اخبار

افزایش موارد ابتلا کرونا با گسترش زیرسویه‌های اومیکرون

طی دو هفته موارد ابتلا به کرونا در میهن ما نزدیک سه برابر شد و زیرسویه‌های مسری‌تر اومیکرون در حال غالب شدن هستند. به علت کاهش شدید آزمایش‌های تشخیصی گمان می‌رود تعداد واقعی مبتلایان بسیار بیشتر از آمار رسمی باشد….

به گزارش دویچه وله، حدود یک ماه پیش برای نخستین بار پس از ۲۸ ماه تعداد مبتلایان شناسایی شده در یک روز بار دیگر دو رقمی شد. این اتفاق در چند روز از خرداد ماه هم تکرار شد.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت یک‌شنبه، ۱۲ تیر اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته ۷۱۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا، عامل بیماری کووید۱۹ در ایران شناسایی شد.

این رقم بیش از ۱۳ برابر کمترین موارد ابتلای روزانه در خرداد ماه و نزدیک به چهار برابر شمار مبتلایان در آخرین روز ماه گذشته است.

افزایش شدید موارد جدید شناسایی شده ابتلا نمی‌تواند به دلیل بالا رفتن میزان آزمایش‌های تشخیصی باشد؛ این آزمایش‌ها از مدت‌ها پیش کاهش یافته و حدود ده هزار مورد در روز بیشتر نبوده است.

پیش از این برخی مقام‌های ارشد وزارت بهداشت موارد واقعی ابتلا را سه تا چهار برابر آمار رسمی و برخی حتی بیشتر عنوان کرده بودند.

ابراهیم قادری، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بهمن ماه سال پیش به خبرگزاری مهر گفته بود تعداد موارد ابتلای روزانه که شناسایی و ثبت نمی‌شوند کم نیست و شاید “بیش از پنج برابر” مواردی باشد که در حال حاضر تشخیص داده می‌شوند.

رئیس این مرکز، محمدمهدی گویا روز جمعه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی افزایشی شدن روند ابتلا در ایران را تائید کرد و گسترش زیرسویه‌های اومیکرون را علت آن خواند.

این مقام ارشد وزارت بهداشت از پزشکان خواست: «برای افرادی که با علایم کرونا مراجعه می‌کنند به تجویز دارو اکتفا نشود و حتما تست بگیرند.»

دست‌کم در دو روز اخیر به این توصیه و درخواست توجهی نشده زیرا آمار رسمی آزمایش‌های تشخیصی افزایش قابل ملاحظه‌ای نیافته است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر می‌گوید پس از شناسایی دو زیرسویه اومیکرون (BA.1 و BA.2) در ایران اکنون زیرسویه BA.5 هم به آنها اضافه شده است.

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ با اشاره به این که هنوز نمی‌توان دلیل مشخصی برای افزایش موارد ابتلا و بستری عنوان کرد می‌گوید: «اگر با سایر کشورهای دنیا مشابهت‌یابی کنیم، دور از انتظار نیست که این افزایش را به افزایش سهم BA.4 و BA.5 منتسب کنیم.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود یونسیان ۱۲ تیر تاکید کرد این دو زیرسویه “نسبتا واکسن‌گریزی بیشتری” دارند و احتمال داد به زودی در ایران غالب شوند.

بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت تا بامداد یک‌شنبه از جمعیت حدود ۸۴ میلیون نفری ایران اندکی بیش از ۵۸ میلیون نفر با دریافت دست‌کم دو دوز واکسن واکسینه شده‌اند.

یوسفیان به ایسنا گفت: «بر اساس آمارهای رسمی کشور حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد واجد شرایط در جامعه اصلا واکسن کرونا تزریق نکردند و بین ۳۰ تا ۳۵ درصد هم فقط یک دوز واکسن تزریق کرده‌اند که ما به آنها جمعیت آسیب‌پذیر می‌گوییم.»

داده‌های وزارت بهداشت حاکی است که بیش از شش میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در ایران فقط یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند. این جمعیت در ماه‌های گذشته کاهش محسوسی نیافته و به بیان دیگر این افراد در موعد دریافت دوز دوم مراجعه نکرده‌اند و ظاهرا تمایلی هم به این کار ندارند.

در شبانه‌روز گذشته در سرتاسر ایران ۱۸ هزار و ۲۳۱ دوز واکسن تزریق شده که بخش بزرگ آن مربوط به دوز سوم (بوستر) بوده است.

به این ترتیب در ماه‌های اخیر شمار کسانی که برای دریافت دوزهای اول و دوم واکسن مراجعه می‌کنند به شدت کاهش یافته و به گفته یوسفیان باعث آسیب‌پذیری حدود یک سوم جمعیت، به خصوص با غالب شدن احتمالی زیرسویه مسری‌تر BA.5 شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا