بین‌المللی

موافقت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

ترکیه با پذیرش سوئد و فنلاند در ناتو موافقت کرد. سه کشور متعهد شدند “در برابر تهدیدات امنیتی از یکدیگر حمایت کامل کنند.” ترکیه خواستار تحویل “افراد تحت تعقیب” آنکارا و پایان دادن به محدودیت‌های فروش سلاح شده بود.

ترکیه روز سه‌شنبه هفتم تیر (۲۸ ژوئن) از مقاومت خود در برابر عضویت سوئد و فنلاند در ناتو دست کشید و با پذیرش آنها در پیمان آنتلانتیک شمالی موافقت کرد. سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند در این رابطه گفت که بر اساس توافقنامه سه‌جانبه‌ای که در مادرید امضا شد، “ترکیه از دعوت فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو حمایت خواهد کرد.” ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز اعلام کرد که سوئد و فنلاند روز چهارشنبه رسما دعوت خواهند شد.

استولتنبرگ با ابراز خشنودی از این توافق‌نامه گفت که دو کشور سوئد و فنلاند در جهت کاهش “نگرانی‌های ترکیه از جمله در رابطه با صادرات تسلیحات و مبارزه با تروریسم” تلاش خواهند کرد.

این توافق در دیدار نیینیستو، استولتنبرگ و ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به دست آمد. سه کشور در یک یادداشت مشترک متعهد شدند که “در برابر تهدیدات امنیتی از یکدیگر حمایت کامل کنند.” دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که کشورش “در گفت‌و‌گو با دو کشور شمال اروپا به آنچه می‌خواست رسیده است”.

ترکیه دو کشور یاد شده را به پناه دادن به حامیان “گروه‌های تروریستی”، از جمله حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، شبه‌نظامیان کرد شمال سوریه، “یگان‌های مدافع خلق” (‌ی‌پ‌گ)  و طرفداران جنبش گولن متهم کرده بود. امری که هر دو کشور آنرا رد کرده‌اند.

از جمله خواست‌های ترکیه استرداد اعضای “گروه‌های تروریستی”  از فنلاند و سوئد و رفع محدودیت‌های صادرات تسلیحات به این کشور بوده است. شرکای ناتو مانند آلمان، و همچنین سایر کشورهای اتحادیه اروپا مانند سوئد، در اعتراض به حمله ترکیه علیه کردهای شمال سوریه در سال ۲۰۱۹، تحویل تسلیحات به ترکیه را تا حدودی متوقف کردند.

پس از تکمیل فرآیند پذیرش این دو کشور در ناتو، پروتکل‌های الحاق باید به تصویب پارلمان‌های هر ۳۰ کشور عضو برسد. تخمین زده می‌شود که این کار ظرف شش تا هشت ماه تکمیل شود. پیشتر امید می‌رفت که پروسه عضویت دو کشور تا قبل از پایان سال جاری میلادی به پایان برسد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا