اخبار

مذاکرات دوحه بدون نتیجه‌ای مشخص به پایان رسید!

گفتگوهای غیر مستقیم ایران و آمریکا در دوحه قطر به گفته نماینده تیم اروپایی هماهنگ کننده مذاکرات بدون دستیابی به پیشترفت‌های مورد انتظاری که اروپا بدان امید داشت، چهارشنبه شب به پایان رسید.

انریکه مورا: ما به کار برای بازگرداندن ثبات منطقه‌ای و توافق کلیدی ادامه  خواهیم داد

به گزارش ایسنا، “انریکه مورا” نماینده مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، روز چهارشنبه در توییتی نوشت: «دو روز مذاکرات نزدیک در دوحه بر سر برجام داشتیم. متاسفانه هنوز پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده نسبت به حصول آن امیدوار بودند، به دست نیامده است. ما به کار با ضرورت بیشتر برای بازگرداندن ثبات منطقه‌ای و توافق کلیدی عدم اشاعه هسته‌ای به مسیر خود ادامه خواهیم داد.»

مرندی: مذاکرات دوحه شکست نخورده است

ایرنا- محمد مرندی مشاور هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفت: مذاکرات دوحه شکست نخورده است. مرندی افزود: انتظار نمی‌رفت که مذاکرات با یک راهکار مثبت، تنها در دو روز به پایان برسد.وی با بیان اینکه ما اظهارات رسانه‌ای مقام‌های آمریکا را جدی نمی‌گیریم، گفت: آمریکایی‌ها باید تضمین‌هایی را که ایران می‌خواهد ارائه دهند…

این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد، اروپایی‌ها امروز بیشتر به ایران توجه دارند؛ چراکه به دلیل جنگ در اوکراین به نفت آن نیاز دارند.مرندی با اشاره به اینکه مذاکرات در دوحه شکست نخورده و ادامه خواهد داشت، تأکید کرد: باید تحریم‌ها برداشته شود تا بتوانیم دوباره توافق هسته‌ای را اجرا کنیم.وی گفت: پس از تعلیق مذاکرات وین، ارتباطات متوقف نشد اما آنچه در دو روز گذشته شاهد بودیم مذاکرات متمرکز بود.

مشاور هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، افزود: بایدن تحت فشار شدید مخالفان توافق است اما در عین حال از بحران انرژی و نفت رنج می‌برد و خواهیم دید که کفه ترازو به کدام طرف سنگینی خواهد کرد.مرندی در پایان گفت که فشار اروپا برای ترغیب آمریکایی‌ها به برداشتن گام‌های جدی افزایش می‌یابد.

سخنگوی وزارت خارجه: باقری و مورا در تماس خواهند بود

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، ناصر کنعانی روز چهارشنبه در این توییت نوشت: در ادامه روند مذاکرات رفع تحریم‌ها، گفتگوهای فشرده‌ای طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با وساطت انریکه مورا در دوحه برگزار شد.  وی تاکید کرد: نظرات و پیشنهادهای عملیاتی ایران درباره موارد باقیمانده طرح شد و طرف مقابل نیز ملاحظات خود را ارائه کرد.کنعانی افزود: در مورد ادامه مسیر و مرحله بعدی گفتگوها، طبق روال همیشه باقری و مورا در تماس خواهند بود.

 سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا

ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت : همزمان که از تلاش‌های اتحادیه اروپا بسیار سپاسگزاریم اما از اینکه ایران باز هم نتوانست به ابتکار اتحادیه اروپا پاسخ مثبت دهد و بنابراین هیچ پیشرفتی حاصل نشده است، ناامید شده‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادعا کرد: ما در دوحه همانند گذشته آمادگی خود را برای انعقاد و اجرای سریع توافقی مبنی بر بازگشت متقابل به پایبندی کامل به برجام بر اساس حدود یک سال و نیم مذاکرات، آشکارا اعلام کردیم.سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه ادعاهای خود، توپ را همچون همیشه به زمین ایران انداخت و مدعی شد: با این حال، ایران مانند گذشته در دوحه موضوعاتی را مطرح کرد که کاملا غیرمرتبط با برجام بود و ظاهرا آماده تصمیم‌گیری اساسی در مورد اینکه آیا می‌خواهد توافق را احیا یا نابود کند، نبود.سی ان ان به نقل از یک مقام ارشد دولت دموکرات جو بایدن نیز درباره مذاکرات دوحه مدعی شد: مذاکرات  دوحه که با میانجی‌گری اتحادیه اروپا انجام شد، نه تنها پیشرفتی نداشت بلکه در یک نقطه راکد قرار گرفت، که در این مرحله به معنای عقب‌گرد است.

گفت وگوی تلفنی وزیر خارجه قطر با امیرعبداللهیان درباره مذاکرات هسته‌ای

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا از خبرگزاری رسمی قطر (قنا)، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر با امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود تلفنی گفت‌ وگو کرد.بر اساس این گزارش، وزیر خارجه قطر در این تماس تلفنی با همتای ایرانی خود درباره روابط دوجانبه، آخرین تحولات منطقه و آخرین تحولات در رابطه با مذاکرات هسته‌ای گفت وگو کرد و به تبادل نظر درباره موضوعات مورد علاقه دو کشور پرداخت.جزئیات بیشتری از این گفت وگوی تلفنی گزارش نشده است.

در این مرحله  ایران و آمریکا تمایل بیشتری برای حفظ موقعیت خود دارند

به گزارش یورونیوز: علی واعظ، رئیس بخش ایران گروه بین‌المللی بحران که رابطه نزدیکی با رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد آمریکایی در پرونده ایران دارد، در حساب توییتری خود به صورت ضمنی از نتیجه بخش نبودن مذاکرات خبر داد. آقای واعظ با بازنشر یک توییت دیگر خود که دو روز پیش منتشر کرده بود، نوشت: «متاسفانه بدبینی من اثبات شد.»واعظ پیشتر نوشته بود که اگر مواضع طرفین در این دور از مذاکرات نسبتا تند باشد تعجب نخواهد کرد چرا که هم ایران و هم آمریکا تمایل بیشتری برای حفظ موقعیت خود دارند تا اینکه بخواهند یک مصالحه اساسی داشته باشند.

موسویان : معتقدم اگر گفت‌وگوها مستقیم باشد، شانس توافق بیشتر می‌شود

یک دیپلمات پیشین کشورمان می‌گوید: اگر بایدن برای پایبندی به اجرای تعهدات برجامی‌اش هم تضمین دهد مربوط به دوره خودش خواهد بود و آن هم در صورتی عملی می‌شود که تنش‌های خاص بین ایران و آمریکا در منطقه به وجود نیاید.حسین موسویان در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به اینکه مذاکرات بالاخره بعد از سه ماه به شکل حضوری و البته با تصمیم آمریکا و ایران از سر گرفته شد، اما نه در وین بلکه در قطر، به نظر شما جا به جایی مکان مذاکرات چه معنایی به لحاظ سیاسی دارد؟ گفت: اصولا “مکان مذاکره” اهمیت چندانی ندارد بلکه “محتوی و نتیجه مذاکره” مهم است. “مکان” این مذاکرات زمانی اهمیت قابل توجهی پیدا می‌کرد که به تناوب در تهران و واشنگتن انجام می‌شد. بحث مکان مذاکره در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد هم بزرگ شد و به جای سوئیس و اتریش، مذاکرات در کشورهای همسایه یعنی ترکیه و عراق و قزاقستان برگزار شد که نتیجه آن هم شش قطعنامه اجماعی قدرت‌های جهانی در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران بود، اما این نتیجه به خاطر مکان مذاکره نبود، بلکه به دلیل محتوی و سیاست و روش مذاکره بود.

وی گفت: درعین حال شروع دور جدید مذاکرات در دوحه قطر سه معنی مثبت دارد: اول اینکه تسهیل گفت‌وگوی ایران و آمریکا برای به نتیجه رساندن مذاکرات است؛ دوم، قدردانی تهران و واشنگتن از تلاش‌های قطر برای حل بحران هسته‌ای از طریق دیپلماسی است؛ و سوم هم احترام و توجه بیشتر به همسایگان است که این موارد به خودی خود همه مثبت است اما تعیین کننده نیست.این شیوه گفت‌وگو راه را نسبت به شیوه گفت‌وگوهای ۱۵ ماه گذشته تسهیل می‌کند. در عین حال معتقدم اگر گفت‌وگوها مستقیم باشد؛ سرعت کار بالا می‌رود، از سوء تفاهمات احتمالی در مسیر نقل و انتقال پیام‌ها جلوگیری می‌شود، شانس توافق بیشتر می‌شود، زمینه اینکه آمریکا احتمالا بتواند امتیاز بیشتری بدهد نیز فراهم می‌شود. به هر حال آمریکایی‌ها اگر بخواهند امتیاز ویژه ای بدهند، ترجیح می‌دهند در گفت‌وگوی مستقیم این مساله انجام شود تا اینکه به واسطه بدهند. …

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا