حقوق بشر

افزایش شدید اعدام‌ها در شش ماه نخست سال جاری: ۲۵۱ نفر اعدام شدند

در شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ اعدام شهروندان بلوچ شدت بی‌سابقه‌ای گرفت و دست‌کم ۶۷ زندانی بلوچ (۲۷ درصد کل اعدام‌ها) با اتهاماتی همچون «مواد مخدر»، «محاربه» و «قتل عمد» در زندان‌های ایران اعدام شدند.

افزایش شدید اعدام‌ها در شش ماه نخست سال جاری: ۲۵۱ نفر اعدام شدند

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ تیر ۱۴۰۱: طی شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۲۵۱ نفر از جمله ۶ زن و ۶۷ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این تعداد اعدام ثبت شده، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال گذشته میلادی، ۱۱۷ نفر اعدام شده بودند. بدین ترتیب، حکومت ایران در سال جاری میلادی بیش از دو برابر سال گذشته، شهروندان را اعدام کرده است.

از میان ۲۵۱ نفر که در سال جاری میلادی اعدام شدند، ۱۳۷ مورد اعدام پس از آغاز دور جدید اعتراضات در ایران، یعنی از ۷ مه تا ۳۰ ژوئن اجرا شده است.

سازمان حقوق بشر ایران ضمن ابراز نگرانی شدید از افزایش اعدام‌ها، خواهان واکنش جدی‌تر جامعه جهانی شد. محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان، گفت: «بدون شک هدف حکومت از اعدام‌های گسترده، ارعاب جامعه برای پیشگیری از اعتراضات ضد حکومتی است. بالا بردن هزینه سیاسی اعدام از طریق کارزارهای گسترده مردمی و فشار بیشتر جامعه جهانی می‌تواند از ادامه این موج اعدام جلوگیری کنند.»

در شش ماه نخست سال ۲۰۲۲، تعداد ۲۵۱ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این میزان اعدام، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در مدت مشابه سال قبل، اعدام ۱۱۷ نفر در زندان‌های مختلف ایران به ثبت رسیده بود.

از مجموع کل ۲۵۱ اعدام‌ ثبت شده در سال جاری، تنها ۳۱ اعدام توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام شده و مابقی به‌صورت مخفیانه صورت گرفته است.

در میان اعدام شدگان شش ماه نخست سال ۲۰۲۲، تعداد ۱۴۱ اعدام با اتهام «قتل عمد»، ۹۱ مورد «جرایم مربوط به مواد مخدر»، ۱۳ مورد با اتهام «تجاوز به عنف» به دار آویخته شدند. ۶ زندانی نیز با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده بودند که از این بین، ۴ تن اتهامات امنیتی و سیاسی در پرونده‌های خود داشتند.

اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعدام شده‌اند، طی سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ افزایش شدیدی یافته است. امسال در مقایسه با شش ماه اول سال ۲۰۲۱ که ۴۰ نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعدام شدند، بیش از دو برابر حکم اعدام  (۹۱ نفر) با این اتهام اجرا شده است.

در شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ اعدام شهروندان بلوچ شدت بی‌سابقه‌ای گرفت و دست‌کم ۶۷ زندانی بلوچ (۲۷ درصد کل اعدام‌ها) با اتهاماتی همچون «مواد مخدر»، «محاربه» و «قتل عمد» در زندان‌های ایران اعدام شدند.

شهروندان بلوچ در حالی ۲۷ درصد کل اعدام‌ها را تشکیل می‌دهند که این اقلیت اتنیکی تنها بین ۱/۵ تا ۵ درصد جمعیت کل ایران را تشکیل می‌دهند.

در ماه مه این سال که برخی از شهرهای ایران شاهد اعتراضات گسترده مردمی بود، تعداد ۵۶ زندانی و در ماه ژوئن تعداد ۸۱ زندانی اعدام شدند. آمار اعدام‌های ثبت شده در ماه ژوئن، بالاترین میزان اعدام‌های ثبت شده ماهانه در ۵ سال گذشته است.

شایان ذکر است که سازمان حقوق بشر ایران گزارش‌های اعدامی را که در مطبوعات رسمی اعلام نشده باشند، تنها در صورتی جزو آمار ثبت می‌کند که بتواند به طور مستقل، از طریق دو منبع معتبر و غیر مرتبط با یکدیگر، صحت آن‌ها را تأیید کند. به همین دلیل، تعداد واقعی اعدام‌ها می‌تواند از آمار اعلام‌شده بالا بیشتر باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا