اخبارچرخان

بحران های بی درمان در حکومت دین سالار ولایی

امروزه برای همهٔ مردم عادی روشن شده است که در زیر سایۀ حکومت “نمایندهٔ خدا بر زمین” و “اسلام سیاسی” یا همان حکومت آغشته و متکی به دین، فرایند سوداگری و ثروت‌اندوزی شخصی از هر راه ممکن شیوۀ اصلی کسب‌وکار در تمام شئون اقتصادی است که در این حکومت نهادینه و جزئی از آن شده است….

کمی بیش از سه ماه از سال جدید گذشته و آمار منتشر شده در حوزه های گوناگون از جمله در حوزه  مسکن،تحصیلکردگان، پزشکان، پژوهشگران و پرستاران، که حدود ۷۰ درصدشان به میزان بسیار زیاد میل به مهاجرت دارند. ناخشنودی از شیوه مملکت‌داری در جمهوری اسلامی یکی از علت‌های مهم تمایل به مهاجرت از ایران عنوان می‌شود. از سوی دیگر آمار های بانک مرکزی نشان از رکوردشکنی در بازار مسکن حکایت دارد و وضعیت اسفبار و رها شده این بازار را در معرض عموم قرار می دهد. قیمت‌ها در بازار مسکن اکنون به گونه‌ای شده که میانگین قیمت یک متر خانه در پایتخت، به یک قدمی کانال ۴۰ میلیون تومانی رسیده است. این وضعیت در شرایطی رخ داده که یکی از مهم‌ترین شعار‌های دولت سیزدهم کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن و اجاره بوده و برای این منظور نیز راهکار افزایش عرضه خانه از طریق طرح نهضت ملی مسکن را دنبال می‌کند، اما نگاهی به آمار و ارقام ارائه شده از سوی سیاست گذار پولی و ارزی حکایت از روند صعودی قیمت‌ها دارد.
علاوه بر معضل مسکن، ۴۰ تا ۵۳ درصد شهروندان چهار گروه اجتماعی شامل دانشجویان و فارغ‌التحصیلان،‌ استادان، محققان و پژوهشگران، پزشکان و پرستاران و فعالان حوزه کسب‌و‌کارهای نوپا (استارت‌آپ‌ها) میل خود به مهاجرت از ایران را “بسیار زیاد” عنوان کرده‌اند.
این نتیجه پژوهشی از “رصدخانه مهاجرت ایران” است که خبرگزاری تسنیم، از رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران، روز یک‌شنبه ۱۱ تیر ماه منتشر کرد.حدود سه هزار نفر در نظرسنجی این موسسه مشارکت کرده‌اند و حاصل آن قرار است تصویری از وضعیت این چهار گروه در ارتباط با مسئله مهاجرت را ارائه کند.
۷۱ درصد پرسش‌شوندگان گروه پزشکان و پرستاران، و همین میزان از گروه استادان و پژوهشگران میل خود به مهاجرت از ایران را زیاد و بسیار زیاد توصیف کرده‌اند.
در گروه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ۶۶ درصد و از گروه استارت‌آپ‌ها ۶۳ درصد گفته‌اند به میزان زیاد یا خیلی زیاد میل به مهاجرت دارند.
در صدر کسانی که تمایل بسیار زیادی به مهاجرت از ایران ابراز کرده‌اند با ۵۳ درصد استادان و پژوهشگران قرار دارند. رتبه بعدی با ۴۵ درصد به پزشکان و پرستاران اختصاص دارد.
۷۳ درصد پزشکان و پرستاران و ۵۹ درصد دانشجویان و فارغ‌التحصلان شرکت‌کننده در این نظرسنجی نقش تحولات اقتصادی و افزایش شدید تورم در تمایل خود به مهاجرت را بسیار زیاد دانسته‌اند.
تقریبا در هر چهار گروه “بی‌ثباتی اقتصادی” مهم‌ترین عامل ترغیب آنها به مهاجرت عنوان شده است. برخلاف کارگزاران جمهوری اسلامی که علت اصلی نابسامانی‌ها را تحریم‌های غرب وانمود می‌کنند اکثریت پرسش‌شوندگان از نحوه اداره کشور ابراز نارضایتی می‌کنند.
در بیشتر از سه دهۀ گذشته، برنامه‌های کلان همۀ دولت‌های حکومت ولایت فقیه- به‌ظاهر در راه تأمین رشد اقتصادی کشور، به شکل‌های گوناگون بر محور حفظ و گسترش منافع این یا آن جناح حکومتی بر پایۀ انباشت سرمایه‌های خصوصی و شبه‌خصوصی تدوین شده و به اجرا گذاشته شده است. در این دورهٔ‌ زمانی، مهم‌ترین عرصه‌های رشد اقتصاد به طور عمده بر فعالیت‌های تجاری، مالی، و “بساز و بفروش” املاک و مستغلات همراه با زمین‌خواری و جنگل‌خواری متمرکز بوده است. در این فرایند، حفظ جان و تأمین زندگی و معیشت مردم و ضرورت حفظ محیط‌زیست فدای گسترش به‌اصطلاح “اقتصاد آزاد” بی‌نظارت و ولنگار به منظور گردش سریع سرمایه‌ها،‌ کسب سود هرچه سریع‌تر، و افزایش سود و ثروت‌اندوزی شده است.
بر اثر گرایش دائمی شئون اساسی فعالیت‌های اقتصادی کشور به سوی مالی‌گرایی، بورس‌بازی، و قانون‌زدایی و مقررات‌زدایی، فساد ساختاری موجود در تاروپود اقتصاد کشور با تکیه بر قانون‌گریزی و بهره‌گیری از رانت سیاسی و رشوه‌خواری، به فرایندی عادی و رشد یابنده تبدیل شده است. به قول فرشاد مومنی، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی، “به اسم آزادسازی تجاری، رانت‌های قابل‌توجهی بین افراد توزیع می‌شود.”
واقعیت آن است که اجرای نسخه‌هایی که رشد اقتصادی را بر محور انباشت سرمایه‌های نامولد مالی-تجاری و پیوند هرچه بیشتر با سرمایهٔ مالی جهانی تنظیم می‌کنند، در عمل کشور را در برابر فشارها و دست‌اندازی‌های قدرت‌های امپریالیستی در موضعی ضعیف و آسیب‌پذیر قرار داده است.
تنها راه حل تضاد آشتی‌ناپذیر موجود بین اکثریت مردم و دیکتاتوری حاکم، مبارزه برای عقب نشاندن گام به گام و حذف کامل حکومت دین‌سالار و اسلام‌گرای ولایت مطلق فقیه است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا