اجتماعی

تقلب گسترده در کنکور

تقلب برای دریافت مدرک یا جعل مدرک از سطوح بالای رهبری جمهوری اسلامی آغاز و اکنون به یک پدیده شوم در جامعه بدل شده است. آیا مدرک دکترای افرادی مانند؛ حسین کمالی، علی ربیعی، حسین سلامی، محسن رضایی، حسن روحانی و ابراهیم رئیسی جعلی نیست؟

نمایندگان مجلس مانع آزمون مجدد از قبولی‌های مشکوک شدند!

پیرو تقلبی گسترده در کنکور سراسری علوم تجربی ۱۴۰۰ که صدها نفر را به رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی دانشگاه‌های برتر دولتی رسانده و کار به امتحان دوباره سازمان سنجش، ده‌ها شکایت قضایی و چندین جلسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هم رسیده اما نتیجه نتوانسته معترضان به تقلب را راضی کند.تقلب گسترده برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کنکور ۱۴۰۰/ برخی نمایندگان مجلس مانع آزمون مجدد از قبولی های مشکوک شدند! به گزارش اقتصادآنلاین: آنها می‌گویند متقلبان که حتی از فیلتر حداقل‌های آزمون دوباره سنجش هم رد نشدند، با پیگیری برخی نمایندگان مجلس دوباره به دانشگاه برگشته‌اند.

ماجرا به یکی دورافتاده‌ترین مناطق ایران در یکی از محروم‌ترین استان‌ها برمی‌گردد: شهر لنده در استان کهگیلویه‌وبویراحمد. «مرتضی» یکی از ساکنان این شهر کوچک، درست در سال ۱۳۸۶ و زمانی که تنها یک دبیرستان پسرانه در لنده وجود داشت، دیپلم ریاضی خود را گرفت اما هرچه تلاش کرد به سد محکم کنکور آن‌ سال‌ها برخورد کرد و راهی به دانشگاه نیافت و در نهایت راهی بازار و صاحب مغازه‌ای کوچک شد. ۱۴ سال برای مرتضی به نسبت عادی و یکنواخت طی شد تا اینکه امسال سر از دانشگاه دولتی آن ‌هم رشته دندان‌پزشکی درآورد.

مرتضی البته تنها گزینه حیرت‌آور کنکور ۱۴۰۰ در شهری ۱۵هزار نفری نبود و ساکنان هر گوشه از شهر و روستاهای افراد، مثال‌های فراوانی برای گفتن دارند و کار تا جایی پیش‌رفته که بعضی از معلمان، والدینِ دانش‌آموزان کنکوری و مسوولان محلی هم در نامه‌ها و استشهادهای مختلف، خواستار بررسی پرونده شدند.

نخ قصه‌ای که در این گزارش و تحقیق از کهگیلویه آغاز شده اما به استان‌های دیگری هم کشیده‌می‌شود؛ کرمان، ایلام و شاید استان‌هایی بیش از انگشتان یک دست: تقلبی گسترده و کم‌سابقه در کنکور سراسری ۱۴۰۰ که به جلسات مسوولان کشوری، دستگیری برخی عاملان و حتی تغییر در شیوه برگزاری کنکور هم کشیده شده اما همچنان بسیاری از متقلبان در دانشگاه‌های دولتی به تحصیل پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی مشغولند.

در یکی از مهم‌ترین و امن‌ترین آزمون‌های سراسری ایران، تقلبی تا این حد ساماندهی‌شده و گسترده چگونه رخ داد و چرا بخش زیادی از داوطلبان متهم به تقلب، حتی پس از اخراج از دانشگاه و محرومیت ۵ ساله از کنکور، دوباره به دانشگاه برگشتند؟

پیش از آنکه به روایت‌ کنکور پارسال و جزییات تقلب کم‌سابقه بپردازیم، نگاهی به کارزارهای پرتکرار این‌روزها بخشی از واقعیت رخ‌داده را روشن می‌کند؛ وضعیت (استوری) واتساپ و اینستاگرام ساکنان کهگیلویه در چند روز گذشته به‌طور گسترده به یک درخواست مشخص ختم می‌شود: «کنکور را سالم برگزار کنید.»

آنها این درخواست خود را از استوری شبکه‌های مجازی و اجتماعی هم فراتر برده‌اند و در چندین خبرگزاری هم با امضای مجازی، کارزارهایی را برای مقابله با تکرار اتفاق سال گذشته ایجاد کرده‌اند؛ کمپین «اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از تکرار تقلب در کنکور ۱۴۰۱» در خبرگزاری فارس نزدیک به ۱۰ هزار امضا دارد و در وب‌سایت «کارزار» هم چندین کمپین و درخواست مشابه ایجاد شده است…

آن‌چه تفاوت کنکور ۱۴۰۰ را در مقایسه با سال‌های پیشین برجسته‌ می‌کند، تعداد بالای پرونده‌های قضایی یا پرونده‌های نرسیده به دستگاه قضا به‌دلیل ریش‌سفیدی و فامیل‌گرایی است؛ پرونده‌هایی که تعدادی از آنها همچنان باز است و در کنار آن، پرونده اصلی موضوعی است که در ذهن و فکر بسیاری از داوطلبان یا خانواده‌های‌شان همچنان باز است.

در ماه‌های پیگیری این پرونده، با ده‌ها نفر از افرادی روبرو شدم که با ریز جزییات از کارنامه تحصیلی، رتبه، درصدها و شیوه تقلب افرادی مشخص سخن می‌گفتند اما زمانی که بحث به ضبط و انتشار این توضیحات در گزارش می‌رسید، همه با این توضیح که «ما از یک طایفه هستیم، ما فامیل هستیم، دوست قدیمی هستیم» پا پس می‌کشیدند.

در این بین اما معدود کسانی هم بودند که با دغدغه و علاقه نه تنها روایت می‌کردند که حتی ماه‌ها پیگیر قضایی این پرونده هم شدند. یکی از این افراد ماجرا را به این صورت توضیح می‌دهد: «اگر خودتون همون لیست معروف رو نگاه کنید؛ حتما شما که تحقیق می‌کنید می‌دونید لیستی از همه کسایی که تقلب کردن منتشر شده و همه مردم این شهر هم اون لیست رو دارن، در اون لیست می‌بینید که چندین نفر از فامیل و طایفه ما بودند. یکی از همون‌ها یکی- دو ماه قبل از کنکور همینجوری به من گفت اگه می‌خوای امسال پسرت دیگه پزشکی قبول بشه، راهش پول خرج کردنه، یه بار پول خرج کن و دیگه تموم.»…

فهم تقلبی در این حد گسترده، نیازمند آشنایی بیشتر با شیوه طراحی پرسش‌ها، روش نگهداری و به‌طور کلی امنیت دفترچه‌ها و همچنین نحوه انتقال این دفترچه‌ها به مناطق مختلف کشور است. همچنان که مصاحبه‌شوندگان این گزارش می‌گویند و اطلاعات مستندی هم صحت آن را نشان می‌دهد، به‌نظر می‌آید متقلبان پرونده کنکور سراسری ۱۴۰۰ از ماه‌ها پیش خود را برای چنین اقدامی آماده کرده‌بودند؛ اینکه فردی ۳۲ ساله‌ پس از سال‌ها دوری از دروس، چندین ماه پیش از برگزاری آزمون ثبت‌نام انجام دهد و یا اینکه دانشجوی سال سوم رشته‌ای علوم انسانی، در کنکور ثبت‌نام و بعد هم داروسازی قبول شود، نشان از آگاهی قبلی یا دست‌کم ساماندهی و برنامه‌ای از پیش ‌تعیین‌شده دارد….

خلاصه روایت به این صورت است که این افراد در هر شهر و منطقه با یک یا چندین واسطه با فرد هماهنگ‌کننده در ارتباط بودند. ابتدا بیعانه‌ای یا پیش‌پرداختی داشتند که دست‌کم ۱۰ میلیون تومان بود و در مرحله بعد هم برای دریافت هندزفری مخصوص و کارتی که کار تلفن همراه را انجام می‌داد، هزینه‌ای از ۲۰ میلیون تومان به بالا پرداخت کردند. هندزفری دریافتی آنها کاملا داخل گوش قرار می‌گرفت که امکان تشخیص آن به‌شدت پایین بود؛ عبارت خود این فرد «هندزفری نامریی» و «موبایل مسترکارت» است.

آنها روز امتحان با این تجهیزات به محل برگزاری کنکور رفتند و در ادامه هم پاسخ‌ها از داخل گوشی به این افراد اطلاع داده می‌شود: «موبایل کارتی حالت پاسخ خودکار داشت و ما قبلا همه این‌ها را چندین بار تست کرده‌بودیم. چون دفترچه‌ من متفاوت از دفترچه‌ای بود که آنها در بیرون داشتند، اول هر پرسش را برایم می‌خواندند و من باید آن سوال را پیدا می‌کردم. بعد هم جواب درست را می‌گفتند. تازه برای من سخت شده‌ بود ولی بعضی دقیقا همان دفترچه‌ای را داشتند که بیرون رفته‌بود و اصلا نیاز نبود که دنبال سوال بگردند.»…

هر چه که هست تاکنون مجلس برنده این چالش بود و کمیسیون اصل نود رسما اعلام کرده که برگزاری امتحان مجدد از افرادی که به دانشگاه رفته‌اند غیرقانونی است و نباید انجام شود. بررسی اخبار رسمی درباره تاریخ برگزاری امتحان مجدد هم نشان می‌دهد که از تیر پارسال تا اردیبهشت همین امسال بارها تاریخ‌های متفاوتی برای برگزاری کنکور مجدد اعلام شده‌ و در نهایت افراد زیادی هم از حضور در این امتحان معاف شدند؛ اطلاعاتی موثق و روایت چندین نماینده مجلس نشان می‌دهد که حتی افرادی که از نظر سازمان سنجش مشکوک به تقلب بودند، با پیگیری بعضی نمایندگان مجلس از کنکور مجدد رها شدند و حالا به تحصیل خود در رشته برتر علوم تجربی ادامه می‌دهند…

این ماجرای شائبه تقلب گسترده درحالی است که پیش‌تر بومی‌گزینی، سهمیه‌های فراوان و همچنین پولی‌شدن بسیاری از کدرشته‌های دانشگاه‌های دولتی با انتقادات فراوانی روبرو شده‌بود؛ منتقدان می‌گویند که درچنین شرایطی داوطلبان کنکوری برآمده از طبقه ضعیف جامعه و خانواده‌های فرودست عملا شانسی برای ورود به دانشگاه‌ها و رشته‌های برتر ندارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا