون باید از مقام مافوق تبعیت کند اما متاسفانه رسیدگی به پرونده همسرم در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، “به‌صورت شکلی” بوده، بدین معنی که قاضی حتی از متهم نپرسیده که آیا عناوین اتهامی منتسب به خود را می‌پذیرد یا نه؟ در واقع، قاضی بدون اعتنا به حکم دیوان عالی کشور، رأی صادر شده از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب را عینا تایید کرده است».

حکم حبس امیر سالار داوودی در حالی بار دیگر به اجرا گذاشته شده که طبق گفته‌های طناز کلاهچیان، همسر این زندانی سیاسی، پروانه وکالت او در طی یک سال گذشته تمدید نشده و حتی در زمینه شغلی خود نیز فعال نبوده است.

به‌گفته کلاهچیان، امیر سالار داوودی در طی دوران پس از آزادی از زندان، فقط چند بار در «کلاب هاوس» حضور داشته و حتی در صفحات شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی هم فعال نبوده است.

امیر سالار داوودی، طی تماس تلفنی کوتاهی که روز یک‌شنبه، پنجم تیرماه، با همسرش داشته، اعلام کرده در حال حاضر به بند چهار زندان اوین منتقل شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا