فرهنگی

رشد جمعیت در ایران به زیر یک درصد رسیده است

صالح قاسمی، دبیر مرکز مطالعات جمعیت ایران و دبیر شورای راهبردی جمعیت استان تهران اظهار داشت: نرخ رشد جمعیت در حال حاضر به ۰.۷ درصد، یعنی زیر یک درصد رسیده و این امر بی‌سابقه است….

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، وی امروز دوشنبه در جلسه استانی «خانواده و جمعیت» همچنین گفت: با روند فعلی طی ۱۴۱۵ تا ۱۴۲۰ نرخ رشد جمعیت ما صفر درصد خواهد شد و پس از آن نرخ رشد منفی را تجربه خواهیم کرد.

قاسمی درباره نرخ سالمندی ایران نیز تصریح کرد: نرخ افراد بالای ۶۰ سال، در حال حاضر به ۱۱ درصد رسیده است و تا ۲۰۵۰ میلادی به بیش از ۳۰ درصد می‌رسد که در آن زمان در آستانه سونامی سالمندی و یا انفجار سالمندی قرار می‌گیریم.

دبیر شورای راهبردی جمعیت استان تهران در ادامه اظهار داشت: توزیع جغرافیایی جمعیت در کشور به درستی اتفاق نیفتاده است و در حال حاضر شاهد خالی‌شدن شهرهای کوچک، اما قابل سکونت از سکنه هستیم و افراد از شهرهای کوچک به حاشیه شهرهای بزرگ مهاجرت می‌کنند.

قاسمی در پایان گفت: استان سیستان و بلوچستان با ۳.۲ فرزند به ازای هر زن و خراسان جنوبی با ۲.۱۷ فرزند به ازای هر زن دو استانی هستند که نرخ باروری آنها بالای ۲ درصد است اما نرخ باروری در باقی استان‌ها زیر سطح جانشینی و زیر ۲.۱ درصد است‌. نرخ باروری استان تهران نیز ۱.۱۲ به ازای هر زن و این رقم در شهرستان‌های مختلف تهران متفاوت است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا