حقوق بشر

انتقال شاکر بهروز، زندانی کرد محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم

«حکم اعدام شاکر بهروز همچون بسیاری دیگر از زندانیان، بدون دادرسی عادلانه و براساس اعتراف زیر شکنجه صادر شده و غیر قانونی است»

انتقال شاکر بهروز، زندانی کرد محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۸ تیر ۱۴۰۱: شاکر بهروز، زندانی سیاسی کرد زندان مرکزی ارومیه، که به تازگی حکم اعدامش در شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور تایید شده است، به مکان نامعلومی منتقل شد. انتقال این زندانی سیاسی، نگرانی‌ها را نسبت به اجرای قریب الوقوع حکم او افزایش داده است.

سازمان حقوق بشر ایران خواستار واکنش فوری جامعه جهانی برای توقف اعدام شاکر بهروز شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان، گفت: «حکم اعدام شاکر بهروز همچون بسیاری دیگر از زندانیان، بدون دادرسی عادلانه و براساس اعتراف زیر شکنجه صادر شده و غیر قانونی است». او در ادامه گفت: «برای توقف ماشین اعدام حکومت جمهوری اسلامی نیاز به واکنش قوی‌تر از سوی جامعه جهانی وجود دارد.»

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۸ تیر ماه، شاکر بهروز، زندانی سیاسی کرد زندان مرکزی ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد. حکم اعدام این زندانی سیاسی به تازگی از سوی شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور تایید شده و این موضوع، نگرانی‌ها را در خصوص اجرای قریب الوقوع حکم اعدام وی افزایش داده است.

تایید حکم اعدام شاکر بهروز، روز شنبه ۴ تیر ماه در زندان به او ابلاغ شده است.

یکی از نزدیکان این زندانی سیاسی که نخواست نامش فاش شود، در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «شاکر سال ۱۳۹۷ به حزب دمکرات کردستان ایران پیوست و پس از چند ماه به ایران بازگشت و به مدت ۱۴ روز بازداشت و سپس آزاد شد. او حدود دو ماه پس از آزاد شدن در اسفند ماه همان سال، به دست نیروهای اطلاعات ارومیه بازداشت شد. شاکر به مدت یک سال و ۹ ماه در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه در انفرادی بسر می‌برد. او در ایام بازداشت و بازجویی ۷ بار زیر شوک الکتریکی قرار گرفت، ناخن هایش را کشیدند و زیر بدترین شکنجه‌ها قرار داشت. به او گفته بودند که اگر قتل را قبول نکنی خانواده‌ات را می‌آوریم اینجا و با ایشان کارهای خراب صورت می‌گیرد (به آنها تجاوز می‌شود).»

این منبع در ادامه گفت: «در بازجویی‌ها بارها به او گفته بودند که اگر اعتراف کنی و آن قتل را گردن بگیری ما به تو مرخصی می‌دهیم و آزاد می‌شوی و اگر قبول نکنی مقابل چشمان خودت به خانواده‌ات تجاوز صورت می‌گیرد و به یک ویدیو تبدیل می‌شود و همه جا پخش می‌کنیم. شاکر دو تا حکم اعدام داشت. اولی برای حزب دمکرات کردستان ایران بود که این حکم لغو شد و به ۵ سال تغییر یافت و دومی برای قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران است که این حکم دو بار تایید شده است.»

وی در پایان گفت: «خانواده شاکر به‌شدت نگرانند که حکمش اجرا شود، در حالیکه شاکر در قتل این نیروی سپاه پاسداران هیچگونه نقشی نداشته. شاکر را به این اتهام بی‌ربط و کذب به اعدام محکوم کردند.»

حکم اعدام شاکر بهروز، اولین بار سال ۱۳۹۹ از سوی شعبه یک دادگاه کیفری نوجوانان ارومیه به ریاست قاضی شیخلو صادر شده بود.

دوشنبه هفته گدشته، ۳۰ خرداد ماه نیز حکم اعدام یک زندانی سیاسی کرد دیگر به ‌نام فیروز موسی‌لو که در یک دادگاه چند دقیقه‌ای به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا