جوانان

بیانیه دانشجویان پیشرو اصفهان: در کنکور امسال چه گذشت؟

دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان با انتشار بیانیه ای به تقلب و تخلف انجام گرفته در آزمون کنکور سراسری امسال در ایران واکنش نشان داده است. در این بیانیه آمده است: در کنکور امسال چه گذشت؟ برای اینکه این مشکل تکرار نشود، چه باید کرد؟

طی روزهای گذشته، وقوع تخلفات گسترده در برگزاری کنکور سراسری منجر به اعتراض دانش آموزان و خانواده‌هایشان شد. علاوه بر تمام مشکلات موجود برابر خواسته واقعی مردم یعنی آموزش رایگان و فشار زیاد اقتصادی و روانی که بخاطر عدم وجود آموزش رایگان، همگانی و برابر در جامعه وجود دارد؛ حالا دانش آموزان را با چالش‌های جدیدی روبرو کرده‌اند.

دو مشکل اساسی در دوره برگزاری کنکور سراسری: تقلب گسترده در کنکور سراسری تجربی، سوالات و جواب‌هایشان حین برگزاری کنکور لو رفتند:
در روز برگزاری کنکور تجربی سوالات به همراه جواب‌هایشان پیش از پایان آزمون در شبکه‌های اجتماعی در حال دست به دست شدن بودند. باتوجه به آنکه رقابت در این گروه آزمایشی بسیار فشرده است، در نظر بگیرید که با لو رفتن سوالات، چقدر از فضای رقابتی این رشته تبدیل دروغین می‌شود و زحمات داوطلبان هدر می‌رود. (لینک مطلب درباره نقد ما نسبت به کلیت مسئله کنکور سراسری)

اشتباه در ثبت رشته‌های کنکوری‌ها و مجبور کردن دانش آموزان به کنکور دادن در رشته اشتباهی:
یک کار خارق‌العاده دیگر از طرف سازمان سنجش و آموزش کل کشور در طول این روزها رخ داد؛ ماجرای این واقعه هست. در جریان این اشتباه جنجالی سازمان سنجش، عده‌ای دانش آموزان که برای مثال در رشته ریاضی ثبت نام کرده بودند، اما به دلیل اشتباه سیستمی برای‌شان رشته انسانی ثبت شده بود و در روز کنکور، مجبورشان کردند که در رشته انسانی کنکور دهند!!!

چه باید کرد؟
این اقدامات سازمان سنجش حاصل یک یا چند اتفاق غیرقابل پیشبینی نیست. اینها اتفاقات روزمره یک ساختار غلط آموزشی است که به راحتی آینده دانش آموزان را بازیچه سودجویی خود کرده است.
آموزش باید رایگان باشد، آموزش نباید برای دانشجو و دانش‌آموز ایجاد دغدغه و مشکل بکند. ما سیستم آموزشی موجود را نمی‌خواهیم و علیه آن اعتراض داریم.
از این رو دانش آموزان را از سراسر کشور فرامیخوانیم تا با راه اندازی هسته‌های اعتراضی در مدارس و پیوستن این هسته‌ها در قالب تشکل‌های دانش‌آموزی، این اقدام سازمان سنجش که نماینده ساختار آموزشی حاکم است را بی‌پاسخ نگذارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا