گوناگون

اخبار ضد و نقیض در مورد پایان بی‌نتیجه مذاکرات برجام در قطر

خبرگزاری تسنیم از پایان بی‌نتیجه مذاکرات ایران و آمریکا بر سر احیای توافق اتمی خبر داده است. در همین حال سخنگوی وزارت خارجه دولت رئیسی این خبر را تکذیب کرده و آمریکا و اتحادیه اروپا نیز هنوز این موضوع را تائید نکرده‌اند….

خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه ۸ تیر (۲۹ ژوئن) از پایان مذاکرات بی‌نتیجه دو روزه ایران و آمریکا بر سر احیای برجام خبر داد.

تسنیم، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران در نخستین گزارش خود نوشت: «آن چیزی که مانع از به نتیجه رسیدن این دور مذاکرات شده، پافشاری آمریکا بر طرح پیشنهادی در وین است که شامل “تضمین برای انتفاع اقتصادی ایران” نمی‌شود.

تسنیم ادعا کرده است که واشنگتن به‌ دنبال احیای برجام به‌ منظور محدود کردن ایران بدون دستاورد اقتصادی است.

این خبرگزاری نوشت نشست دوحه هم “به‌ دلیل ضعیف دولت بایدن و عدم توانایی در تصمیم‌گیری نهایی” نمی‌تواند تأثیر خاصی در پیشرفت مذاکرات داشته باشد.

وزارت خارجه ایران: مذاکرات ادامه دارد

ناصر کنعانی، سخنگوی ‌وزارت امور خارجه ایران برخلاف گزارش تسنیم گفته است مذاکرات دو روزه هنوز به انتها نرسیده و عصر امروز (چهارشنبه ۸ تیر) نشست دیگری میان علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اروپا (جوزپ بورل) برگزار خواهد شد.

کنعانی افزود مذاکرات دو روزه دوحه در فضایی حرفه‌ای و جدی در حال برگزاری است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران هم یک روز قبل از شروع این مذاکرات گفته بود که در صورت جدی بودن آمریکا، توافق در این مرحله در دسترس است.

هم‌زمان با انتشار خبر تسنیم، خبرگزاری دولتی ایرنا با استناد به یک “منبع آگاه در محل مذاکرات دوحه”، نوشت: «مذاکرات دوحه در روز دوم همچنان ادامه دارد و هنوز به پایان نرسیده است. ایرنا تاکید کرده است که در این دور از مذاکرات، طرف اروپایی نیز مشغول ایفای نقش خود بوده اما مواردی که بین دو طرف بوده، همچنان در حال پیگیری و گفت‌وگو است.

مذاکرات ایران و آمریکا در سالن‌های جداگانه

علی باقری، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۷ تیرماه وارد دوحه، پایتخت قطر شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران هم به دوحه رفته است.

مذاکرات ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم برگزار می‌شود و هیأت‌های مذاکره‌کننده دو کشور در سالن‌هایی جداگانه حضور دارند و از طریق “میانجی” با یکدیگر در تماس و گفت‌وگو هستند.

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که در وین، پایتخت اتریش در جریان بود، از فروردین سال جاری بدون رسیدن به نتیجه، متوقف شد و در این مدت تنش‌ها بر سر پرونده هسته‌ای ایران نیز افزایش یافت.

علیرغم تمایل و تلاش‌های هر دو طرف برای احیای برجام اختلاف نظرها همچنان ادامه دارد. ضمانت‌های مربوط به عدم تکرار خروج آمریکا از برجام و حذف یا ماندن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده از جمله این اختلاف نظرهاست.

از دیگر سو تلاش آمریکا برای آن که احیای برجام با گشایش‌هایی در گفت‌وگو با ایران درباره سیاست‌های موشکی و منطقه‌ای‌اش همراه باشد مذاکرات را با چالش روبرو کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا