حقوق بشر

جمهوری اسلامی ایران اعتراض‌ها را با کمک شرکتی که در اروپا نمایندگی دارد سرکوب می‌کند

در حالی که اعتراض‌های مردمی در ایران گسترش یافته‌اند، رژیم جمهوری اسلامی با قطع و اخلال در دسترسی به اینترنت سعی در سرکوب دارد. گزارش‌گران بدون مرز (RSF) این سرکوب را محکوم وشرکت «ابرآروان» را فرا می‌خواند به همکاری با رژیم در سانسور اینترنت پایان دهد.

رضا معینی مسئول دفتر افغانستان و ایران RSF  در این باره گفت : «جمهوری اسلامی حق شهروندان را برای مطلع شدن از وضعیت کشور نادیده می‌گیرد. RSF موج جدید سرکوب حقوق بنیادین از آن میان آزادی اطلاع‌رسانی را محکوم می کند. رژیم تهران باید به سکوت وادار کردن آخرین سرچشمه‌های اطلاعات آزاد و مستقل که بسیاری از ایرانی ها از آن بهره‌مند می‌شوند پایان دهد. و تعهدات جهانی خود در این باره را اجرا و از آپارتاید رقمی دست بردارد.»

بنا بر اطلاعات گردآوری شده بدست RSF از میانه ماه اردیبهشت و آغاز اعتراض‌های مردمی، اینترنت در بسیاری از شهر‌های ایران قطع یا مختل شده است. نخست همزمان با اعتراض به گرانی‌ها و افزایش قیمت‌ مواد غذایی و سپس با فرو ریختن ساختمان متروپل در آبادان که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر شد و موج اعتراض و همبستگی با قربانیان را در ایران برانگیخت.

در روزهای اخیر این رویدادهای جهانی هستند که بهانه‌ا‌ی برای اخلال در اینترنت شده‌اند از آن میان جلسه گروه هفت (G۷ هفت کشور صنعتی جهان) در خارج از مرزهای ایران و سفر جوزف بورل رییس دیپلماسی اتحادیه اروپا به تهران برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای و احیای برجام.  با هر رخداد مهم جمهوری اسلامی سانسور خود را به لطف ساختن شبکه‌ای برای توزیع محتوا که بر زیرساخت‌های رقمی کشور تکیه دارد، تحمیل می‌کند.

وانسان برتیه مسئپل دفتر فناوری RSF در این باره می گوید : « این شبکه محتواهایی را که مردم ایران می توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند پالایش می‌کنند. شرکت ابرآروان که در اروپا نیز فعال است نقش دوفاکتو در راهبرد مهار دسترسی به اطلاعات در ایران ایفا می‌کند. این شرکت باید به این همکاری و در اختیار رژیم قرار دادن ابزارهای سانسور پایان دهد.»

از ۱۵ سال پیش رژیم تهران، «اینترنت حلال» یا همان شبکه اطلاعات ملی را بعنوان ابزاری مناسب برای ارائه خدمات و امنیت بیشتر راه‌اندازی کرده است. از سال ۲۰۱۱ حکومت راه‌اندازی را تسریع کرد و از سال ۲۰۱۷ شرکت ابرآروان که دفتر نمایندگی در شهر دوسلدروف آلمان دارد، در پروژه‌ای به نام شما  همکاری گسترده‌ای را با رژیم در «زیرساخت یکپارچه ابری» وتسهیل دسترسی به شبکه اطلاعات ملی آغاز کرد.

جمهوری اسلامی از سوی دیگر با افزایش بهای دسترسی به اینترنت کاربران را به استفاده از شبکه ملی اطلاعات وادار می‌کند این اقدام به وضوح تحمیل آپارتاید رقمی است بر مردم ایران که بنا بر توانایی مالی امکان دسترسی بیشتر به اینترنت را برای بخشی تسهیل می‌کند.

تاثیر عدم دسترسی به اطلاعات ویرانگرند. در روزهای اعتراض ها در ایران دست‌کم ۲۰ میلیون از حق دسترسی به اطلاعات محروم شدند و  همچنان سایت‌های اطلاع‌‌رسانی و رسانه‌های بسیاری به بهانه « تبلیغ ضد انقلاب و برانداز» و یا تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات مسدود هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا