اخبار

آغاز دور جدید مذاکرات غیرمستقیم جمهوری اسلامی و دولت بایدن در قطر

علی باقری‌کنی، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در پی ورود به دوحه با مقام‌های قطری و انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای اتحادیه اروپا دیدار کرد. گفته می شود، آقای مورا رابط گفتگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکاست. قطر به عنوان میزبان جدید مذاکرات احیای برجام، از گفتگوی غیرمستقیم ایران و آمریکا استقبال کرده است….

این در حالی است که رهبران کشورهای گروه ۷ روز سه‌شنبه ۲۸ ژوئن با صدور بیانیه‌ای از ایران خواستند تا ضمن از سرگیری اجرای تعهدات هسته‌ای به سیاست‌های مخرب منطقه‌ای خود پایان دهد و نقض سیستماتیک حقوق بشر را متوقف کند.

این بیانیه که در سومین و آخرین روز اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان در ایالت بایرن آلمان صادر شد، از بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوهای فشرده برای احیای برجام و همچنین بهره‌ نبردن ایران از فرصت مذاکرات برای دستیابی به توافق جدید ابراز تاسف کرده است.

به گزارش یورو نیوز، رهبران ۷ کشور صنعتی جهان طبق روال دو دهه گذشته «دیپلماسی را بهترین گزینه برای محدودیت برنامه هسته‌ای ایران» توصیف کرده و خواستار «همکاری سازنده» جمهوری اسلامی با «آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بر اساس بیانیه ۸ ژوئن شورای حکام و فراهم کردن پاسخ‌های فنی دقیق برای حل مسائل باقی مانده» شدند.

سخنگوی وزارت خارجه دولت ابراهیم رئیسی در واکنش به بیانیه نهایی نشست سران گروه هفت بخش‌هایی از این بیانیه را به شدت محکوم کرد. در این بیانیه نقض حقوق بشر، برنامه موشکی و “فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده” ایران در منطقه محکوم شده است.ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی سه‌شنبه هفتم تیر (۲۸ ژوئن) در واکنش به بیانیه نهایی نشست سران کشورهای گروه هفت در آلمان گفت: «ما بخش‌هایی از بیانیه نهایی سران کشورهای عضو گروه هفت که علیه جمهوری اسلامی ایران است را به شدت محکوم می‌کنیم».

با این وجود، مذاکرات سه‌شنبه و چهارشنبه در دوحه برگزار می‌شود. محل گفتگو‌ها اعلام نشده است اما هیئت جمهوری اسلامی ایران در هتل اینترکانتیننتال دوحه دیده‌ شده‌اند.

قطر ابراز امیدواری کرده است که نتیجه مثبت مذاکرات احیای برجام به «تقویت امنیت، ثبات و صلح» در منطقه بینجامد و افق‌ تازه‌ای در همکاری‌های گسترده منطقه‌ای و گفتگو با ایران رقم بزند.

بنابر گزارش‌ها رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا پس از ورود به دوحه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر دیدار کرده است.گفت‌وگوها در دوحه به‌طور غیرمستقیم انجام می‌شود.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه قرار است هیئت‌ها در اتاق‌های جداگانه حاضر شوند.سپس مذاکرات از طریق یک واسطه پیش خواهد رفت.

آمریکا و ایران روابط دیپلماتیک ندارند.قرار است انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای با ایران به عنوان ناظر مذاکرات عمل کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر، وزیر امور خارجه این کشور امروز سه‌شنبه در تماسی تلفنی با همتای فرانسوی خود کاترین کولونا هم گفت‌وگو کرده است.

حدود سه ماه و نیم از توقف مذاکرات احیای برجام می‌گذرد. برای ماه‌ها چشم‌ها به وین دوخته شده بود؛ هشت دور مذاکرات در این شهر ابتدا در گرند هتل و سپس در قصر تاریخی کوبورگ انجام شد. گرند هتل هفت سال پیش هم میزبان مذاکرات نفس‌گیری بود که سرانجامش حصول توافق هسته‌ای و تبیین نقشه راه آن یعنی همان برنامه جامع اقدام مشترک، برجام شد.

هشت دور مذاکره در دولت حسن روحانی و حالا تیم جدید دولت ابراهیم رئیسی گرچه بسیاری از اختلاف‌ها را حل کرد اما نتوانست راهگشا باشد: مذاکرات شاید به بن‌بست نرسید اما ظاهرا گره‌ای سخت بر آن افتاده است. آن چه بدبین‌ترها آن را «توقف» و خوشبین‌ترها «تنفس» خواندند.

بسیاری از ناظران و تحلیل‌گران یکی از دلایل دشواری مذاکره و پیشروی کند آن را تصمیم «سرسختانه» ایران مبنی بر مذاکره نکردن مستقیم با آمریکا می‌دانستند. در تمام این مدت نقش دیگر طرف‌های مذاکره و به ویژه نماینده اروپا در مذاکرات برای رساندن پیغام‌های تهران و واشنگتن به یکدیگر حیاتی بود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون او، انریکه مورا یکی از کلیدی‌ترین نقش‌ها را تاکنون در روند مذاکرات احیای برجام داشته‌اند. اروپایی‌ها عملا از میانجی‌گری صرف روشی را ورای آن در پیش گرفتند: «شاتل دیپلماسی» یا باصطلاح همان «دیپلماسی رفت و برگشتی»؛ روشی که براساس آن یک مقام بلندپایه با اختیاراتی قابل‌توجه مستقیما پیام‌رسان دو طرف اختلاف می‌شود.

انریکه مورا شخصا چند باری بین تهران و واشنگتن سفر کرد و پیام‌ها را به دو طرف رساند؛ آخرینش نیمه اردی‌بهشت بود. البته در این سفر اخیر آقای بورل به تهران هم او را همراهی کرد.

حالا قرار است فاصله‌ها در این دیپلماسی رفت و برگشتی کوتاه‌تر شوند: قطر قرار است بستری باشد برای حضور تیم‌هایی از ایران و آمریکا تا هنوز هم بدون نشستن بر سر یک میز و مذاکره مستقیم بتوانند راحت‌تر و سریع‌تر پیغام‌ها را به واسطه نماینده اتحادیه اروپا به دست یکدیگر برسانند.

شاید این اتفاق گشایشی عاجل در روند احیای برجام نباشد اما به گفته بسیاری از ناظران قطعا تسریع‌کننده روند مذاکرات است. اتفاقی که اگر ثمر داشته باشد راه را برای بازگشت همه طرف‌های برجام به میز مذاکره در وین و نتیجه‌گیری نهایی نزدیک‌تر می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا