اجتماعی

عوارض کاهش درآمد، افزایش هزینه

در طول دو سال‌های ۹۶ تا ۹۸ شاخص خط فقر به ۳۰ درصد رسیده است. وزارت کار نیز در مهر ماه همان سال و قبل از اینکه آزادسازی قیمت‌ها رخ دهد، اعلام کرده بود بیش از یک سوم جمعیت ایران در فقر به سر می‌برند.

آرمان ملی، محمدرضا محبوب فر کارشناس مسائل اجتماعی: حال با نگاهی اجمالی به رقم تورمی که در سه ماه سال ۱۴۰۱ به دست آمده و نتایج آن در خرداد ماه منتشر شده می‌توان با احتساب بیکاری‌ای که در اثر افزایش دستمزد و بیمه و مسائل و مشکلات عدیده‌ای که صنعت و دولت با آنها رو‌به‌رو هستند، نسبت به افزایش شاخص مشکلات اجتماعی هشدار داد.

این شاخص، ترکیبی از اعداد تورم و بیکاری است. افزایش تورم در بخش مسکن هم بر مشکلات جامعه افزوده است. درصدی از جمعیت کشور، ناتوان از خرید و تأمین مسکن مناسب و مطلوب هستند و ناچار اجاره نشین‌اند. ضمن اینکه قیمت‌های دستوری در حوزه اجاره و رهن مسکن موفق نبوده و مالکان خانه‌ها ترجیح می‌دهند، خود قیمت‌ها را افزایش دهند و رقم افزایش میزان اجاره بها را توافقی تعیین کنند.

همین رویه شاید دلیل موجهی برای تبدیل اجاره نشینی به حاشیه نشینی باشد. ۷۰ درصد درآمد سالانه اقشار کم‌‌درآمد صرف اجاره یا اقساط مسکن می‌‌شود و حال که تورم خوراکی‌ها به بیش از ۸۰ درصد رسیده است، تنها اولویت اقشاری که دخل و خرجشان متناسب نیست و زیر خط فقر مطلق یا فقر نسبی به سر می‌برند، تأمین سرپناه به هر طریق ممکن است و در این صورت می‌توان تصور کرد که مدیریت تغذیه در دوره تورم سخت و دشوار شود.

گزارش‌ها از فشار بر اقشار کم درآمد حکایت دارد. افزایش هزینه برای خانوارها در ۹ دهک به بالای ۵۰درصد رسیده که برای دهک اول به عنوان کم درآمدترین، ۶۴ درصد بوده است. زندگی طبقات کم برخوردار نسبت به قبل سخت‌تر شده است. خبر می‌رسد که نانوایی‌ها در سطح کشور به این بهانه که در ابتدای هر سال اقدام به گرانی نان می‌کرده‌اند، قیمت نان را بالا برده‌اند. مطالعات مختلفی در دست است که بیانگر مصرف نان در ایران به میزان ۲ تا ۳ برابر کشورهای مختلف است. این نشان می‌دهد طبقات فقیربیشترین دریافت حداقل کالری در برنامه روزانه دارند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا