زحمتکشان

نگاهی به برخی تجمع‌های اعتراضی روز در تهران، تبریز و اهواز

بازنشستگان تامین اجتماعی با راهپیمایی در اهواز خواستار استعفای دولت «قانون شکن» شدند. کارکنان رسمی نفت نیز در پی بی‌نتیجه ماندن مذاکرات با مسئولان درباره مطالباتشان، مقابل ساختمان وزارت نفت در تهران تجمع کردند.

چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ است. اعتصاب کارگران داربست‌بند عسلویه که به چند مرکز دیگر نفتی نیز گسترش یافته، ادامه دارد. از اعتصاب کارگران اورهال پالایشگاه نفت تهران که دوشنبه ۶ تیر آغاز شده و دیروز نیز ادامه داشت امروز خبر جدیدی منتشر نشده است.

بازنشستگان تامین اجتماعی که تجمعات و راهپیمایی آن‌ها در شهرها از ۱۷ خرداد آغاز شده، امروز نیز در اهواز به خیابان آمدند. دو تجمع تازه امروز مربوط است به کارکنان رسمی نفت و اهالی محله کرکج تبریز؛ یکی در اعتراض به عدم اجرای مصوبه‌ای که ۱۰ سال از صدور آن می‌گذرد، دیگری در اعتراض به عدم تکمیل پل عابر پیاده که سال‌هاست ساکنان محله و کودکانشان را در معرض مصدومیت و مرگ ناشی از تصادف قرار داده است.

تجمع اعتراضی کارکنان نفت مقابل وزارت نفت در تهران

کارکنان رسمی نفت به عدم اجرای آئین نامه‌ای که به افزایش پایه حقوق متناسب با تورم، پست سازمانی، تحصیلات و.. که سال ۱۳۹۳ تصویب شده معترض‌اند. آن‌ها همچنین خواستار رسیدگی به وضعیت صندوق بازنشستگی نفت و وضعیت کارکنانی هستند که در شرکت‌های تابع وزارت نفت کار می‌کنند و با واگذاری این شرکت‌ها به لحاظ شغلی بلاتکلیف مانده‌اند.

خواست دیگر آن‌ها بهبود بهداشت و درمان صنعت نفت است. همچنین خواستار پایان دادن به سیاست‌ها و سخنان تفرقه افکنانه مسئولان هستند که تلاش دارند به هر شکل ممکن مانع از اتحاد کارکنان و مطالبه گری آن‌ها شوند.

مدیران نفت درپی باخبر شدن از تصمیم به برگزاری تجمع کارکنان رسمی نفت در تهران، روز یکشنبه ۵ تیر نشستی با کارکنان معترض برگزار کردند که به نتیجه نرسید. کارکنان نفت که بیشتر آن‌ها با گرفتن مرخصی و یا استفاده از روز تعطیل به تهران سفر کرده بودند، ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه در خیابان طالقانی مقابل ساختمان وزارت نفت تجمع کردند…

بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز، امروز با شعار «دولت قانون شکن، استعفاء استعفاء»

بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان امروز نیز در اهواز پس از راهپیمایی تجمع کردند. بازنشستگان تأمین اجتماعی در اهواز امروز با شعار دولت قانون شکن استعفاء استعفاء پس از راهپیمایی در شهر مقابل فرمانداری اهواز تجمع کردند.

بازنشستگان تامین اجتماعی به مصوبه ۱۵ خرداد هیات وزیران معترضند که مطابق آن مستمری بازنشستگان غیرحداقل بگیر تامین اجتماعی، ۱۰ درصد افزایش می‌یابد حال آن که طبق مصوبه شورای عالی کار ۳۷ درصد است. بازنشستگان تامین اجتماعی عموما کارگرانی هستند که پس از ۳۰ سال کار و پرداخت بخشی از حقوق خود برای دوران بازنشستگی، حال با مشکلات معیشتی متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند و قادر به تامین هزینه سرسام آور معیشت و درمان نیستند.

بازنشستگان تامین اجتماعی گرچه تا کنون موفق نشده‌اند با تجمعات روزانه در گرمای طاقت فرسای تابستان دولت را وادار به ابطال مصوبه ۱۵ خرداد کنند اما در هر تجمع با ابداع شعارهای تازه گنجینه ابتکارات جنبش‌های اعتراضی را غنی‌تر کرده‌اند.

چند نمونه از شعارهای بازنشستگان تامین اجتماعی:

دولت حیا کن، بدهی‌تو ادا کن؛

حسین حسین شعارشون، دروغ و دزدی کارشون؛

رئیسی حیا کن، ریاست رو رها کن؛

دولت مردم‌فریب، استعفاء استعفاء؛

مرگ بر این دولت قانون‌شکن؛

خجالت خجالت، مدعی عدالت؛

هم مجلس هم دولت، دروغ میگن به ملت؛

مخبر بی لیاقت، استعفاء استعفاء؛

تامین اجتماعی، چه نام اشتباهی؛

تاکی سرافکندگی، یا مرگ یا زندگی؛

دولت انقلابی، فقط شعار خالی؛

دولت شش‌کلاسه، همین روزا خلاصه.

رادیو زمانه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا