بین‌المللی

کره شمالی: آمریکا در حال تشکیل یک ناتوی آسیایی است

کره شمالی دولت آمریکا را متهم کرده که در حال تشکیل یک ائتلاف نظامی شبیه ناتو در آسیاست و ادامه داد که “هدف آمریکا در سرنگونی دولت پیونگ یانگ باعث می‌شود تا ما به دفاع قوی‌تر دست بزنیم.”

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، انتقادهای کره شمالی در میانه نگرانی‌ها از آماده سازی این کشور برای انجام نخستین آزمایش اتمی در طول پنج سال گذشته و پس از توافق کره جنوبی و آمریکا برای استقرار تسلیحات بیشتر آمریکایی در شبه جزیره کره در صورت ضرورت برای بازدارندگی در برابر کره شمالی مطرح شده است.

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: آمریکا و کره جنوبی به همراه ژاپن ضمن آنکه به صورت آشکارا رزمایش‌های مشترک برگزار می‌کنند حالا به صورت فعالانه به دنبال تشکیل یک ناتوی آسیایی هستند.

آمریکا همچنین رزمایشی با نیروهای کره جنوبی برگزار کرد که در آن ناوهای هواپیمابر آمریکایی برای نخستین بار در طول بیش از چهار سال حضور داشتند.

کره شمالی که در سال جاری میلادی آزمایش‌های موشکی منظمی را برگزار کرده بار دیگر بر این گفته تاکید کرد که چنین رزمایش‌های مشترکی آمادگی برای جنگ با هدف سرنگونی دولت پیونگ یانگ است.

وزارت خارجه کره شمالی همچنین اعلام کرد: این روند اثبات کننده تزویر لفاظی همکاری دیپلماتیک آمریکا و گفت‌وگو بدون پیش شرط است، چون در عین حال هیچ تغییری در جاه طلبی‌های آمریکا برای سرنگونی سیستم ما با استفاده از زور ایجاد نشده است.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد: حقیقت امر باعث شده تا ما تمامی تلاش‌های خود را برای توسعه قدرتی قوی‌تر به کار گیریم تا بتوانیم با هرگونه اقدامات خصمانه از سوی آمریکا مقابله کنیم.

اخیرا نیز مشاور امنیت ملی کره جنوبی اعلام کرده بود که سئول با هدف تقویت همکاری با ناتو و ایفای نقش بیشتر در امنیت جهانی به دنبال تشکیل هیاتی در ناتو در بروکسل است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا