اجتماعی

سهل‌انگاری کرونا؛ ممنوع

کشور با افزایش موارد کرونا روبه‌رو شده و سازمان جهانی بهداشت از سویه جدید کرونا ابراز نگرانی شدید کرده است.

آرمان ملی، حمید سوری عضو ستاد ملی مقابله با کرونا: ۱. ۷ میلیون نفر در استان آن‌هویی چین به دلیل افزایش موارد جدید ابتلا به کووید- ۱۹ قرنطینه شدند و همین امر نشان از موج جدید و حمله دوبار کرونا به دنیا دارد.

در کشور ما نیز با افزایش موارد ابتلا روبه‌رو هستیم و در شرایطی که فقط ۱۰ درصد مردم ماسک می‌زنند و آمار کرونا طی روز گذشته ۱۰۰۷ نفر به کرونا مبتلا شدند در شرایطی که مردم فکر می‌کردند که کرونا تمام شده، آخرین بار هفتم اردیبهشت ماه بود که آمار مبتلایان به کرونا در کشور با رقم ۱۰۰۹ نفر، چهار رقمی بود.

حال، اطلاعات میدانی حاکی است که نقض پروتکل‌های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک و انجام تهویه و حفظ فاصله‌گذاری در محیط‌های بسته تا آنجا پیش رفته است که بدون علم به این مساله که به‌رغم کاهش قدرت و شدت کشندگی ویروس کرونا نباید عوارض طولانی مدت بیماری را دست کم گرفت، کارمندان و کارکنان در بخش دولتی و خصوصی در محل‌های کار تشویق به برداشتن ماسک‌ها می‌شوند و اظهار داشته می‌شود که برای پیدایش ایمنی جمعی، از قید و بند بیماری باید رهایی پیدا کرد و ماسک‌ها را دور انداخت.

با این تفاسیر، در چند روز گذشته، موارد ابتلا به بیماری و تعداد بیماران بستری افزایش پیدا کرده است و هرچند اکثر مواردی که مشاهده می‌شود خفیف هستند، باید سویه‌هایی از ویروس که می‌توانند بار دیگر آمار مرگ و میر را افزایش دهند، در نظر گرفت…سویه‌ای که در حال حاضر شیوع پیدا کرده امیکرون و زیرسویه‌هایBA. 4 و BA. 5 است که هر چند این انواع سویه‌های کرونا، از شدت بیماری‌زایی بالایی برخوردار نیستند، چین طی ماه‌های گذشته به دلیل عوارض طولانی مدت بیماری و آثار بعدی بیماری بر سلامتی عمومی انسان‌ها پس از بهبودی، در قرنطینه‌های سفت و سخت و شدیدی فرو رفت.

مخلص کلام اینکه، روند افزایشی ابتلا و بستری کووید در ایران در روزهای آینده و بروز پیک‌های متعدد بیماری در ماه‌های شهریور و مهر و سپس در پاییز و زمستان دور از انتظار نیست و به دلیل تلاطم بازار دارویی و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی کشور به جهت حذف ارز ترجیحی و آزادسازی قیمت‌ها، نباید شرایط کشور را عادی تلقی کرد، چراکه هم اینک شلوغی داروخانه‌های کشور به دلیل طغیان دوباره کووید، می‌توان روزهای سختی را پیش روی بیماران تصور کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا