گوناگون

قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۱۰۰ هزار تومان!

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار گفت: حدود ۱۲۰۰ تن تخم‌مرغ به افغانستان صادر شد اما هنوز مرزهای عراق بر روی تخم‌مرغ‌های ایرانی باز نشده است. خبر فشار ترکیه بر عراق برای وارد نکردن تخم‌مرغ از ایران از سوی مسئولان وزارت کشاورزی تکذیب شد اما این سخن از سوی صادرکنندگان تخم‌مرغ تأییدشده و واقعیت دارد….
ناصر نبی پور در گفت‌وگو با ایلنا، بابیان اینکه میانگین قیمت فروش تخم‌مرغ درب کارخانه کیلویی ۳۱ تا ۳۴ هزار تومان است، افزود: قیمت بار ۱۱ کیلویی، هر کیلو ۳۱ هزار تومان و بار ۱۳ کیلویی ۳۴ هزار تومان است.
وی ۹۰ هزار تومان را نرخ منطقی برای یک شانه تخم‌مرغ درب واحدهای صنفی دانست و افزود: قیمت یک شانه تخم‌مرغ ۲ کیلویی درب کارخانه حدود ۶۴ هزار تومان تمام می‌شود پس با احتساب کرایه حمل‌ونقل و سود قانونی یک شانه تخم‌مرغ ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان تمام می‌شود.
این فعال اقتصادی تأکید کرد: دولت نرخ مصوب یک کیلو تخم‌مرغ را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد این در حالی است که قیمت تمام‌شده یک کیلو تخم‌مرغ ۴۸ هزار تومان برای مرغدار تمام می‌شود. اینجا این پرسش مطرح است که دولت با توجه به کدام آنالیز به این قیمت رسیده است؟
وی در پاسخ به این پرسش که قیمت یک شانه تخم‌مرغ ۱۰۰ هزارتومانی باقدرت خرید مردم همخوانی ندارد؟ گفت: تولیدکننده درباره کاهش قدرت خرید مردم نمی‌تواند اقدامی کند زمانی که دولت یارانه‌ها را حذف کرد باید به این موضوعات هم‌فکر می‌کرد. تخم‌مرغ در حال حاضر ارزان‌ترین محصول در سبد پروتئین خانوارها هست ازاین‌رو مردم اقدام به خرید آن می‌کنند. به گفته وی؛ روزانه ۲ هزار و ۹۰۰ تن تخم‌مرغ تولید می‌شود که از این حجم حدود ۸۰ تا ۱۰۰ تن تخم‌مرغ صادر می‌شود. رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار اقدامات شرکت پشتیبانی امور دام برای تنظیم بازار تخم‌مرغ را تأثیرگذار ندانست و افزود: شرکت پشتیبانی اعلام کرد که تخم‌مرغ مازاد را کیلویی ۳۲ هزار تومان خریداری می‌کند؛ اما پولی برای خرید این محصول ندارد و به تولیدکنندگان گفته است که ۴۵ روز دیگر هزینه را پرداخت می‌کند پس اگر مرغدار آن را ارزان‌تر بفروشد بهتر از این است که پولش را یک ماه بعد وصول کند.
نبی پور با اشاره به قیمت نهاده‌ها در سامانه بازار گاه، بیان کرد: نهاده‌ها در سامانه بازار گاه نقدی عرضه می‌شود ذرت کیلویی ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان و سویا ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان در سامانه بازار گاه بارگذاری و مرغداران اقدام به خریداری می‌کنند.
وی در پایان بیان کرد: مرغداران باهدف کاهش تولید تخم‌مرغ خردادماه حدود ۹ میلیون مرغ تخم‌گذار را به کشتارگاه فرستادند؛ درحالی‌که در شرایط عادی حدود ۲ میلیون مرغ به کشتارگاه‌ها فرستاده می‌شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا