چرخاندیدگاه‌ها

بیانیۀ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری در مورد نشست سال ۲۰۲۲ ناتو

برگردان: ایرج زارع

کسانی که اصولاً از صلح و آزادی دفاع می‌کنند، برای انحلال ناتو و همۀ ائتلاف‌های نظامی، برچیده شدن سلاح‌های هسته‌ای، احترام به استقلال و حاکمیت همۀ کشورها مبارزه می‌کنند و نه فقط از کشورهایی که هم‌سو و در خدمت منافع ایالات متحد و متحدانش هستند.

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به نمایندگی از بیش از ۱۰۵ میلیون کارگر از ۱۳۳ کشور در پنج قاره، در آستانۀ اجلاس سران ناتو در سال ۲۰۲۲ که در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژوئن در مادرید برگزار می‌شود، وجود ناتو را که یک ماشین جنگی تهاجمی است، به‌ شدت و صریح محکوم می‌کند، ماشینی که در خدمت منافع اتحاد کشورهای امپریالیستی است.

ما دروغ‌های تحریک‌آمیز و روایت‌های رسمی ناتو را مبنی بر اینکه هدف این ائتلاف «حفظ امنیت میلیاردها نفر» است، محکوم می‌کنیم. مردم سراسر جهان می‌دانند که مأموریت خونین این ائتلاف امپریالیستی حفظ و گسترش هر چه بیشتر توازن مطلوب قوا برای کشورهای ناتو برای حفظ منافع انحصارات‌شان است. در نظام امپریالیستی که با وابستگی‌های متقابل نابرابر حاکم بر روابط بین همۀ دولت‌های سرمایه‌داری مشخص می‌شود، هم مردم کشورهای عضو ناتو و هم مردم کشورهای دیگر از ائتلاف‌ها و جنگ‌های امپریالیستی انتظاری جز مرگ، رنج، فقر و بدبختی ندارند.

ما محرومیت‌ها، تبعیض‌ها، محاصره‌ها و تحریم‌های اعمال‌شده توسط ایالات متحد، ناتو و اتحادیۀ اروپا علیه چندین کشور را محکوم می‌کنیم، زیرا بر استاندارد زندگی خانواده‌های کم‌درآمد، کارگران، کشاورزان کوچک فقیر و به‌طور کلی قشرهای مردمی تأثیر منفی می‌گذارند.

ما «نگرانی» ریاکارانۀ رهبران ایالات متحد، اتحادیۀ اروپا و ناتو را هنگامی که دربارۀ تهاجم روسیه به اوکراین صحبت می‌کنند و بی‌شرمانه قوانین بین‌المللی و دفاع از آزادی را مورد استناد قرار می‌دهند، محکوم می‌کنیم. آن‌ها طوری صحبت می‌کنند، گویی تاریخ بشر در فوریۀ ۲۰۲۲ آغاز شده است، آن‌ها واقعیت تاریخی را جعل می‌کنند و تأیید می‌کنند که حقیقت همیشه یکی از اولین قربانیان جنگ است. ناتو از صلح، حق تعیین سرنوشت، تمامیت ارضی، حقوق بین‌الملل، دموکراسی و حقوق بشر استناد می‌کند، در حالی که آن‌ها اولین کسانی هستند که جنگ و کشتار می‌کنند و این «آن چیزی است که از صلح آن‌ها باقی می‌ماند.» آن‌ها اولین کسانی هستند که در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کنند، مرزها را تغییر می‌دهند و قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌نهند تا حوزۀ نفوذ خود را گسترش دهند و به برنامه‌های ژئواستراتژیک خود خدمت کنند.

کسانی که مسئول تهاجم‌ها و مداخله‌های بی‌شماری هستند، مسئولیت اصلی نظامی‌سازی روابط بین‌الملل را بر عهده دارند، زیرا بر حفظ و گسترش ناتو در چارچوب نظم نوین جهانی اصرار دارند.

صلح جهانی را نمی‌توان با نظامی‌سازی یا حمایت از انواع ایدئولوژی‌های ناسیونالیستی و فاشیستی راست افراطی محافظت کرد. صلح جهانی نمی‌تواند مبتنی بر تحریم و جنگ اقتصادی باشد. کسانی که اصولاً از صلح و آزادی دفاع می‌کنند، برای انحلال ناتو و همۀ ائتلاف‌های نظامی، برچیده شدن سلاح‌های هسته‌ای، احترام به استقلال و حاکمیت همۀ کشورها مبارزه می‌کنند و نه فقط از کشورهایی که هم‌سو و در خدمت منافع ایالات متحد و متحدانش هستند.

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری معتفد است که هزینه‌های نظامی، مردم را از حق اساسی زندگی با عزت محروم می‌کند و ناتو جهان را بی‌ثبات می‌کند، بنابراین فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری خواستار انحلال بدون قیدوشرط و فوری ناتو است. فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری از کارگران سراسر جهان می‌خواهد که علیه جنگ‌های امپریالیستی و سیستمی که آن‌ها را به وجود می‌آورد مبارزه کنند، برای صلح جهانی و همبستگی بین خلق‌ها مبارزه نمایند، با هدر دادن منابع و پول برای هدف‌های نظامی مخالفت کنند و خواستار برچیده شدن سلاح‌های هسته‌ای و انحلال فوری ناتو شوند.

دبیرخانه

منبع: سایت فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

مطلب اختصاصی برای انتشار در صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا