از هر دری سخنی

جبران کسری بودجه با جراحی اقتصادی

سیاست‌هایی که با عنوان تعدیل اقتصادی بر مبنای نسخه‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به اجرا گذاشته شده منجر به سقوط سطح زندگی مردم و رشد فقر گردیده است. از مجموع ۳۱ استان کشور، ۲۲ استان تورمی بالاتر از میانگین کل کشور در مقیاس سالانه داشته‌اند.

پیش افتـــادن تـورم از وعـده‌هــا

آرمان ملی در  گزارشی نوشت: دولت سیزدهم برای جبران کاهش درآمدها و کسری بودجه که تامین منابع ارز ترجیحی را ناممکن می ساخت، تصمیم به جراحی اقتصادی گرفت تا به همراه افزایش درآمدهای مالیاتی که در بودجه بر آن تاکید شده بود بخش اعظمی از کسری خود را جبران کند. اما همچنان در هر دو زمینه افزایش درآمدهای مالیاتی و تحقق درآمدهای نفتی با مشکل رو به روست… رکوردشکنی نرخ تورم خردادماه و عبور از مرز ۵۲.۵ درصدی که در نتیجه اجرای جراحی‌های اقتصادی دولت رقم خورده به‌همراه نگرانی‌هایی که در خصوص احتمال تداوم روند تورمی در کشور ایجاد شده نشان می‌دهد اقتصاد کشور بیش از هر زمان دیگری به افزایش درآمدهای نفتی و جبران کسری بودجه ساختاری حاکم بر کشور وابسته بوده و اجرای برجام یکی از کلید‌های برای عبور اقتصاد از این گذرگاه صعب است…اساسا دولت، امکان ادامه اختصاص ارزترجیحی را نداشت چراکه منابع ارزی کافی برای پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد.در حالی‌که امسال قیمت‌های جهانی موادغذایی افزایش پیدا کرده، پیش‌بینی می‌شد این مبلغ برای تامین کالاهای اساسی با ارزترجیحی به چیزی حدود ۲۵ میلیارد دلار می‌رسید که امکان تامین آن برای دولت وجود نداشت… نرخ تورم تا ۱۲.۲ درصد افزایش یافت که بخش عمده‌ای از این افزایش نرخ تورم ماهانه به اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی برمی‌گردد و به‌دنبال آن افزایش ۱۰ درصدی قیمت مواد خوراکی گزارش شد.

تورم در ۲۲ استان بالاتر از میانگین کشور

روزنامه اعتماد نیز درین باره گزارش داد : بررسی اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار از تورم خرداد ماه نشان می‌دهد از مجموع ۳۱ استان کشور، ۲۲ استان تورمی بالاتر از میانگین کل کشور در مقیاس سالانه داشته‌اند. تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد امسال در کل کشور ۳۹.۴درصد عنوان شده؛ اما ۲۲ استان از این سطح عبور کرده و تورم در برخی آنها به حدود ۵۰درصد نیز رسیده است.  این گزارش نشان می‌دهد که استان کهگیلویه و بویراحمد بالاترین تورم در مقیاس میانگین را داشته است. عدد تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد امسال در این استان ۴۹.۶درصد بوده است. در مقابل به ادعای مرکز آمار کمترین تورم نیز متعلق به استان سیستان و بلوچستان است که ۳۴.۲درصد بود.  با اینکه نرخ تورم ماهانه خرداد ماه ۱۲.۲درصد در کل کشور عنوان شد؛ ۲۰ استان کشور، تورم بیش از این رقم در یک ماه را تجربه کردند. در سیستان و بلوچستان تورم ماهانه به ۱۸درصد رسیده. در آذربایجان غربی به بیش از ۱۷درصد و در خراسان شمالی حدود ۱۸درصد.

بخش بزرگی از بار تورمی برنامه پرحاشیه موسوم به «جراحی اقتصادی» در خرداد ماه امسال روی دهک‌های کم‌درآمد، «سرشکن» شده است. خانوارهایی که عمدتا در روستاها یا نقاط حاشیه‌ای شهرها زندگی می‌کنند. گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که تورم ماهانه خانوارهای روستایی در خرداد ماه به ۱۵.۸درصد رسیده است، در حالی که تورم خانوارهای شهری ۱۱.۵درصد بوده است.  این موضوع سبب شده که در ترکیب استان‌های دارای بالاترین تورم نیز تغییراتی دیده شود. در ابتدای این گزارش عنوان شد که تورم «خانوارهای کل کشور» در ۲۲ استان بالاتر از میانگین کشوری است. اما در بخش خانوارهای روستایی این موضوع تفاوت دارد و تعداد بیشتری از استان‌ها بالاتر از میانگین کشوری، درگیر تورم بوده‌اند.  به‌ طور مثال، در یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور، سیستان و بلوچستان، تورم روستایی به صورت ماهانه بیش از ۲۴درصد رشد کرده است یا در خراسان شمالی، زنجان یا قزوین، میزان تورم ماهانه ۱۹درصد بوده است. در چهار استان گلستان، خراسان رضوی، همدان و فارس تورم ماهانه خانوارهای روستایی از ۱۷درصد عبور کرده و تورم خانوارهای روستایی در استان‌هایی مانند سمنان، لرستان، گیلان، اردبیل و لرستان بیش از ۱۵درصد بوده است.

البته که تیم اقتصادی آقای رییسی بارها از انضباط پولی و کاهش سطح پایه پولی در ماه‌های آینده سخن گفته و وعده‌هایی را ارایه کرده است. اما نه رییس کل بانک مرکزی و نه رییس سازمان برنامه و بودجه یا وزیر اقتصاد در مدت زمانی که طرح «جراحی اقتصادی» اجرایی شده حاضر به مصاحبه رودررو با خبرنگاران و رسانه‌ها نبوده و پاسخی برای این سوال ارایه نکرده‌اند که برنامه بعدی دولت برای کاهش کسری بودجه بیش از ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی چیست و آیا باز هم قرار است با شوک قیمتی دیگری -نظیر آنچه پیش از این در حامل‌های انرژی رخ داد- روبه‌رو باشیم؟

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا