اخبارچرخان

اختلاس و فساد؛ غارت از سفره مردم

بر همگان آشکار است که فساد با سرشت و ماهیت رژیم درهم تنیده شده است و تنها راه چاره، برچیدن بساط رژیم ولایت فقیه است. زیرا دست‌اندرکاران صاحب قدرت و نفوذ در نهادهای عریض و طویل این رژیم حاضر نیستند از منافع مالی غیرقانونی و فسادآمیزشان دست بکشند….
به گزارش عصر ایران: همین تازگی بود که با حذف ارز ترجیحی، خوراک مرغ گران و انبار تولیدکنندگان مرغ از دان خالی شد تا این غذای پروتئینی به زودی گرانتر و کم کم از سفره عده‌ای از مردم حذف شود، در این میان اما آنطور که سازمان بازرسی کل کشور می‌گوید ماجرای خوراک مرغ برای عده‌ای خوراک خوبی فراهم کرده تا بتوانند مال و منالی به جیب بزنند و به نان و نوایی برسند، آن هم به بهایی که می‌تواند گران‌تر شدن مرغ و گوشت و حذف شدن آن از سفره تعداد بیشتری از مردم را به دنبال داشته باشد، آن هم در وزارت‌خانه‌ای که معاش مردم به عملکرد آن وابسته است.

ماجرا از این قرار است که یکی از زیرمجموعه‌های وزارت جهاد کشاورزی به یک شرکت خصوصی مجوز واردات ۱۳ میلیون تن نهاده‌های دامی را داده است. این شرکت هم بدون اینکه نهاده‌ای وارد شده باشد آن را در گمرک ثبت صوری یا کوتاژ می‌کند، بعد از آن وزارت جهاد کشاورزی مجوز فروش نهاده‌ها را در سامانه بازارگاه می‌دهد. با عرضه نهاده‌های دامی، کشاورزان و کارخانه‌های تولیدکننده دام و طیور هم ۱۱۰۰ میلیارد تومان به حساب این شرکت پول می‌ریزند تا جنسی را بخرند که وجود ندارد، اما ماجرا به اینجا ختم نم‌شود.

نتیجه مکاتبه وزارت جهاد با بانک مرکزی، پرداخت ۷۳۰ میلیون دلار تسهیلات به شرکت مورد نظر بوده. جالب اینکه وزارت جهاد در نامه خود قید کرده که نهاده‌ها به کشور وارد شده است.

عمده‌ترین فسادهای مالی یا از سوی بالاترین مقام‌های حکومتی صورت می‌گیرد یا در ارتباط با آنان است. در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی فاضل خداد دادی با تبانی مدیران عالرتبه بانک صادرات ایران کشف‌ شد که در سال ۱۳۷۴ اعلام گردید و تا آن زمان یکی از بزرگ‌ترین اختلاس‌های رخ داده در جمهوری اسلامی محسوب می‌شد. فساد نهادینه شده در جمهوری اسلامی زیر سایه دولت‌های فاسد روز به‌روز بیشتر شده و با روی کار آمدن احمدی‌نژاد، به‌بهانه دُور زدن تحریم‌ها ارکان نظام در منجلاب فساد فرو رفت. در شهریور ۱۳۹۰ پروندهٔ اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در بانک‌های ایران در دولت احمدی‌نژاد رخ داد. در مهرماه ۱۳۹۰ علی خامنه‌ای در ارتباط با این پرونده با بیان اینکه رسانه‌ها “نباید این قضیه را کش دهند” گفت: “عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولین سوءِاستفاده کنند.”

در دو دولت احمدی‌نژاد موارد دیگری از اختلاس نیز افشا شد. ازجمله اختلاس هزار میلیاردی در سازمان بازنشستگی و شستا، اختلاس ۱۲ میلیاردی در واحد تویسرکان کمیته امداد، اختلاس ۸ هزار میلیارد تومانی از صندوق ذخیرهٔ فرهنگیان. همچنین ناپدید شدن ۲۰ هزار میلیارد تومان در دوران شهرداری محمدباقر قالیباف و برداشت ۱۶ میلیارد تومان از حساب دولت توسط احمدی‌نژاد و واریز آن به حساب مشترک احمدی‌نژاد و بقایی [نگاه کنید به: گزارش سایت زیتون، ۲۹ بهمن‌ماه ۱۴۰۰]. علاوه بر موارد اعلام شده، اختلاس ۱۳ هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی نیز در دولت احمدی‌نژاد رخ داده است.

دولت اول حسن روحانی با فساد هزار میلیارد تومانی وزارت صنعت در واردات خودرو استارت خورد. مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا نیز به‌میزان ۳۱۸ میلیارد و ۶۳۷ میلیون در پتروشیمی دست به اختلاس زد. سایت زیتون می‌نویسد: “حسین فریدون، برادر حسن روحانی، نیز در ۹ مهرماه ۱۳۹۸ به‌اتهام اخذ رشوه به ۵ سال حبس قطعی و رد مال به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان محکوم شد. همچنین مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت حسن روحانی، در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ به‌جرم قاچاق حرفه‌ای ارز به‌ارزش ریالی ۲۶ میلیارد و ۸۲۱ میلیون و انتقال ارز به‌صورت غیرقانونی به خارج از کشور و به‌جرم تحصیل مال از طریق نامشروع به تحمل حبس و ضبط ارز قاچاق شده و جزای نقدی و رد مال محکوم شد.” فساد در جمهوری اسلامی به مقام‌های اجرایی محدود نمی‌شود. صادق لاریجانی، رئیس وقت قوه قضاییه، به داشتن ۶۳ حساب بانکی با گردش مالی‌ای بالاتر از هزار میلیارد تومان پول متهم شده بود. ریشه این فساد‌های مالی آشکار را در ساختار کج‌بنیاد اداره کشور باید جستجو کرد که زیرساختارهای اداری، امنیتی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، و ایدئولوژیک “نظام” را در بر می‌گیرد. آیا در باور انسان می‌گنجد که با کارگردانی افرادی همچون غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوهٔ قضاییه، محمدباقر قالیباف، رئیس فاسد مجلس ولایی، و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور برگمارده و جنایتکار می‌توان فساد نهادینه شده در کل دستگاه‌های اجرایی و قضایی و قانون‌گذاری جمهوری اسلامی را اصلاح کرد؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا