اخبار

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱

نشست دوره‌ای شورای امنیت برای بررسی تازه‌ترین گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و توافق برجام برگزار گردید. در این نشست نسبت به آینده مبهم برجام ابراز نگرانی شد.

موضع جمهوری اسلامی تضعیف شده است

نمایندگان حاضر در جلسه شورای امنیت سازمان ملل اظهاراتی را درباره ایران مطرح کردند. به گزارش ایسنا، رزماری دیکارلو، نماینده سازمان ملل در جلسه شورای امنیت عنوان کرد که مدیر کل سازمان ملل در گزارش اخیر خود به اطلاع شورای امنیت رسانده است که ایران تصمیم گرفته تا دوربین‌های آژانس اتمی در چندین سایت را بردارد و این مسئله ممکن است برای اطلاعات جمع‌آوری‌شده آژانس «تبعاتی زیانبخش» داشته باشد.او در ادامه گفت که توانایی آژانس اتمی در تایید فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تضمین ماهیت صلح‌آمیز آن کلید اجرای کامل و موثر برجام است.

اولاف اسکوگ، نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل نیز در اظهاراتی گفت: پیام من این است که باید بر اساس متن توافقی که روی میز در دسترس است، از فرصت‌ برای نهایی‌سازی توافق استفاده شود. حال زمان آن است که بر آخرین مشکلات برجسته غلبه کنیم، توافق را به نتیجه رسانده و برجام را احیا کنیم.او افزود: ما کاملا متوجه‌ایم که ایران در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه آمریکا – که پیش‌تر برداشته شده بودند – با پیامدهای اقتصادی منفی مواجه شده است و ما از این بابت عمیقا متاسفیم.

ژانگ جون، نماینده چین در سازمان ملل، در این جلسه بیان کرد: باید قبول کنیم که ریشه اصلی بحران هسته‌ای ایران آمریکاست که باید مسئولیت‌پذیر باشد و یک بار برای همیشه اشتباهاتش را تصحیح کند.

ریچارد میلز، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل، نیز در جلسه شورای حکام ادعا کرد: از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دریافته‌ایم که موشک‌های کروز و بالیستیک پرتابی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی – یا قطعات آنها – منشا ایرانی دارند.

باربارا وودبارد، نماینده انگلیس، در این نشست نیز در اظهاراتی گفت: امروزه برنامه هسته‌ای ایران از هر زمان دیگری پیشرفته‌تر است. گسترش برنامه هسته‌ای ایران تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی محسوب می‌شود. ایران به افزایش توانایی‌های غنی‌سازی‌ ادامه داده و در حال نصب و استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته است.

وی ادامه داد: ایران در حال انباشت سریع اورانیوم با غنای ۲۰ و ۶۰ درصد است و به کم‌کردن نظارت‌های آژانس اتمی ادامه می‌دهد. ایران با سرعت غنی‌سازی کنونی خود احتمالا تا انتهای سال می‌تواند مواد لازم برای تولید سریع اورانیوم با غنای ۹۰ درصد برای چندین وسیله هسته‌ای را بسازد.ا ین مقام انگلیسی همچنین اقدام ایران مبنی بر توسعه موشک‌های بالیستیک را مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانست.

ترینه هایبربک، معاون نماینده دائم نروژ در شورای امنیت نیز در اظهاراتی از اقدام ایران در رابطه با قطع‌کردن تجهیزات آژانس بین‌المللی انرژی ابراز تاسف کرد و گفت: شرایط پیرامون برجام همچنان تنش‌زا و غیر قابل پیش‌بینی است. نروژ حامی راسخ گفت‌وگوهای دیپلمتیک سازنده برای کاهش تنش‌ها و افزایش اطمینان و همکاری‌هاست. ما از تمامی طرفین می‌خواهیم که خودداری نشان دهند و از اقداماتی که ممکن است به تشدید تنش‌ها منجر شود پرهیز کنند.

یورونیوز در گزارشی از جلسه شورای امنیت می نویسد : مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل در نیویورک در پاسخ به اظهارات دیپلمات‌های غربی تاکید کرد که ایران در مذاکرات از ایالات متحده درخواست کرده که ضمانت‌های قابل راستی‌آزمایی و عینی ارائه دهد تا تهران اطمینان حاصل کند که واشنگتن بار دیگر تعهدات خود را نقض نخواهد کرد. دیپلمات ایرانی همچنین با اشاره به تحریم‌هایی که در دولت دونالد ترامپ اعمال شده تاکید کرد که تهران خواستار دریافت این اطمینان است که بار دیگر چنین تحریم‌هایی اجرایی نخواهد شد. آقای روانچی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن اشاره به هزینه‌هایی که خروج دولت پیشین ایالات متحده به ایران تحمیل کرده اضافه کرد که تهران باید اطمینان حاصل کند که بار دیگر ساز و کارهای برجام از سوی ایالات متحده مورد سوءاستفاده قرار نخواهد گرفت.

مذاکره کننده پیشین هسته‌ای ایران همچنین در ادامه تاکید کرد که این خواسته‌های ایران حداقل مقتضیات برای اطمینان نسبی از ثبات در برجام به شمار می‌روند. معاون پیشین وزیر امور خارجه  در پایان صحبت‌هایش اعلام کرد که تیم مذاکره کننده ایرانی آماده است به طور سازنده وارد گفتگو شود تا زمینه برای حصول توافق برای احیای برجام فراهم شود..

 تهران و واشنگتن مستقیم مذاکره کنند

یک کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: ایران و آمریکا، برای رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام و رفع تحریم ها باید انعطاف بیشتری از خود در مواضع شأن نشان دهند.

حسن بهشتی پور، در مصاحبه با ایسنا با بیان اینکه آغاز مذاکرات احیای برجام گام خوبی است که شاید بتواند گره ای که باعث شده مذاکرات از  اسفند ماه سال گذشته، متوقف شود، باز کند، افزود: تغییر مکان مذاکرات، تاثیر چندانی بر  این روند ندارد و آنچه که مهم است این است که آمریکا و ایران در این مذاکرات انعطاف بیشتری از خود نشان دهند.

وی همچنین با ابراز این عقیده که یکی از مشکلات اصلی در جریان این مذاکرات، عدم مذاکره مستقیم ایران و آمریکا است، تصریح کرد: در مذاکرات وین شاهد انجام مذاکرات غیر مستقیم بین ایران و آمریکا با تسهیل گری اتحادیه اروپا بودیم ولی به نظر می رسد که باید در این روند تجدید نظر شود و ایران از طریق مذاکرات مستقیم بهتر و صریح تر می تواند خواسته های خود را مطرح کند.

لزوم رسیدن به توافق در کوتاه‌ترین زمان ممکن

دیپلماسی ایرانی:  در ایران عده ای هستند که گمان می کنند، با توجه به جنگ روسیه و اوکراین و گران شدن قیمت نفت پس جهان به نفت ایران نیاز دارد برای همین می توان سرسختی بیشتری در مذاکرات نشان داد تا به امتیازات بیشتری رسید. این تصور همان قدر اشتباه است که وقتی نفت ایران به صورت یکجانبه از سوی ایالات متحده تحریم شد، یک عده از جمله بیژن زنگنه، وزیر نفت سابق در دولت قبل، گمان می کردند که با خروج نفت ایران از بازارهای جهانی قیمت نفت به بالاترین حد ممکن می رسد، دیدیم نفت ایران تحریم شد و قیمت نفت نه تنها افزایش نیافت بلکه بعد از یک افزایش جزئی در کوتاه مدت، ارزانتر هم شد.

عده ای نیز گمان می کنند که چون دولت الآن توانسته نفت ایران را در بازارهای جهانی به قیمت مناسب بفروشد و به واسطه افزایش قیمت نفت درآمدی داشته باشد، این وضعیت می تواند تداوم یابد چرا که با توجه به بحرانی که جنگ اوکراین به وجود آورده و کشورهای اروپایی و امریکا و متحدانش می روند تا واردات نفت روسیه را به طور کامل تحریم کنند، پس قیمت نفت، به ویژه با نزدیک شدن به فصل سرما، افزایش خواهد یافت، این تصور نیز حداقل به دو دلیل اشتباه است…باید زمان را غنیمت شمرد، مساله زمان است، همان طور که جنگ اوکراین ناگهان رخ داد و همه معادلات تغییر کرد و توجه غرب از مذاکرات هسته ای معطوف به جنگ روسیه و اوکراین شد و حتی نگاه روسیه به مذاکرات تغییر کرد، الآن نیز هر آن احتمال دارد اتفاقی بیفتد و بر مذاکرات تاثیر بگذارد. هیچ تضمینی وجود ندارد که فرصتی که امروز وجود دارد فردا هم وجود داشته باشد. همان طور که فرصتی که قبل از جنگ اوکراین برای رسیدن به توافق وجود داشت، اکنون وجود ندارد.

مذاکرات فرسایشی شده و باید فورا به این فرسایش پایان داد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا