گوناگون

طی پیامی؛ دیدگاه «جوزف بورل» درباره مذاکرات امروز برچیدن تحریم‌ها در دوحه

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز به تشریح دیدگاه خود درباره مذاکرات امروز برچیدن تحریم‌ها در دوحه قطر پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز سه شنبه در پیامی توئیتری دیدگاه های خود درباره مذاکرات امروز برچیدن تحریم‌ های ضدایرانی در دوحه قطر را تشریح کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص نوشت: پس از رایزنی هایم در تهران، تیم من از امروز در دوحه برای هماهنگی و تسهیل تبادلات غیرمستقیم میان مذاکره کنندگان آمریکایی و ایرانی حضور دارد.

وی در ادامه اضافه کرد: هدف از مذاکرات، پیشبرد کار برای بازگشت به یک برجام کاملاً عملیاتی و اجرایی است.

این در حالی است که ساعتی پیش «پیتر استانو» سخنگوی «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری در بروکسل به آغاز نشست دوحه با هدف برچیدن تحریم‌های ضدایرانی واکنش نشان داد.

سخنگوی «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره گفت: آنچه در قطر جریان دارد، مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و ایالات متحده است که از سوی اتحادیه اروپا تسهیل شده است. این موضوعی است که توسط «جوزف بورل» در سفر به تهران در روز شنبه نیز اعلام شده بود. وی دراین سفر گفته بود که موفق شده است فرایند مذاکرات را از بن بست خارج کند. به عنوان نخستین گام در این مقطع مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و آمریکا درباره چگونگی حرکت به جلو برگزار خواهد شد تا آمریکا در نهایت به برجام ملحق شود.

«پیتر استانو» در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری کویت درباره زمان آغاز ازسرگیری مذاکرات در وین گفت: زمان به نفع ما نیست و باید خیلی سریع رو به جلو حرکت کنیم. تعیین سرعت گفتگوها به عهده اتحادیه اروپا یا جوزف بورل هماهنگ کننده برجام نیست. همه چیز به اراده مشارکت کنندگان برای یافتن راه های پیش رو و توافق لازم در مورد موضوعات نهایی بستگی دارد. ما دوست داریم که این مسأله هر چه سریع تر پیش برود، اما طبق روال دیپلماسی اجازه دهید گام به گام پیش برویم و ببینیم که نتیجه مذاکرات دوحه چه خواهد بود و سپس امیدواریم که امکان برگزاری نشست شرکت کنندگان برای ادامه مذاکرات وین خیلی سریع فراهم شود.

گفتنی است که مذاکرات رفع تحریم‌ ها پس از ۳ ماه وقفه با حضور نمایندگان ایران و آمریکا با ملاقات دوجانبه علی باقری مذاکره‌ کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و «انریکه مورا» هماهنگ‌ کننده مذاکرات، در دوحه قطر ساعات یپش آغاز شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا