گوناگون

مذاکرات ایران و امریکا از سر گرفته می‌شود

دور نوین گفتگوهای ایران و آمریکا در راستای ایجاد زمینه‌های همکاری دو جانبه یا چند جانبه  بویژه در بخش انرژی و تنظیمات سیاسی- امنیتی جدید در منطقه است.

محور عمده دور تازه مذاکرات چیست؟

ایرنا- یک مقام آمریکایی اعلام کرد که مذاکرات با ایران برای احیای برجام از سرگرفته می‌شود و واشنگتن برای حضور در دور جدید مذاکرات غیر مستقیم موافقت کرده است.روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز دوشنبه به وقت محلی نوشت، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت که واشنگتن  با حضور در دور جدید مذاکرات که رسانه های ایرانی گفته اند در دوحه، پایتخت قطر برگزار می شود، موافقت کرده است.واشنگتن پست به نقل از این مقام که خواست نامش فاش نشود، در عین حال گفت: ما پیش داوری نمی کنیم، اما انتظارات خود را کنترل شده حفظ می کنیم.جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر در سفر به تهران ضمن اعلام ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران، گفت که دور تازه مذاکرات نه در وین که در یک کشور منطقه و به طور خاص در یک کشور شورای همکاری برگزار خواهد شد.

در اوایل ماه جاری میلادی، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر خارجه قطر، در سفر به واشنگتن با «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه امریکا، دیدار کرد.وی پیش از این دیدار، تأکید کرد که کشورش به تماس‌های خود با تهران و واشنگتن برای ایجاد زمینه مناسب  همکاری ها …ادامه می‌دهد.او گفت که در مذاکراتش با «آنتونی بلینکن» در واشنگتن مسائل منطقه‌ای و جهانی از جمله مسئله ایران و افغانستان و فلسطین و بحران انرژی و غذا در جهان را بررسی کرده است.

فرانسه: نفت ایران باید به بازار جهانی بازگردد

یک مقام دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه خواهان بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی شد.به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه  به نقل از یک مقام دفتر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نوشت که پاریس خواهان بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازارهای جهانی است.این مقام همچنین اعلام کرد که فرانسه می‌خواهد سازوکاری آماده شود تا قیمت نفت به تولید نفت روسیه محدود نباشد. با آغاز جنگ اوکراین و اعمال تحریم‌های گسترده غرب علیه روسیه، قیمت حامل های انرژی در بازار جهانی افزایش یافت؛ مساله ای که کشورهای اروپایی به عنوان مصرف کنندگان عمده نفت و گاز صادراتی روسیه را با مشکل مواجه کرد.

تضمینی از سوی آمریکا به جمهوری اسلامی داده شده است ؟

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده در نشست این هفته خود با خبرنگاران ضمن خداخافظی از سمت سخنگویی وزارت امور خارجه، اعلام کرد:  در سفر آقای بورل به تهران گفت و گوهای مفصلی بین ایران و ایشان انجام گرفت. آقای بورل نظر طرف آمریکایی را منتقل کرده است و ایشان گفتند که آمریکا تعهد داده که در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل عمل کند. به تعهدات خود در این زمینه پایبند باشد و چرخه انتفاع اقتصادی ایران از احیای برجام را تضمین کند و به موضوعات اختلافی نیز مورد بررسی قرار بگیرد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا