اجتماعی

۱۰۷۰ گودال آب برای تأمین آب شرب مردم

هوتگ یا هوتک، گودالی حفر شده برای ذخیره آب است. هوتگ‌ها، منبعی برای تأمین آب آشامیدنی و مصرفی هستند؛ اما مدت هاست به چاله‌ای برای مرگ یا آسیب دیدن افراد از جمله کودکان تبدیل شده‌اند.

آرمان ملی: به گفته ساجد جوهر، عضو شورای شهر شهرستان دشتیاری، از ۳۰۰ هوتک این شهرستان، فقط ۱۰ تا از آن‌ها حصار کشی شده‌اند. او تأکید می‌کند: هوتک با گودال تفاوت دارد و می‌گوید که در ده سال گذشته، ۴۷ کودک در این گودال‌ها افتاده‌اند. او ضمن اشاره به اینکه ۶۰ درصد روستا‌های این شهرستان، مجهز به لوله کشی آب شیرین شده‌اند، می‌گوید: ۱۰ درصد از این ۶۰ درصد، صرفاً لوله کشی خام است و در آن آبی جاری نیست.

فقط در چابهار، ۱۰۷۰ هوتک و گودال داریم

همچنین علی علیجانی، مسئول ایمن‌سازی هوتک‌ها و نقاط پرخطر جنوب سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با رکنا با اشاره به اینکه در ۴ شهرستان دشتیاری، چابهار، کنارک و قصرقند بیشترین تعداد هوتک‌ها وجود دارد می‌گوید: فقط در چابهار، ۱۰۷۰ هوتک و گودال داریم که برای کشاورزی و آب دهی به احشام استفاده می‌شود. تمام اینها شناسنامه دارند و دارای صاحب هستند. هیچ وقت به صاحبان این‌ها تذکری برای ایمن‌سازی داده نشده است و آن‌ها فکر می‌کنند که دولت باید این کار را انجام دهد. برای حصارکشی هر هوتک، باید مبلغی حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه شود، با اولویت، هوتک‌هایی که در محیط روستایی و کنار مدارس هستند، ایمن‌سازی و حصارکشی می‌شوند. تا الان در این ۴ شهرستان، ۱۵۰ هوتک حصارکشی شده است. همچنین برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها کلاس‌های آموزشی برگزار کرده‌ایم که نزدیک هوتک‌ها نشوند.

علیجانی در ادامه می‌گوید: وزارت نفت، مبلغی حدود یک میلیارد و نیم بودجه برای رفع خطر هوتک‌ها در نظر گرفته است که البته هنوز تزریق نشده است و منتظر دریافت آن هستیم. همچنین بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام پای کار آمده‌اند. در تمام شهرستان‌هایی که افراد غرق می‌شوند، لوله کشی آب پایدار داریم با این وجود این اتفاقات ناگوار رخ می‌دهد و تأکید می‌کند: این بچه‌ها اکثرا برای شنا به این هوتک‌ها مراجعه می‌کنند و این اتفاقات برای تأمین آب شرب نیست.

مردم هوتک‌ها را مقدس می‌دانند

مسئول ایمن‌سازی هوتک‌ها و نقاط پر خطر جنوب سیستان و بلوچستان، می‌گوید: اگر صاحبان اجازه دهند، گودال‌های بلا استفاده را پر کنیم. در کنار کار هم وزارت جهاد کشاورزی آمده است و گودال‌های بزرگی می‌سازد که خودشان کار ایمن‌سازی را نیز انجام می‌دهند. تا هم آب برای کشاورزی، ماهیگیری و بوم گردی استفاده و جمع‌آوری شود. با این وجود صاحبان این‌ها باید پای کار بیایند و با ما همکاری کنند. البته این نیاز به فرهنگ‌سازی دارد چراکه مردم هوتک‌ها را مقدس می‌دانند، در حالی که این‌ها آب لوله کشی دارند باز هم تمایل به استفاده از هوتک‌ها در مردم وجود دارد. وی با اشاره به اینکه شهرستان کنارک هوتک درون روستایی ندارد و بیشترین آمار غرق شدگی برای دو شهرستان چابهار و دشتیاری است، می‌گوید: البته دشتیاری تا سال گذشته، جزء چابهار بوده است، اکثر اتفاقات برای چابهار است.

چابهار تا پایان شهریور آب پایدار خواهد داشت

علی علیجانی در پایان می‌افزاید: با دستور رئیس‌جمهوری، بحث جهاد آبرسانی مطرح است و به ۱۵۰۳ روستای استان، آب‌رسانی می‌کنند. تا پایان سال روستایی نخواهیم داشت که مشکل تأمین آب شیرین داشته باشیم. خیلی از گروه‌های جهادی نیز کمک کردند. در همین روستایی که اخیراً یک بچه غرق شده است هم لوله کشی آب داریم. با این وجود، الان هیچ شهری آب پایدار ندارد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا