گوناگون

آغاز همکاری نظامی پنج کشور ساحلی خزر

رهبران پنج کشور حاشیه دریای مازندران  شامل روسیه، قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان و ایران توافق کرده‌‌‌اند کار روی توافق‌نامه در زمینه اجرای اقداماتی برای اعتمادسازی و همکاری نظامی در دریای خزر را سرعت ببخشند.

دنیای‌اقتصاد : ششمین دور اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر شامل جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان  با دو دستورکار امنیتی و حقوقی به میزبانی عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌‌‌های ساحلی خزر و به عنوان کلیدی‌ترین مسیر دسترسی همسایگان ساحلی این دریا به آب‌های آزاد، در عالی‌ترین سطح در این نشست منطقه‌ای حضور به هم رساند…وزیر امور خارجه روسیه  درباره نشست ساحلی خزر گفت: رهبران پنج کشور حاشیه دریای خزر (روسیه، قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان و ایران) توافق کرده‌‌‌اند کار روی توافق‌نامه در زمینه اجرای اقداماتی برای اعتمادسازی و همکاری نظامی در دریای خزر را سرعت ببخشند. به گفته لاوروف، وزرای خارجه «پنج کشور حاشیه» روز گذشته اصول کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر را تایید کردند….

رژیم حقوقی  بزرگترین دریاچه جهان

خزر دریاچه‌ای است که طبیعتا رژیم حقوقی خاص و ویژه خودش را دارد و با رژیم حقوقی دریاهای آزاد مندرج در کنوانسیون سال ۱۹۸۲ حقوق دریاها نیز متفاوت است. ایران و کشورهای ساحلی با الگو برداری از رژیم حقوقی سایر دریاچه‌ها و استفاده از مفاد کنوانسیون حقوقی دریاها و تطابق آنها با وضعیت دریای خزر، یک رژیم حقوقی خاص و منحصر به فرد برای خزر تنظیم کرده‌اند.

در این کنوانسیون تصریح شده که همه مسائل حقوقی دریای خزر تنها با اتفاق نظر پنج کشور عملی و اجرایی بوده که این نکته بسیار مهم و اساسی است و کاملا رژیم حقوقی این دریا را از کنوانسیون دریاها جدا می‌کند. همچنین این کنوانسیون، رفت و آمد کشتی‌‌‌های نظامی خارجی را در این دریا کاملا ممنوع می‌کند و این موضوع از اهمیت بسیاری به لحاظ امنیت ملی کشورهای حاشیه خزر برخوردار است.در پنجمین اجلاس کشورهای ساحلی خزر که در اوکتائو قزاقستان برگزار شد، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر توسط سران کشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد که امضای این کنوانسیون با اعتراضاتی به تحولات ایجادشده در تقسیم‌‌‌بندی‌‌‌های مربوطه همراه بوده است.

با توجه به اما و اگرهایی که در جریان تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در پنجمین اجلاس مطرح شد، برخی از کارشناسان معتقدند که در این مساله زود وارد روند مذاکرات شدیم. در مجموع روند این کنوانسیون سریع بود و از همین رو چالش‌های بسیاری را هم بالقوه و هم بالفعل ایجاد کرده است. باید ‌سنجیده شود که کدام طرح منافع ما را دربرمی گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا