از هر دری سخنی

عبور قیمت خوراکی ‌ها از خط قرمز

اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی توسط دولت و مجلس منجر به گران شدن ۷ کالای اساسی به صورت مستقیم و ۲۰۰ کالا دیگر به‌طور غیرمستقیم شده است. در ماه‌های اخیر به غیر از ۷ کالای اساسی که دولت گران کرد همچنان قیمت برنج ایرانی، روغن‌ها، تخم مرغ، شیرینی، ماکارونی و … بالا رفته است. در این شرایط مردم میزان مصرف بسیاری از اقلام خوراکی را کاهش داده‌اند. همچنین تولیدکنندگان نیز از وضعیت رکود در بازار راضی نیستند….

تخم مرغ در صدر گرانی
به گزارش همشهری آنلاین؛ عبور قیمت تخم مرغ از مرز شانه‌ای ۱۰۰ هزار تومان در حالی است که سال گذشته قیمت‌۵۰ تا ۶۰ هزارتومانی این کالا با توجه به قدرت خرید خانوارها، بسیاری از مصرف‌کنندگان را با چالش مواجه کرده بود. اردیبهشت‌ماه قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ ۴۰ هزار تومان تعیین شد که با توجه به وزن ۱.۸ تا ۲ کیلویی هر شانه تخم مرغ، قیمت هر شانه باید بین ۷۲ تا ۸۰ هزار تومان باشد، امروز اما در شرایطی که به دنبال هدفمند سازی یارانه‌ها دیگر اقلام اساسی نیز با تغییر قیمت مواجه شده‌اند، تخم مرغ ۱۱۰ و ۱۱۶ هزارتومانی فشار مضاعفی بر اقشار ضعیف خواهد بود.
از سوی دیگر به‌رغم قیمت‌ بیش از ۱۰۰ هزارتومانی هر شانه تخم‌مرغ، تولیدکنندگان همچنان قیمت این کالا را در بازار پایین‌تر از هزینه تولید، زیان مالی واردشده به این صنف را قابل‌توجه و اقدامات حمایتی از قبیل خرید حمایتی شرکت پشتیبانی امور دام و حذف تعرفه صادرات را ناکافی و ناکارآمد می‌دانند.
تولیدکنندگان اعتقاددارند قیمت اعلام‌شده دولت برای خرید مازاد تولید تخم مرغ (کیلویی ۳۲ هزار تومان) با کف هزینه تولید مرغداران فاصله زیادی دارد. همان مبلغ نیز با یک ماه تأخیر به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود. از سوی دیگر و درحالی‌که برخی، صادرات تخم مرغ را دلیل رشد قیمت این کالا در بازار می‌دانند به نظر می‌رسد در زمینه صادرات نیز شرایط بر وفق مراد تولیدکنندگان نیست. به گفته رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران روزانه ۲.۹۰۰ تن تخم‌مرغ تولید و از این حجم درنهایت ۱۰۰ تن صادر و مابقی روانه بازار مصرف می‌شود.

گوشت قرمز؛ همچنان گران
در خردادماه گوشت قرمز گوساله و گوسفندی هر دو در مقاطعی کاهش قیمت داشتند و گوشت گوسفندی به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان این کالا کاهشی تا ۳۰ هزار تومان در هر کیلوگرم را نیز شاهد بود که دلیل آن نبود استقبال مصرف‌کنندگان اعلام شد. آخرین قیمت اعلام‌شده برای هر کیلو شقه گوسفندی ۱۵۵ هزار تومان و برای هر کیلو ران گوساله ۱۷۰ هزار تومان بوده است که همچنان برای بخش زیادی از مردم گران محسوب می‌شود. در خرده‌فروشی‌ها هر کیلو راسته با استخوان گوسفندی ۱۶۰ هزار تومان، هر کیلو ران گوسفندی ۱۷۵ هزار تومان، هر کیلو سردست گوسفندی ۱۳۵ هزار تومان و هر کیلو کف‌ دست با ماهیچه ۱۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. برای هر کیلو سردست گوساله قیمت ۱۷۰ هزار تومان، قلوه‌گاه گوساله ۱۴۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

نوسان قیمت مرغ
نوسان قیمت مرغ از دیگر اقلام پروتئینی بیشتر بوده است. این کالا که دولت برای هر کیلوگرم آن قیمت ۶۰ هزار تومان تعیین کرده تا مدت‌ها بعد از اعلام این نرخ، زیر قیمت مصوب در بازار به فروش می‌رسید و کاهش تقاضا اجازه رشد قیمت را به آن نمی‌داد، درنتیجه تولیدکنندگان با اتخاذ سیاست کاهش جوجه ریزی تلاش کردند از افت بیشتر قیمت در بازار جلوگیری کنند. مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری نشان می‌دهد در حال حاضر آخرین قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازار حدود قیمت مصوب یعنی ۶۰ هزار تومان است و در صورت قطعه‌بندی قیمت تا ۷۵ هزار تومان نیز بالا می‌رود. هر کیلو ران مرغ بدون پوست در حال حاضر بین ۶۳ تا ۶۵ هزار تومان و هر کیلو سینه مرغ کامل ۷۶ تا ۷۸ هزار تومان قیمت دارد.

کاهش مصرف ماکارونی
مشاور هیئت‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانه‌ها ماکارونی گفت: قیمت تمام‌شده محصول ایرانی نسبت به رقبای ما ازجمله ترکیه بالاتر است همچنین دور زدن تحریم‌ها و تحمیل شدن هزینه حمل‌ونقل بیشتر در دوره تحریم‌ها، باعث شد بسیاری از بازارهای خود ازجمله آفریقا را از دست بدهیم.
رسول مژده شفق در گفت‌وگو با ایلنا، بابیان اینکه تأمین گندم صنف و صنعت برای صنایع آرد بر تا سال ۹۹ یارانه‌ای نبود، گفت: سالیانه این صنایع حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون تن گندم مصرف می‌کردند. در یک سال نخست دولت جدید باهدف کنترل قیمت‌ها گندم یارانه‌ای به تولیدکنندگان داده شد.
وی با اشاره به افزایش قیمت آرد و صنف و صنعت، افزود: قیمت گندم صنف و صنعت از کیلویی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان به کیلویی ۱۲ هزار تومان رسید. فعالان این حوزه از همان ابتدا مخالفت خود را با افزایش نرخ آرد به مسئولان مربوطه اعلام کردند چراکه این افزایش قیمت، شوک زیادی به کالای ماکارونی می‌داد و بر تولید، بازار و مصرف تأثیر می‌گذاشت.
وی بابیان اینکه واردات گندم از سوی بخش خصوصی ممنوع شده است، خاطرنشان کرد: واردات گندم از سوی شرکت بازرگانی دولتی صورت می‌گیرد بنابراین به‌نوعی همه نیاز گندم صنف و صنعت تأمین نمی‌شود و اولویت نخست دولت تأمین آرد برای مصارف بازی است. به گفته مژده شفق؛ تولیدکنندگان ماکارونی گندم حدود ۲ سال گندم را با نرخ آزاد خریداری می‌کردند اما قیمت ماکارونی از سوی سازمان حمایت دستوری تعیین می‌شد. وی ادامه داد: دولت گندم صنف و صنعت را حدود ۴۴۰ درصد افزایش داد و ازآنجایی‌که سهم گندم در بهای ماکارونی بیش از ۷۰ درصد است درنهایت قیمت ماکارونی از کیلویی ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان به احتساب ارزش افزوده به کیلویی ۳۴ هزار تومان رسید و تولیدکنندگان نیز برخلاف میل با این اصلاح اقتصادی دولت همراه شدند. مشاور هیئت‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانه‌ها ماکارونی بابیان اینکه همواره مصرف ماکارونی در ۶ ماه نخست سال کاهشی می‌شود، گفت: مردم بعد از اطلاع از احتمال گرانی ماکارونی اقدام به انبار خانگی کردند چراکه می‌توان این محصول را تا ۲ سال نگهداری کرد ازاین‌رو انبارهای خانگی زیاد شد.
این فعال اقتصادی از کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی مصرف ماکارونی خبر داد و افزود: ماکارونی یک غذای جایگزین است و بعد از گران شدن گوشت قرمز و مرغ تمایل‌ها برای مصرف ماکارونی افزایش پیدا می‌کند و ازآنجایی‌که رشد قیمت سایر اقلام نسبت به ماکارونی بیشتر است ازاین‌رو به‌احتمال‌زیاد در ماه‌های آینده میزان مصرف متعادل می‌شود. این فعال اقتصادی با اشاره به تولید ماکارونی با ارز آزاد، اذعان کرد: دولت ارز حاصل از صادرات ماکارونی را با ارز نیمایی خریداری می‌کند یعنی به جای حمایت از تولید از آنها جایزه می‌گیرند. بخش عمده صادرات برای ۲ کشور عراق و افغانستان متمرکزشده است و چون امکان مراودات مالی برای فعالان اقتصادی وجود ندارد عوامل آنها در بازار اقدام به خرید با ریال می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا