گوناگون

اعتراض ها در ازبکستان ۱۸ کشته و صدها زخمی بر جای گذاشت

در پی بروز ناآرامی‌های گسترده در ازبکستان، دادستانی این کشور روز دوشنبه چهارم ژوئیه/۱۳ تیرماه، اعلام کردند که ۱۸ نفر در جریان ناآرامی‌های هفته گذشته در منطقه نیمه خودمختار قره‌قالپاقستان کشته و صد‌ها تن دیگر نیز زخمی شده‌اند. …

رادیوی بین‌المللی فرانسه روز دوشنبه چهارم ژوئیه/۱۳ تیرماه، در گزارشی به نقل از دادستانی ازبکستان اعلام کرد که در جریان ناآرامی‌های هفته گذشته در منطقه نیمه خودمختار قره‌قالپاقستان، ۱۸ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

در همین، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در مورد ناآرامی‌های هفته گذشته در ازبکستان نوشته است که به گفته  مقامات  گارد ملی ازبکستان، ۵۱۶  نفر از  بازداشت شدگان ناآرامی‌های اخیر در این کشور، روز جمعه (اول ژوئیه)، آزاد شدند.

ناآرامی‌های گسترده در ازبکستان  بر سر طرحی که با هدف سلب خودمختاری از منطقه نیمه خودمختار قره‌قالپاقستان صورت گرفته بود، یک هفته پیش آغاز شد. از زمان آغاز این ناآرامی‌ها تاکنون، جمهوری خودمختار قره‌قالپاقستان شاهد درگیری میان نیروهای نظامی و مردم معترض است.

از سوی دیگر، طبق گزارش رجیس ژانته، گزارشگر رادیوی بین‌المللی فرانسه، شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان، پس از بروز ناآرامی‌های گسترده در منطقه نیمه خودمختار قره‌قالپاقستان اعلام کرد که طرح سلب خودمختاری این منطقه اجرا نخواهد شد.

رئیس جمهوری ازبکستان ضمن تایید شمار کشته و زخمی‌شدگان نا‌آرامی‌های اخیر و دعوت از مردم منطقه نیمه خودمختار قره‌قالپاقستان برای حفظ آرامش خود، به مدت یک ماه  در این منطقه وضعیت اضطراری اعلام کرد.

ازبکستان استقلال خود را پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق بدست آورد و از آن زمان تاکنون به مردم این کشور اجازه نداده است که به تجمعات اعتراضی برگزار کنند. ازبکستان از سرکوب‌گرترین جمهوری‌های منطقه به شمار می‌رود و هرگونه تجمع اعتراضی را سرکوب می‌کند.

طبق ماده ۷۴ قانون اساسی کشور ازبکستان، منطقه نیمه خودمختار قره‌قالپاقستان با حدود دو میلیون نفر جمعیت، حق جدایی از این کشور را دارد. با این وجود، شوکت میرضیایف قصد داشت از طریق تغییراتی در قانون اساسی، شرایط خودمختاری از قره‌قالپاقستان را سلب کند.

«پولات آهونوف» سیاستمدار مخالف تبعیدی و رئیس حزب اپوزیسون “برلیک” در خصوص وضعیت حاکم بر کشورش به رویترز گفت که مردم به دلیل اعلام وضعیت اضطراری قادر به جابجایی و کسب اطلاعات نیستند.

وی همچنین نسبت به وقوع درگیری قومی میان ازبک‌ها و قره قالپاق ها ابراز نگرانی کرد.

آهونوف که از سوئد با خبرگزاری رویترز صحبت می‌کرد، گفت: وضعیت می تواند کاملا از کنترل خارج شود و این تنها محدود به قره قالپاق نیست و خطر درگیری میان ازبک‌ها و قره‌قالپاق ها از همه چیز بدتر است.

وزارت خارجه روسیه با حمایت از دولت ازبکستان در مقابل شورش‌های اخیر در منطقه خودمختار قره‌قالپاق اعلام کرد: مشکلات از روش‌های قانونی و نه شورش قابل حل است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که روز دوشنبه در واکنش به ناآرامی‌ها در ازبکستان منتشر کرد، نوشت: مسکو از اقدامات تاشکند برای عادی کردن شرایط در ازبکستان استقبال می‌کند.

بیانیه وزارت خارجه روسیه تصریح کرد: مسکو تحولات ازبکستان به عنوان یک کشور دوست و تلاش مقامات آن برای اصلاح قوانین را با دقت رصد می‌کند.

وزارت خارجه روسیه، شورش خشونت‌بار اخیر در منطقه نوکوس را که به زخمی شدن تعدادی از افراد پلیس منجر شد اقدامی قانون‌شکنانه عنوان کرد و افزود: روسیه بر حل مشکلات از روش‌های قانونی و نه شورش تاکید دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا